2445/240
Thailandsk buddha af forgyldt og bemalet træ, ca. 1900. H. 36 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Udgået
2445/241Lyngby
Fajancekrus med barok sølvlåg, mester antagelig Jens Jensen Klitgaard, borgerskab 1709(-1747). Lågets Diam. 10 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2445/242Aarhus
Kinesisk fad og tre tallerkener af porcelæn, dekorerede med blomsterrosetter. 18. årh. Diam. 31 og 22. (4)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/243Lyngby
Et par stager af sølv, Københavns bymærke 1960. Udfyldte. H. 16,5 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/244Lyngby
"Antik Rococo" bestik af sølv. Forskellige mestre. Vægt 640 g. (26)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/245Lyngby
Julebestik af forgyldt sterlingsølv med emaljearbejde. A. Michelsen. Vægt 520 g. (12)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/246Lyngby
Kinesisk ferskenskål af porcelæn, dekoreret i emaljefarver. Sen Qing/Republik. L. 26 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2445/247Lyngby
Svensk økse med hoved af sterlingsølv og greb af ibenholt. Borgila, Stockholm 1965. L. 28,5 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/248Aarhus
Ubekendt maler, 18. årh.: Gadescene med folkeliv. Usigneret. Pen og akvarel på papir. Lysmål 22 x 43.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2445/249Aarhus
Kinesisk hatstand af porcelæn, dekoreret i farver med drenge. Monteret som bordlampe. 20. årh. H. 28.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2445/250Aarhus
Ludvig Holm: Parti fra Dyrehaven. Sign. Ludvig Holm, 1931. Olie på lærred. 81 x 93.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/251Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2445/252Aarhus
Semiantik Meshed "paladstæppe", klassisk medaljon design på rød bund. 20. årh.s midte. 502 x 365.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/253Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/254Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2445/255Aarhus
Kinesisk famille rose bordlampe af porcelæn med fransk montering af forgyldt bronze. 18. og 19. årh. H. 69.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/256Aarhus
Vitrineskab af rosentræ rigt prydet med intarsia og påsatte bronzer. Rokoko stil. 20. årh. H. 173. B. 80. D. 45.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2445/257Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2445/258Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2445/259Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/260Aarhus
Emanuel A. Petersen: Parti fra Jakobshavn. Usigneret. Olie på papir monteret på malepap. 19 x 32.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/261Lyngby
Lille salutkanon i støbejern med afslåede tappe ca. 39 cm. lang inkl. druen i kaliber ca. 20 mm. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2445/262Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2445/263Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2445/264Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2445/265Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2445/266Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2445/267Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2445/268Aarhus
Hans Smidth: Parti med en kat. Sign. Hans Smidth. Olie på lærred monteret på malepap. 25 x 18.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/269Aarhus
Julius Paulsen: Fjordlandskab med drivende skyer. Sign. J.P. 1903. Olie på lærred. 32 x 48.
Vurdering :
2445/270Aarhus
Ludvig Kabell: Nøgen dreng i helfigur. Usigneret. Olie på lærred. 73 x 26.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/271Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: "Kiøbenhavn". Skibsportræt. Usigneret. Gouache på papir. Lysmål 41 x 61.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/272Aarhus
Reuben Chappell: "Gefion of Thurø". Sign. Reuben Chappell. Gouache på papir. Lysmål 37 x 55.
Vurdering :
2445/273Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/274Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/275Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2445/276Lyngby
To engelske håndspejle med sølvmontering, William Comyns & Sons, London 1906 Walker & Hall, Sheffield 1910. L. 27 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2445/277Aarhus
Vurdering :
2445/278Aarhus
Fragment af patineret bronze, støbt med scener efter antikken. 19. årh. eller tidligere. H. inkl. base 11,5.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/279Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/280Aarhus
Kinesisk fad af porcelæn, dekoreret i emaljefarver og bianco-sopra-bianco, spejl med blomster. 18. årh. Diam. 32.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2445/281Aarhus
Fem spadserestokke af træ med greb af hhv. sølv og horn. 20. årh.s første halvdel. L. 78-90. (5)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2445/282Aarhus
"Guldkurv". Jardiniere af porcelæn. 595/11532. Royal Copenhagen. L. 37.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/283Aarhus
Engelsk lyreformet strygejernsfod af messing og jern. Regency. 19. årh.s begyndelse. H. 13. L. 35.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2445/284Aarhus
En samling opiumsvægte, olielampe m.m. af patineret bronze og messing. 19.-20. årh. H. 2-14,5. (18)
Vurdering :
2445/285Aarhus
To identiske rokoko dørlåse af forgyldt bronze. Antageligt Frankrig. 18. årh. B. 16. (2)
Vurdering :
2445/286Aarhus
Harald Foss: En dreng fisker fra en mole. Olie på lærred. Sign. H. Foss, Sept 1893. 32 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/287Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/288Aarhus
Figur af bronze i form af Buddha siddende på lotustrone med drager. Thailand. 20. årh. H. 36.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/289Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/290Aarhus
Einar Wegener/Lili Elbe: Opstiling med blomster. Sign. E. Wegener. 1912. Olie på lærred. 44 x 32.
Vurdering :
2445/291Aarhus
Kaminur af sort marmor. Urværk mærket Medaille de bronze, S. Marte et Cie. 19. årh. H. 27. B. 26.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2445/292Aarhus
A. Jacobsen: Parti med græssende køer på en eng. Sign. A. Jacobsen. Olie på lærred. 20 x 46.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2445/293Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/294Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Marine med dansk tomastet skonnert. Sign. Gouache på papir. Bladstørrelse 19 x 28.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2445/295Aarhus
Vurdering :
2445/296Aarhus
Leif Ragn-Jensen: Seks dyremotiver. Sign. Oliekridt, akvarel og tusch på papir. Lysmål 18 x 32-33 x 46. (6)
Vurdering :
2445/297Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2445/298Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2445/299Aarhus
Skønvirke tedåse af porcelæn, dekoreret med dansende kvinder og imiteret fletværk. Royal Copenhagen. H. 13.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/300Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2445/301Aarhus
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud: