2445/300Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2445/301Aarhus
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2445/302Aarhus
Victor Qvistorff: Marine med sejlskibe en overskyet dag. Sign. V. Qvistorff 1934. Olie på masonit. 22 x 30.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2445/303Aarhus
Kinesisk hatstand af porcelæn, dekoreret med "The Hundred Antiques". Monteret som bordlampe. Guangxu. H. 28.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/304Lyngby
'Seven'. Signeret farvestillfotografi af den amerikanske skuespiller Morgan Freeman (f. 1937).
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/305Lyngby
'The Truman Show'. Signeret farvestillfotografi af den canadiske skuespiller Jim Carrey i rollen som Truman Burbank
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2445/306Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2445/307Lyngby
William P. Gottlieb: Originalt s/h sølv-gelatine pressefotografi af den amerikanske jazzsangerinde Billie Holiday.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/308Aarhus
Aage Bertelsen: Udsigt over marker og fjord. Sign. Aage Bertelsen, juni 1912. Olie og bly på lærred. 16 x 25.
Vurdering :
2445/309Aarhus
Hans Friis: Sommerlandskab med en stråtækt gård. Sign. monogram. Olie på lærred. 22 x 32.
Vurdering :
2445/310Aarhus
Kandisskrin af glas med røgfarvet sommerso. 20. årh. H. 8. L. 13. B. 9.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/311Aarhus
Emmery Rondahl: Samling akademitegninger. Delvist sign. Kul og blyant på papir. Variable størrelser. (5)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/312Aarhus
John Wallace: Parti fra en sø med et husmandssted ved bredden. Sign. John Wallace 1888. Olie på lærred. 34 x 44.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2445/313Aarhus
Harald Foss: Hedelandskab med udsigt til en gård. Sign. H. Foss. Olie på lærred. 36 x 53.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2445/314Aarhus
Tabriz tæppe, Persien. Klassisk medaljondesign på rødlig bund med heratimønster. 20. årh. 335 x 246.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2445/315Aarhus
Carl Bøgh: Parti fra en svensk skov med børn, der åbner et led. Sign. Carl Bøgh 1886. Olie på lærred. 96 x 74.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/316Aarhus
Barok langbord af delvist rødmalet fyrretræ, balusterformede ben hvorimllem sprosser. 18. årh. H. 68. L. 139. B. 72.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/317Aarhus
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Næste bud:
2445/318Aarhus
Harald Pryn: Sneklædt skovparti med et mindre vandløb. Sign. Harald Pryn. Olie på lærred. 69 x 101.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/319Aarhus
Gudsmoder med Jesusbarnet, Opstandelsen, Skt. Nikolaj, samt fem Helgener. Russisk ikon. Tempera på trætavle. 18. årh. 34 x 25,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/320Aarhus
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2445/321Aarhus
Tysk kunstner, 19. årh.: Fire portrætter. Silhuetklip. Lysmål 10 x 20.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2445/322Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Parti fra Møns Klint samt kystparti. Usigneret. Olie på malepap. Hver 11 x 21. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2445/323Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2445/324Aarhus
Makonde skulptur af udskåret hardwood. 20. årh.s sidste halvdel. H. 50.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/325Aarhus
Fritz Kraul: Interiør med to kvinder ved et spillebord. Sign. Fritz Kraul 1912. Olie på lærred. 94 x 81.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2445/326Aarhus
Emil Wennerwald: Kystparti med udsigt over en fjord. Sign. E. Wennerwald, 1906. Olie på lærred. 75 x 104.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2445/327Aarhus
Erik Henningsen: Parti fra Kongens Have, Odense. Sign. monogram. Olie på malepap. 23 x 33.
Vurdering :
2445/328Aarhus
Vurdering :
2445/329Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/330Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2445/331Aarhus
O. A. Hermansen: Parti med en hyrdedreng ved et vandhul med gæs. Sign. Akvarel på papir. Lysmål 8 x 11.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud: