-
2445/331
O. A. Hermansen: Parti med en hyrdedreng ved et vandhul med gæs. Sign. Akvarel på papir. Lysmål 8 x 11.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
250 DKK -
2445/330
Harald Pryn: Kystparti med skrænter. Sign. H. Pryn. Olie på lærred. 35 x 50.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
-
2445/314
Tabriz tæppe, Persien. Klassisk medaljondesign på rødlig bund med heratimønster. 20. årh. 335 x 246.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2445/319
Gudsmoder med Jesusbarnet, Opstandelsen, Skt. Nikolaj, samt fem Helgener. Russisk ikon. Tempera på trætavle. 18. årh. 34 x 25,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2445/329
Rokoko kommode af nøddetræ, buet front med tre skuffer, dekoreret med marquetteri. 18. årh. H. 88. B. 98. D. 55.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2445/328
Aachen-Liege vitrineskab af bejdset egetræ med to glaslåger. 18. årh.s. slutning. H. 207. B. 121. D. 47.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2445/327
Erik Henningsen: Parti fra Kongens Have, Odense. Sign. monogram. Olie på malepap. 23 x 33.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2445/326
Emil Wennerwald: Kystparti med udsigt over en fjord. Sign. E. Wennerwald, 1906. Olie på lærred. 75 x 104.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
2445/325
Fritz Kraul: Interiør med to kvinder ved et spillebord. Sign. Fritz Kraul 1912. Olie på lærred. 94 x 81.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2445/324
Makonde skulptur af udskåret hardwood. 20. årh.s sidste halvdel. H. 50.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
250 DKK -
2445/315
Carl Bøgh: Parti fra en svensk skov med børn, der åbner et led. Sign. Carl Bøgh 1886. Olie på lærred. 96 x 74.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2445/323
Helge Helme: Kanalparti. Sign. H. Helme. Olie på lærred. 31 x 41.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
-
2445/322
Ubekendt maler, 19. årh.: Parti fra Møns Klint samt kystparti. Usigneret. Olie på malepap. Hver 11 x 21. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2445/321
Tysk kunstner, 19. årh.: Fire portrætter. Silhuetklip. Lysmål 10 x 20.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
-
2445/320
C. Hornung-Jensen: Fra en have i Langesø Plantage. Sign. C. Hornung-Jensen, 56. Olie på malepap. 26 x 33.
Vurdering :
2.500 DKK Ikke solgt
-
2445/318
Harald Pryn: Sneklædt skovparti med et mindre vandløb. Sign. Harald Pryn. Olie på lærred. 69 x 101.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2445/317
Bernhard (Benny) Bendixen: Portræt af Elisabeth Vogt. Usigneret. Olie på lærred. 22 x 17.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Ikke solgt
-
2445/316
Barok langbord af delvist rødmalet fyrretræ, balusterformede ben hvorimllem sprosser. 18. årh. H. 68. L. 139. B. 72.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2445/313
Harald Foss: Hedelandskab med udsigt til en gård. Sign. H. Foss. Olie på lærred. 36 x 53.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
-
2445/312
John Wallace: Parti fra en sø med et husmandssted ved bredden. Sign. John Wallace 1888. Olie på lærred. 34 x 44.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
-
2445/311
Emmery Rondahl: Samling akademitegninger. Delvist sign. Kul og blyant på papir. Variable størrelser. (5)
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2445/310
Kandisskrin af glas med røgfarvet sommerso. 20. årh. H. 8. L. 13. B. 9.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2445/309
Hans Friis: Sommerlandskab med en stråtækt gård. Sign. monogram. Olie på lærred. 22 x 32.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2445/308
Aage Bertelsen: Udsigt over marker og fjord. Sign. Aage Bertelsen, juni 1912. Olie og bly på lærred. 16 x 25.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2445/307
William P. Gottlieb: Originalt s/h sølv-gelatine pressefotografi af den amerikanske jazzsangerinde Billie Holiday.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
650 DKK -
2445/303
Kinesisk hatstand af porcelæn, dekoreret med "The Hundred Antiques". Monteret som bordlampe. Guangxu. H. 28.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2445/302
Victor Qvistorff: Marine med sejlskibe en overskyet dag. Sign. V. Qvistorff 1934. Olie på masonit. 22 x 30.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2445/306
'Lethal Weapon 2'. Signeret farvestillfoto af den australske skuespiller Mel Gibson som politimanden Martin Riggs
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2445/305
'The Truman Show'. Signeret farvestillfotografi af den canadiske skuespiller Jim Carrey i rollen som Truman Burbank
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2445/304
'Seven'. Signeret farvestillfotografi af den amerikanske skuespiller Morgan Freeman (f. 1937).
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2445/301
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i farver i Canton manér. Mærket Tongzhi, men 20. årh. H. 61.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2445/300
Fransk Hall-lanterne af forgyldt bronze med sider af slebet glas. Rokokoform. Cirka 1900. H. 55. B. 22.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
2445/299
Skønvirke tedåse af porcelæn, dekoreret med dansende kvinder og imiteret fletværk. Royal Copenhagen. H. 13.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
550 DKK -
2445/298
Skrivetøj af fajance, dekoreret i polykrome farver med blomster og bladværk. Nordtyskland. 18. årh. H. 6. L. 17. B. 12.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
360 DKK -
2445/297
Simon Simonsen: Kystlandskab med kvæg. Sign. Simon Simonsen 1896. Kul på papir. Lysmål 81 x 141.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
-
2445/296
Leif Ragn-Jensen: Seks dyremotiver. Sign. Oliekridt, akvarel og tusch på papir. Lysmål 18 x 32-33 x 46. (6)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2445/295
Chr. Benjamin Olsen: Marine med skib i høj sø. Sign. C. Benjamin Olsen. Olie på lærred, monteret på masonit. 24 x 35.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2445/290
Einar Wegener/Lili Elbe: Opstiling med blomster. Sign. E. Wegener. 1912. Olie på lærred. 44 x 32.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2445/294
Ubekendt maler, 19. årh.: Marine med dansk tomastet skonnert. Sign. Gouache på papir. Bladstørrelse 19 x 28.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
250 DKK -
2445/293
Leif Ragn-Jensen: Silkehaler. Sign. Leif Ragn-Jensen 1982. Olie på lærred. 25 x 31.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2445/286
Harald Foss: En dreng fisker fra en mole. Olie på lærred. Sign. H. Foss, Sept 1893. 32 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2445/292
A. Jacobsen: Parti med græssende køer på en eng. Sign. A. Jacobsen. Olie på lærred. 20 x 46.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
2445/269
Julius Paulsen: Fjordlandskab med drivende skyer. Sign. J.P. 1903. Olie på lærred. 32 x 48.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2445/291
Kaminur af sort marmor. Urværk mærket Medaille de bronze, S. Marte et Cie. 19. årh. H. 27. B. 26.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
-
2445/289
Vilhelm Arnesen: Marine med sejlskibe. Sign. Vilh. Arnesen 89. Olie på lærred. 33 x 48.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2445/288
Figur af bronze i form af Buddha siddende på lotustrone med drager. Thailand. 20. årh. H. 36.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2445/287
Peter Marius Sand Holm: "Kaj og Kvik i det blaa køkken, Søndervig". Sign. Sand Holm 1940. Olie på lærred. 40 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2445/285
To identiske rokoko dørlåse af forgyldt bronze. Antageligt Frankrig. 18. årh. B. 16. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2445/284
En samling opiumsvægte, olielampe m.m. af patineret bronze og messing. 19.-20. årh. H. 2-14,5. (18)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2445/257
Fritstående diplomat skrivebord af sortlakeret træ. Rokoko form. 20. årh. H. 79. L. D. 90. 156.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2445/283
Engelsk lyreformet strygejernsfod af messing og jern. Regency. 19. årh.s begyndelse. H. 13. L. 35.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2445/282
"Guld Vifte". Jardiniere af porcelæn. 595/11532. Royal Copenhagen. L. 37.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2445/276
To engelske håndspejle med sølvmontering, William Comyns & Sons, London 1906 Walker & Hall, Sheffield 1910. L. 27 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2445/277
Dansk rokoko vitrine af grønmalet træ. Ærø, 18. årh.s midte. H. 204. B. 102. D. 38.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
2445/281
Fem spadserestokke af træ med greb af hhv. sølv og horn. 20. årh.s første halvdel. L. 78-90. (5)
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
-
2445/280
Kinesisk fad af porcelæn, dekoreret i emaljefarver og bianco-sopra-bianco, spejl med blomster. 18. årh. Diam. 32.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2445/279
Christian Thørrestrup: Forgrundsstudie fra Skaane, 1874. Sign. Olie på lærred monteret på malepap. 19 x 42.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2445/278
Fragment af patineret bronze, støbt med scener efter antikken. 19. årh. eller tidligere. H. inkl. base 11,5.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2445/243
Et par stager af sølv, Københavns bymærke 1960. Udfyldte. H. 16,5 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2445/275
Japansk satsuma sekskantet vase af fajance. Omlavet til lampe. Mærket. 20. årh. H. ekskl. montering 30 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2445/274
Murerske af sølv med håndtag af træ, støbt med palmette. Københavns bymærke 1925. Vægt ialt 525 g. L. ca. 31 cm. B. 20 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK