2445/43
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2445/42
Fem grønlandske figurer af udskåret fedtsten. Én sign. monogram. 20. årh. H. 5,5-24. (5)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2445/40
Oskar Larsen: Folkefest. Sign. Oskar Larsen, 1925. Mixed media på karton. Lysmål 32 x 48.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2445/38
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2445/30
Nepalesisk figur af forgyldt og delvist koldbemalet bronze i form af Buddha. 20. årh. H. 20.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2445/37
Signe Andreasen: Opstilling med en farverig buket krysantemum i en kurv. Sign. Signe Andreasen. Olie på lærred. 45 x 66.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2445/36
Tre kinesiske gulvvaser af porcelæn, dekorerede i farver med figurscenerier og fugle. 20. årh. H. 57-58. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2445/34
Oskar Larsen: Baccanale. Sign. Oskar Larsen, 1954. Mixed media på karton. Lysmål 35,5 x 50.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2445/33
Fransk empire vinkande af sølv. Paris 1809-1819. Vægt 726 g. H. 28 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2445/32
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2445/31
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
2445/28
Albert Price: Et ansigtsstudie. Sign. monogram 1863. Olie på lærred monteret på plade. 17,5 x 13.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2445/19
Norditaliensk skole, 17. årh. eller senere: Portræt af en herre. Usigneret. Olie på lærred. 40 x 33.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
19.500 DKK -
2445/26
Russisk festdagsikon, centralt med nedstigningen og opstandelsen. Tempera på træpanel. 18.-19. årh. 46 x 36.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2445/25
H. A. Brendekilde: En lille pige på en skovvej med en gård i baggrunden. Sign. H. A. Brendekilde. Olie på lærred. 30,5 x 40,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2445/24
Burmesisk skål af drevet sølv, dekoreret med burmesiske stjernetegn. Vægt ca. 268 g. Ca. 1900. H. 9.5. Diam. 12.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2445/13
Peder Mønsted: "Opkørsel til Pejsen gennem Snedriver...". Sign. Peder Mønsted Odnæs 1931. Olie på lærred. 60,5 x 41,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2445/22
Emanuel A. Petersen: Parti fra en grøndslandsk bygd. Sign. Em AP. Olie på lærred. 43 x 47.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2445/21
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2445/20
Tysk sekretær af poleret nødde- og rodtræ med intarsia i form af jerusalem. 18. årh. H. 116. B. 132. D. 70.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2445/18
Holger Christensen: Figur af porcelæn i form af mor og barn. Mrk. prøve. Royal Copenhagen. H. 21.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2445/16
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2445/3
Fransk kirkestage af forgyldt metal til syv lys. 19. årh.slutning. H. 78,5 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2445/14
Rokoko flisebord af bemalet træ med hollandske fliser. 18. årh. H. 76. L. 101. B. 73.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2445/11
Svensk chatol af bemalet og forgyldt træ, overdel med vitrineskab. Gustaviansk form, 20. årh. H. 210. B. 120. D. 55.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2445/4
Italiensk maler, ca. 1700: Scene med kongedatteren "Europa". Usigenret. Olie på lærred. 185 x 114.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
19.500 DKK -
2445/12
Josef Franz Pallenberg: Dåhjort. Sign. Jos. Pallenberg, 1903. Skulptur af bronze. H. 26.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2445/10
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
2445/1
I. L. Jensen: Nature morte med agerhøns. Sign. I. L. Jensen 1853. Olie på træ. 46 x 34.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
2445/8
Louis Philippe kaminur af forgyldt og patineret bronze. Franskrig, 19. årh.s første halvdel. H. 56. B. 38. D. 14.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2445/6
"Musselmalet Helblonde". Syv kagetallerkener af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Kgl. P. Diam. 17,5. (7)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2445/7
Svend Hammershøi: Parti fra Holmegaard. Ca. 1908. Usigneret. Olie på lærred. 66 x 83.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
2445/5
Russisk ikon med Skt. Nikolaj, rizza af forgyldt sølv med cloisonné emalje. Moskva, 19. årh.s slutning. 27 x 22 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK