2445/175Lyngby
P. E. Petersen: Modelstudie af en ung kvinde. Sign. P. E. P. Olie på papir monteret på lærred. 37,5 x 32,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/179Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2445/181Lyngby
Heinrich Buntzen: Udsigt til Bernstorff Slot med to kvinder spadserende i parken. Olie på papir monteret på lærred. 20 x 29,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/185Lyngby
N. F. Schiøttz-Jensen: Bjergparti fra Italien med en familie gående langs en vej. Sign. N. F. Schiøttz-jensen. Olie på lærred. 48,5 x 69,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2445/188Lyngby
O. A. Hermansen: Græssende køer ved et vandhul en sommerdag. Sign. monogram 1889. Olie på lærred. 43,5 x 63,5.
Vurdering :
2445/190Lyngby
S. C. Bjulf: En mand faldbyder fisk fra en vogn i sneen. Sign. Bjulf. Olie på lærred. 45,5 x 40,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2445/192Lyngby
C. Hornung-Jensen: Et selvportræt af kunstneren ved staffeliet. Sign. C. Hornung-Jensen. Olie på lærred. 98 x 74.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2445/195Lyngby
Georg Seligmann: Fra det gamle kloster i Helsingør. Sign. Georg Seligmann 1897. Olie på lærred. 59,5 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/197Lyngby
Julius Paulsen: Siddende model. Sign. Jul. P. Olie på lærred. 29,5 x 37.
Vurdering :
2445/200Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/202Lyngby
Rudolf Hellgrewe: Solnedgang over forblæste træer. Sign. R. Hellgrewe. Olie på lærred. 81 x 121. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2445/210Lyngby
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2445/216Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2445/217Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2445/218Aarhus
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/250Aarhus
Ludvig Holm: Parti fra Dyrehaven. Sign. Ludvig Holm, 1931. Olie på lærred. 81 x 93.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/253Aarhus
Fritz Stæhr-Olsen: "Søborg Mose", 1909. Sign. Stæhr Olsen. Olie på plade. 23 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/258Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2445/259Aarhus
Poul Friis Nybo: Interiør med en ung pige ved klaveret. Signed Friis Nybo. Olie på lærred. 66 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/262Aarhus
Eugene de Blaas, kopi efter: "No Love Without Envy". Betegnet n. E.V. Blaas. Olie på lærred. 21 x 28.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2445/263Aarhus
Ole Pedersen: Staldinteriør med en siddende bonde. Sign. Ole Pedersen. Olie på lærred. 98 x 105.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2445/265Aarhus
Michael Therkildsen: To køer ved en fjord en overskyet sommerdag. Sign. Mth 04. Olie på lærred. 39 x 47.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2445/266Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2445/267Aarhus
Johan Neumann: Kystparti fra Hornbæk strand med fiskere. Sign. Joh. Neumann. Olie på lærred. 45 x 80.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2445/268Aarhus
Hans Smidth: Parti med en kat. Sign. Hans Smidth. Olie på lærred monteret på malepap. 25 x 18.
Vurdering :
2445/269Aarhus
Julius Paulsen: Fjordlandskab med drivende skyer. Sign. J.P. 1903. Olie på lærred. 32 x 48.
Vurdering :
2445/270Aarhus
Ludvig Kabell: Nøgen dreng i helfigur. Usigneret. Olie på lærred. 73 x 26.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/273Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/279Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/286Aarhus
Harald Foss: En dreng fisker fra en mole. Olie på lærred. Sign. H. Foss, Sept 1893. 32 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/287Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/289Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/290Aarhus
Einar Wegener/Lili Elbe: Opstiling med blomster. Sign. E. Wegener. 1912. Olie på lærred. 44 x 32.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/292Aarhus
A. Jacobsen: Parti med græssende køer på en eng. Sign. A. Jacobsen. Olie på lærred. 20 x 46.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2445/293Aarhus
Leif Ragn-Jensen: Silkehaler. Sign. Leif Ragn-Jensen 1982. Olie på lærred. 25 x 31.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/295Aarhus
Vurdering :
2445/297Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2445/302Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2445/308Aarhus
Aage Bertelsen: Udsigt over marker og fjord. Sign. Aage Bertelsen, juni 1912. Olie og bly på lærred. 16 x 25.
Vurdering :
2445/309Aarhus
Hans Friis: Sommerlandskab med en stråtækt gård. Sign. monogram. Olie på lærred. 22 x 32.
Vurdering :
2445/312Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2445/313Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2445/315Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/317Aarhus
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Næste bud:
2445/318Aarhus
Vurdering :
2445/320Aarhus
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2445/322Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2445/323Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2445/325Aarhus
Fritz Kraul: Interiør med to kvinder ved et spillebord. Sign. Fritz Kraul 1912. Olie på lærred. 94 x 81.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2445/326Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2445/327Aarhus
Erik Henningsen: Parti fra Kongens Have, Odense. Sign. monogram. Olie på malepap. 23 x 33.
Vurdering :
2445/330Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: