2445/274
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2445/273
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2445/272
Reuben Chappell: "Gefion of Thurø". Sign. Reuben Chappell. Gouache på papir. Lysmål 37 x 55.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2445/271
Ubekendt maler, 19. årh.: "Kiøbenhavn". Skibsportræt. Usigneret. Gouache på papir. Lysmål 41 x 61.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2445/270
Ludvig Kabell: Nøgen dreng i helfigur. Usigneret. Olie på lærred. 73 x 26.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2445/268
Hans Smidth: Parti med en kat. Sign. Hans Smidth. Olie på lærred monteret på malepap. 25 x 18.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2445/267
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2445/266
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2445/265
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2445/264
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2445/263
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2445/262
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2445/261
Lille salutkanon i støbejern med afslåede tappe ca. 39 cm. lang inkl. druen i kaliber ca. 20 mm. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2445/260
Emanuel A. Petersen: Parti fra Jakobshavn. Usigneret. Olie på papir monteret på malepap. 19 x 32.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2445/241
Fajancekrus med barok sølvlåg, mester antagelig Jens Jensen Klitgaard, borgerskab 1709(-1747). Lågets Diam. 10 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
2445/259
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2445/258
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2445/256
Vitrineskab af rosentræ rigt prydet med intarsia og påsatte bronzer. Rokoko stil. 20. årh. H. 173. B. 80. D. 45.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2445/255
Kinesisk famille rose bordlampe af porcelæn med fransk montering af forgyldt bronze. 18. og 19. årh. H. 69.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2445/252
Semiantik Meshed "paladstæppe", klassisk medaljon design på rød bund. 20. årh.s midte. 502 x 365.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2445/254
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2445/253
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
950 DKK -
2445/251
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2445/250
Ludvig Holm: Parti fra Dyrehaven. Sign. Ludvig Holm, 1931. Olie på lærred. 81 x 93.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2445/249
Kinesisk hatstand af porcelæn, dekoreret i farver med drenge. Monteret som bordlampe. 20. årh. H. 28.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2445/248
Ubekendt maler, 18. årh.: Gadescene med folkeliv. Usigneret. Pen og akvarel på papir. Lysmål 22 x 43.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2445/247
Svensk økse med hoved af sterlingsølv og greb af ibenholt. Borgila, Stockholm 1965. L. 28,5 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2445/246
Kinesisk ferskenskål af porcelæn, dekoreret i emaljefarver. Sen Qing/Republik. L. 26 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2445/245
Julebestik af forgyldt sterlingsølv med emaljearbejde. A. Michelsen. Vægt 520 g. (12)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2445/244
"Antik Rococo" bestik af sølv. Forskellige mestre. Vægt 640 g. (26)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2445/242
Kinesisk fad og tre tallerkener af porcelæn, dekorerede med blomsterrosetter. 18. årh. Diam. 31 og 22. (4)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2445/239
To kinesiske tallerkener af porcelæn, dekorerede i emaljefarver. Jingdezhen, ca. 1970. Diam. 26 cm. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2445/238
Samovar af pletsølv. 19. årh.s slutning. H. 41 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2445/226
Kinesisk kåbe broderet på rød grund med firkloede drager omgivet af skyer, antagelig børnestørrelse. Sen Qing, ca. 1900. L. 79 cm. B. 130 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2445/237
11 velsmedede afrikanske spyd. (11)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2445/236
En stor dobbeltløbet flint-terzerol af Joseph & William Richards ca. 1800. (1)
Vurdering :
12.000 DKK Ikke solgt
2445/235
En god Webley revolver M/1889 i kasse nr. 3995 i kaliber .476 med sølvplakette på grebet med givers monogram modtagers initialer samt regimentsangivelse. (1)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2445/234
En europæisk fuldskæftet messingbeslået jagtmusket omkring 1800. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2445/233
Engelsk usigneret terzerol med flintlås omkring 1800. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2445/232
Dansk? forniklet brystplade for ryttere omkring 1710. (1)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2445/229
Lyseslukker af forsølvet metal monteret på rør af sortmalt træ. 19. årh.s slutning. L. 87 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
2445/227
To figurer af forgyldt bronze i form af Buddha Shakyamuni. Thailand og Myanmar/Burma. 18. årh. H. 9,5 og 13 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2445/225
Johannes Kragh: Sydlandsk parti med hvilende trækdyr under palme. Sign. Kragh. Olie på papir. Lysmål 50 x 65.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
380 DKK -
2445/224
Par kinesiske moonflask lamper. 20. årh. H. 24/49 cm. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2445/223
En stor Adams 5-skudsrevolver nr. 33079 i kaliber ca. 12,5 mm. fremstillet af London Arms Company omkring 1860 og senere konverteret til patroner. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2445/200
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2445/222
Et par Louis XVI form lampetter af forgyldt bronze, 20. årh. H. 49 cm. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2445/221
En god Tranter 7-skuds randtændings revolver nummer 2357 i kaliber 8 mm. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2445/219
Vurdering :
1.200–1.500 DKK Hammerslag:
280 DKK -
2445/218
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2445/197
Julius Paulsen: Siddende model. Sign. Jul. P. Olie på lærred. 29,5 x 37.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2445/217
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2445/216
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2445/215
Remington Derringer nr. 317 samt Colt 3. model Derringer nr. 4317. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
2445/214
Sharps fir-løbet derringer M/1859 nr. 4559 samt Natianal Arms deringer nr. 5097. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
2445/210
Vurdering :
2.500 DKK Ikke solgt
2445/208
En god sølvbeslået Jambiya fra Oman i Saidi stil. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2445/205
Ubekendt maler, 19. årh.: Arabisk hingst stående i et ørkenlandskab. Sign. L. S. 90. Pen og gouache på papir. 37 x 50.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2445/203
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2445/202
Rudolf Hellgrewe: Solnedgang over forblæste træer. Sign. R. Hellgrewe. Olie på lærred. 81 x 121. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2445/195
Georg Seligmann: Fra det gamle kloster i Helsingør. Sign. Georg Seligmann 1897. Olie på lærred. 59,5 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2445/194
Tibetansk thangkaholder af træ, dekoreret med drager. 18/19. årh. H. 69,5 cm Diam. 8,5 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK