2445/60Aarhus
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/61Lyngby
Julius Paulsen: Afteninteriør med liggende model. Sign. J. P. Olie på lærred. 30,5 x 38,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/62Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/63Lyngby
Et par Napoleon III stager af forgyldt og patineret bronze, base af hvidlig marmor. 19. årh. Senere monterede til el. H. ekskl. Montering 38 cm. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/64Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2445/65
Dansk Louis XVI kommode af mahohni med beslag af forgyldt bronze. København, 18. årh.s slutning. H. 78. B. 76. D. 42.
Vurdering :
6.000 DKK Udgået
2445/66Aarhus
Olga Alexandrovna: Haveparti med blomstrende valmuer og kornblomster. Sign. Olga. Olie på lærred monteret på plade. 21 x 27.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/67Lyngby
Johannes Larsen: To sortspætter siddende i et træ. Sign. monogram 5-3-20. Bly og tusch på papir. Lysmål 19 x 25.
Vurdering :
2445/68Aarhus
Rusisk ikon fremstillende Kristus Pantokrater. Tempara på træ. 19. årh. 35 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/69
Tre ostindiske terriner af porcelæn, to med underfade. Kina, 18.-19. årh. L. fade 37 og 39 cm. H. terriner 20-23 cm. (5)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Udgået
2445/70Aarhus
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Opstilling med roser. Sign. M.V. Olie på træ. 24 x 34.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/71
Gustaviansk kommode af mahogni med lister og beslag af messing, plade af grøn marmor. 18. århs.s lutning. H. 85. B. 112. D. 56.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Udgået
2445/72Aarhus
Gotfred Rode, Knud Andersen: Lågkrukke af porcelæn med stand og låg af bronze. Sign. Juliane Marie. H. 30,5.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2445/73Lyngby
Johan Thomas Skovgaard: Portræt af en dreng i stribet trøje og kasket. Sign. J. T. S. 1914. Olie på malepap. 32 x 23,5.
Vurdering :
2445/74Aarhus
Ikon med fremstilling af Gudsmoder med Jesusbarnet. Tempera på træ. 19. årh. 35 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/75
Et par firkantede ostindiske terriner af porcelæn med afskårne hjørner. Kina, 18.-19. årh. L. 32 cm. H. 21 cm. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Udgået
2445/76Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2445/77
Gustaviansk kommode af mahogni med plade af hvid marmor, beslag af messing. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 85. B. 103. D. 54.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Udgået
2445/78Aarhus
"Flora Danica". Rundt fad af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomst. 3524. Royal Copenhagen. Diam. 33.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/79Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2445/80Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/81
Stort kinesisk 'Kraak' fad, dekoreret i blåt. Wanli 1573-1620. Diam. 46 cm
Vurdering :
4.000 DKK Udgået
2445/82Aarhus
Ubekendt maler, 20. - 21. årh.: Marine med nederlandsk sejlskib, der provianterer. Utydelig sign. Olie på lærred. 100 x 150.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2445/83
Dansk Louis XVI kommode af mahogni, let buet front med fire skuffer. 18. årh.s slutning. H. 82. B. 76. D. 50.
Vurdering :
6.000 DKK Udgået
2445/84Aarhus
Knud Kyhn: Isbjørn med sæl. Figur af porcelæn, dekoreret i underglasurfarver. 1108. Royal Copenhagen. L. 23 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/85Lyngby
Hans Hilsøe: Interiør med en kvinde, der strikker i sollyset fra et vindue. Sign. Hans Hilsøe. Olie på lærred. 62 x 55,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/86Aarhus
Signeret tæppe med blomstervaser og fugle på lys bund. Pakistan. 20. årh. 164 x 112.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/87Lyngby
Samling thailandske og burmesiske buddhahoveder af bronze og en af sten. 17.-19. årh. H. 5,5-9 cm. (21)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/88Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/89
Empire klapbord af mahogni, indlagt med intarsia af lyst træ. 19. årh.s begyndelse. H. 70. L. 138. B. 71.
Vurdering :
6.000 DKK Udgået
2445/90Aarhus
"Flora Danica". Skål af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster. 3505. Royal Copenhagen. Diam. 25 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/91Lyngby
Feodor Panfilovich Nesterov: Tre russiske børn i en have. Sign. F. P. Nesterov 1918. Olie på lærred. 30 x 41.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2445/92Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/93
To kinesiske fade af porcelæn, dekorerede i blåt. Kangxi 1662-1722. Diam. 38 og 39,5 cm.
Vurdering :
8.000 DKK Udgået
2445/94Aarhus
Emmery Rondahl: To akademitegninger af et ørnehoved. Sign. Kul på papir. Bladstørrelse 33 x 32 og 29 x 28. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/95
Dansk Louis XVI sofabænk af mahogni. 18. årh.s slutning. H. 85. L. 200. D. 72.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Udgået
2445/96Aarhus
Knud Kyhn: “Faun med løveunge”. Figur af porcelæn. 2852. Royal Copenhagen. H. 14. L. 18.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/97Lyngby
Vurdering :
2445/98Aarhus
Ikon fremstillende korsfæstelsen. Tempera på træpanel. Forsænket billedflade, Kovtjeg. 19. årh. 36 x 31.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/99
Engelsk kantine skrin af rosewood med montering af messing, mrk. Bramah, London. 19. årh.s slutning.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Udgået
2445/100Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2445/101Lyngby
Et par franske provencalsk sideborde af nøddetræ. 20. årh. H. 80. B. 90. D. 72.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/102Aarhus
"Michelin". Emaljeskilt. 1970'erne. 46 x 196.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/103Lyngby
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2445/104Aarhus
Bidjar tæppe, klassisk kantet medaljondesign på rød bund. Persien. 20-21. årh. 286 x 207.
Vurdering :
2445/105Lyngby
Nisselysestage - keramik, 20. årh.s første halvdel.
Vurdering :
2445/106Aarhus
Alfred Pirkhert: Portræt af kvinde i haven. Sign. Alfred Pirkhert 1816/Wien. Olie på lærred. 26,5 x 21.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/107Lyngby
Langbord af delvis bemalet fyrretræ. 20. årh.s begyndelse. H. 80. L. 254. B. 78.
Vurdering :
2445/108Aarhus
Tre burmesiske lime boxes af sølv, prydede med ornamentik. Værkstedsmærker under bund. Ca. 1900. H. 5-6. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2445/109Lyngby
Ubekendt maler, 18 årh.: Portræt af Ane Margrethe Smith født Hammer (1784-1858) iført broderet gylden kjole og øreringe. Usigneret. Olie på lærred. 75 x 64.
Vurdering :
2445/110Aarhus
To kors og triptykon af messing, prydede med emaljearbejde. Ca. 1900. Kors H. 20 og 27. Triptykon H. 14. B. 38. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/111
Sæt på fire dækketallerkener af sterlingsølv. Tiffany & Co. Vægt 3750 g. Diam. 33,5 cm. (4)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Udgået
2445/112Aarhus
Kristian Kongsbøll: Erotisk komposition. Sign. Kb. Olie på plade. 23,5 x 21.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/113
Engelsk George III standur i kasse af mahogni, skive af messing og bemalet månefase, værk med minut og datoviser. 18. årh.s slutning. H. 236. B. 60. D. 30.
Vurdering :
6.000 DKK Udgået
2445/114Aarhus
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i farver med kommunistisk propagandamotiv. 20. årh. H. 46.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/115Lyngby
Flora Heilmann: Svampe i en skovbund. Usigneret. Olie på lærred monteret på træ. Lysmål 34 x 52,5.
Vurdering :
2445/116Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/117
"Toucans" stort service af porcelæn, dekoreret i farver. Samt stof servietter og dækkeservietter. Hermes. (191)
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Udgået
2445/118Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Barneportræt. Usigneret. Olie på lærred. 41 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/119Lyngby
Kaminforsats af patineret metal, støbt med gennembrudt egeløv og agern. 20. årh. H. 80. B. 88. D. 20.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/120Aarhus
Et par danske lysestager af sølv. Barokform. 20. årh. H. 18. Udfyldte. (2)
Vurdering :
2445/121Lyngby
Julius Paulsen: Stående rygvendt model. Sign. Jul. Paulsen. Olie på lærred. 66 x 54.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: