2445/1Lyngby
I. L. Jensen: Nature morte med agerhøns. Sign. I. L. Jensen 1853. Olie på træ. 46 x 34.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/2
Fransk Louis XVI kaminur af forgyldt bronze og hvid marmor, skive af hvid emalje, top med barn med trillebør. 18. årh.s slutning. H. 35. B. 22. D. 15.
Vurdering :
4.000 DKK Udgået
2445/3Lyngby
Fransk kirkestage af forgyldt metal til syv lys. 19. årh.slutning. H. 78,5 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/4Aarhus
Italiensk maler, ca. 1700: Scene med kongedatteren "Europa". Usigenret. Olie på lærred. 185 x 114.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2445/5Lyngby
Russisk ikon med Skt. Nikolaj, rizza af forgyldt sølv med cloisonné emalje. Moskva, 19. årh.s slutning. 27 x 22 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/6Aarhus
"Musselmalet Helblonde". Syv kagetallerkener af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Kgl. P. Diam. 17,5. (7)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/7Lyngby
Svend Hammershøi: Parti fra Holmegaard. Ca. 1908. Usigneret. Olie på lærred. 66 x 83.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/8Lyngby
Louis Philippe kaminur af forgyldt og patineret bronze. Franskrig, 19. årh.s første halvdel. H. 56. B. 38. D. 14.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/9
Et par franske empire stager af forgyldt bronze, 19. årh. H. 26 cm. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Udgået
2445/10Aarhus
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2445/11Lyngby
Svensk chatol af bemalet og forgyldt træ, overdel med vitrineskab. Gustaviansk form, 20. årh. H. 210. B. 120. D. 55.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2445/12Aarhus
Josef Franz Pallenberg: Dåhjort. Sign. Jos. Pallenberg, 1903. Skulptur af bronze. H. 26.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/13Lyngby
Peder Mønsted: "Opkørsel til Pejsen gennem Snedriver...". Sign. Peder Mønsted Odnæs 1931. Olie på lærred. 60,5 x 41,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2445/14Aarhus
Rokoko flisebord af bemalet træ med hollandske fliser. 18. årh. H. 76. L. 101. B. 73.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/15
Kinesisk moonflask vase, dekoreret i underglasur blå, monteret til lampe. Sen Qing/Republik. H. ekskl. montering 38 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Udgået
2445/16Aarhus
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2445/17
Svensk kommode af nøddetræ indlagt med frugttræ, plade af Kolmården marmor, beslag af forgyldt bronze. Gustaviansk form, 20. årh. H. 89. L. 114. D. 52.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Udgået
2445/18Aarhus
Holger Christensen: Figur af porcelæn i form af mor og barn. Mrk. prøve. Royal Copenhagen. H. 21.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/19Lyngby
Norditaliensk skole, 17. årh. eller senere: Portræt af en herre. Usigneret. Olie på lærred. 40 x 33.
Vurdering :
2445/20Aarhus
Tysk sekretær af poleret nødde- og rodtræ med intarsia i form af jerusalem. 18. årh. H. 116. B. 132. D. 70.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/21Lyngby
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/22Aarhus
Emanuel A. Petersen: Parti fra en grøndslandsk bygd. Sign. Em AP. Olie på lærred. 43 x 47.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/23
Dansk Louis XVI spejl i ramme af mahogni og forgyldt træ. 18. årh.s slutning. H. 126. B. 51.
Vurdering :
6.000 DKK Udgået
2445/24Aarhus
Burmesisk skål af drevet sølv, dekoreret med burmesiske stjernetegn. Vægt ca. 268 g. Ca. 1900. H. 9.5. Diam. 12.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2445/25Lyngby
H. A. Brendekilde: En lille pige på en skovvej med en gård i baggrunden. Sign. H. A. Brendekilde. Olie på lærred. 30,5 x 40,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2445/26Aarhus
Russisk festdagsikon, centralt med nedstigningen og opstandelsen. Tempera på træpanel. 18.-19. årh. 46 x 36.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2445/27
Rokoko "haneæg" af sølv, indvendig forgyldt. Mester Sivert Thorsteinsson , København 1746. H. 6,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Udgået
2445/28Aarhus
Albert Price: Et ansigtsstudie. Sign. monogram 1863. Olie på lærred monteret på plade. 17,5 x 13.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2445/29
Engelsk George III spillebord af mahogni i Shearton stil. 18. årh.s slutning. H. 75. L. 88. D. 44.
Vurdering :
6.000 DKK Udgået
2445/30Aarhus
Nepalesisk figur af forgyldt og delvist koldbemalet bronze i form af Buddha. 20. årh. H. 20.
Vurdering :
2445/31Lyngby
Vurdering :
2445/32Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2445/33Lyngby
Fransk empire vinkande af sølv. Paris 1809-1819. Vægt 726 g. H. 28 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/34Aarhus
Oskar Larsen: Baccanale. Sign. Oskar Larsen, 1954. Mixed media på karton. Lysmål 35,5 x 50.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2445/35
Engelsk 'pembroke table' klapbord. 18. årh.s slutning. H. 71. L. 95. B. 80.
Vurdering :
6.000 DKK Udgået
2445/36Aarhus
Tre kinesiske gulvvaser af porcelæn, dekorerede i farver med figurscenerier og fugle. 20. årh. H. 57-58. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2445/37Lyngby
Signe Andreasen: Opstilling med en farverig buket krysantemum i en kurv. Sign. Signe Andreasen. Olie på lærred. 45 x 66.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2445/38Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2445/39
Eugène Louis Lequesne: Dansende faun. Patineret bronze. På basen bronzestøberstemplet Susse Fres. Paris. H. 29 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Udgået
2445/40Aarhus
Oskar Larsen: Folkefest. Sign. Oskar Larsen, 1925. Mixed media på karton. Lysmål 32 x 48.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2445/41
To små borde af mahogni; Halvrundt Louis XVI spillebord samt empire klapbord indlagt med lyst træ. 18.-19. årh. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Udgået
2445/42Aarhus
Fem grønlandske figurer af udskåret fedtsten. Én sign. monogram. 20. årh. H. 5,5-24. (5)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/43Lyngby
Vurdering :
2445/44Aarhus
Russisk festdagsikon med basma af messing. Tempera på træpanel. 19. årh. 45 x 41.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2445/45
Et par kinesiske famille rose fade, rektangulær form med affasede hjørner. Qianlong 1736-1795. L. 41 cm. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Udgået
2445/46Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Parti fra Telemark, Norge. Usigneret. Olie på lærred. 19 x 28.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/47
Dansk régence armstol af bøgetræ, udskåret med muslinger og bladværk. 18. årh.s midte.
Vurdering :
6.000 DKK Udgået
2445/48Aarhus
Figur af porcelæn i form af malkepige, dekoreret i overglasurfarver. Juliane Marie mærke. Royal Copenhagen. H. 13.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/49Lyngby
Vurdering :
2445/50Aarhus
Ikon fremstillende Johannes Forløberen. Tempera på træpanel. 19. årh. 48 x 38.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2445/51Lyngby
Prinsesse Marie af Danmark: “Pygmæ flodhest” figur af porcelæn, dekoreret i underglasurfarver. 309. Royal Copenhagen. H. 16 cm. L. 34 cm.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2445/52Aarhus
Holger Lübbers: Strandet fuldrigger i brændingen. Sign H. Lübbers 1910. Olie på lærred. 39 x 59.
Vurdering :
2445/53
Dansk ovalt spejl i ramme af forgyldt træ efter model fra Liselund. 19. årh.s slutning. H. 142. B. 60.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Udgået
2445/54Aarhus
Et par lave stager af sølv. 20. årh. H. 6,5. Udfyldte. (2)
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/55Lyngby
Even Ulving: En jolle ud for en kyst ved solnedgang. Sign. E. Ulving. Olie på lærred. 33 x 51,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2445/56Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2445/57Lyngby
Peter Herold: Sneugle. Figur af porcelæn, dekoreret i underglasur farver. Nr. 1829. Royal Copenhagen. H. 39.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/58Aarhus
Emanuel A. Petersen: Aftensol over en grønlandsk bygd. Sign. EmAP. Olie på lærred. 46 x 71.
Vurdering :
2445/59
Dansk Louis XVI kommode af mahogni, front med fire skuffe. København, 18. årh.s slutning. H. 81. B. 67. D. 48.
Vurdering :
6.000 DKK Udgået
2445/60Aarhus
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/61Lyngby
Julius Paulsen: Afteninteriør med liggende model. Sign. J. P. Olie på lærred. 30,5 x 38,5.
Vurdering :