2445/276
To engelske håndspejle med sølvmontering, William Comyns & Sons, London 1906 Walker & Hall, Sheffield 1910. L. 27 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2445/243
Et par stager af sølv, Københavns bymærke 1960. Udfyldte. H. 16,5 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2445/274
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2445/241
Fajancekrus med barok sølvlåg, mester antagelig Jens Jensen Klitgaard, borgerskab 1709(-1747). Lågets Diam. 10 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
2445/247
Svensk økse med hoved af sterlingsølv og greb af ibenholt. Borgila, Stockholm 1965. L. 28,5 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2445/245
Julebestik af forgyldt sterlingsølv med emaljearbejde. A. Michelsen. Vægt 520 g. (12)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2445/244
"Antik Rococo" bestik af sølv. Forskellige mestre. Vægt 640 g. (26)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2445/238
Samovar af pletsølv. 19. årh.s slutning. H. 41 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2445/169
Hovedvandsæg af sølv, Amager rokokoform. Faux-stemplet for Fritz Albertus. Ca. 1900. Vægt 52 g. H. 10,5 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2445/135
Fire dækketallerkener af sterlingsølv. Vægt 2139 g. Diam. 28 cm. (4)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2445/120
Et par danske lysestager af sølv. Barokform. 20. årh. H. 18. Udfyldte. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2445/60
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2445/54
Et par lave stager af sølv. 20. årh. H. 6,5. Udfyldte. (2)
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2445/33
Fransk empire vinkande af sølv. Paris 1809-1819. Vægt 726 g. H. 28 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2445/21
Lille tysk barok bæger af sølv. Ej stemplet. 17. årh.s slutning. H. 3,4 cm. Diam. 3,7 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK