2445/1Lyngby
I. L. Jensen: Nature morte med agerhøns. Sign. I. L. Jensen 1853. Olie på træ. 46 x 34.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/4Aarhus
Italiensk maler, ca. 1700: Scene med kongedatteren "Europa". Usigenret. Olie på lærred. 185 x 114.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2445/7Lyngby
Svend Hammershøi: Parti fra Holmegaard. Ca. 1908. Usigneret. Olie på lærred. 66 x 83.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/10Aarhus
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2445/13Lyngby
Peder Mønsted: "Opkørsel til Pejsen gennem Snedriver...". Sign. Peder Mønsted Odnæs 1931. Olie på lærred. 60,5 x 41,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2445/16Aarhus
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2445/19Lyngby
Norditaliensk skole, 17. årh. eller senere: Portræt af en herre. Usigneret. Olie på lærred. 40 x 33.
Vurdering :
2445/22Aarhus
Emanuel A. Petersen: Parti fra en grøndslandsk bygd. Sign. Em AP. Olie på lærred. 43 x 47.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/25Lyngby
H. A. Brendekilde: En lille pige på en skovvej med en gård i baggrunden. Sign. H. A. Brendekilde. Olie på lærred. 30,5 x 40,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2445/28Aarhus
Albert Price: Et ansigtsstudie. Sign. monogram 1863. Olie på lærred monteret på plade. 17,5 x 13.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2445/31Lyngby
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/34Aarhus
Oskar Larsen: Baccanale. Sign. Oskar Larsen, 1954. Mixed media på karton. Lysmål 35,5 x 50.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2445/37Lyngby
Signe Andreasen: Opstilling med en farverig buket krysantemum i en kurv. Sign. Signe Andreasen. Olie på lærred. 45 x 66.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2445/40Aarhus
Oskar Larsen: Folkefest. Sign. Oskar Larsen, 1925. Mixed media på karton. Lysmål 32 x 48.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2445/46Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Parti fra Telemark, Norge. Usigneret. Olie på lærred. 19 x 28.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/49Lyngby
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/52Aarhus
Holger Lübbers: Strandet fuldrigger i brændingen. Sign H. Lübbers 1910. Olie på lærred. 39 x 59.
Vurdering :
2445/55Lyngby
Even Ulving: En jolle ud for en kyst ved solnedgang. Sign. E. Ulving. Olie på lærred. 33 x 51,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2445/58Aarhus
Emanuel A. Petersen: Aftensol over en grønlandsk bygd. Sign. EmAP. Olie på lærred. 46 x 71.
Vurdering :
2445/61Lyngby
Julius Paulsen: Afteninteriør med liggende model. Sign. J. P. Olie på lærred. 30,5 x 38,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/64Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2445/66Aarhus
Olga Alexandrovna: Haveparti med blomstrende valmuer og kornblomster. Sign. Olga. Olie på lærred monteret på plade. 21 x 27.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/70Aarhus
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Opstilling med roser. Sign. M.V. Olie på træ. 24 x 34.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/73Lyngby
Johan Thomas Skovgaard: Portræt af en dreng i stribet trøje og kasket. Sign. J. T. S. 1914. Olie på malepap. 32 x 23,5.
Vurdering :
2445/76Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2445/79Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2445/80Aarhus
Vurdering :
2445/82Aarhus
Ubekendt maler, 20. - 21. årh.: Marine med nederlandsk sejlskib, der provianterer. Utydelig sign. Olie på lærred. 100 x 150.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2445/85Lyngby
Hans Hilsøe: Interiør med en kvinde, der strikker i sollyset fra et vindue. Sign. Hans Hilsøe. Olie på lærred. 62 x 55,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/88Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/91Lyngby
Feodor Panfilovich Nesterov: Tre russiske børn i en have. Sign. F. P. Nesterov 1918. Olie på lærred. 30 x 41.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2445/92Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/97Lyngby
Vurdering :
2445/100Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2445/106Aarhus
Alfred Pirkhert: Portræt af kvinde i haven. Sign. Alfred Pirkhert 1816/Wien. Olie på lærred. 26,5 x 21.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/109Lyngby
Ubekendt maler, 18 årh.: Portræt af Ane Margrethe Smith født Hammer (1784-1858) iført broderet gylden kjole og øreringe. Usigneret. Olie på lærred. 75 x 64.
Vurdering :
2445/112Aarhus
Kristian Kongsbøll: Erotisk komposition. Sign. Kb. Olie på plade. 23,5 x 21.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/115Lyngby
Flora Heilmann: Svampe i en skovbund. Usigneret. Olie på lærred monteret på træ. Lysmål 34 x 52,5.
Vurdering :
2445/118Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Barneportræt. Usigneret. Olie på lærred. 41 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/121Lyngby
Julius Paulsen: Stående rygvendt model. Sign. Jul. Paulsen. Olie på lærred. 66 x 54.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2445/127Lyngby
Feodor Panfilovich Nesterov: En russer sidder i en stol på vejen. Sign. F. P. Nesterov 1918. Olie på lærred. 40 x 33.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2445/128Aarhus
Engelsk maler, 19. årh.: Interiør med børn, der mades. Usigneret. Olie på træ. 20 x 26.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2445/130Aarhus
Carl Wentorf: "Ved vinduet". Sign. C. Wentorf, 30/3 1913. Olie på lærred. 51 x 42.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/134Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2445/136Aarhus
Simon Simonsen: Portræt af en hund. Sign. Simon Simonsen 1895. Olie på lærred monteret på træ. 33 x 30.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2445/137Aarhus
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2445/139Lyngby
Christian Eckardt: En havn med fortøjede sildebåde og fiskerkoner på kajen. Sign. C. E. 75. Olie på lærred. 32 x 50,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2445/140Aarhus
Karl Kaufmann: Sydlandsk kanalparti med fiskerbåde på en solrig dag. Sign. C. Carlo. Olie på lærred. 53 x 79.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2445/142Aarhus
N. P. Rasmussen: Flyvende måger. Sign. monogram, 2. Pintsedag 23 mai 1904. Olie på malepap. 33 x 53.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/145Lyngby
Gustav Daniel Budkowski: Portræt af en ung kvinde. Sign. Budkowski Roma. Olie på lærred. 34 x 29.
Vurdering :
2445/146Aarhus
Carsten Henrichsen: Landskab med udsigt til bakker og træer. Sign. monogram, 1865. Olie på lærred. 42 x 63.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2445/151Lyngby
O. A. Hermansen: Parti fra Kohullet ved Almindingen, Bornholm. Sign. O. A. Hermansen 1879. Olie på lærred. 38 x 44.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2445/152Lyngby
Georg Emil Libert: "Skovvej ved Rathlausdal". Sign. G. Emil Libert 95. Olie på lærred. 51,5 x 40.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2445/155Aarhus
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/165Lyngby
Christian Zacho: Landskab med køer ved et åløb. Sign. Chr. Zacho 1891. Olie på lærred. 50,5 x 65,5.
Vurdering :
2445/166Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2445/167Lyngby
Julius Paulsen: Model siddende med sytøj. Sign. Jul. P. Olie på lærred. 35,5 x 27.
Vurdering :
2445/170Lyngby
S. C. Bjulf: Tre herrer i samtale på en snedækket vej. Sign. Bjulf. Olie på lærred. 56 x 48.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2445/172Lyngby
Flora Heilmann: Opstilling med en buket gule og lyserøde georginer på et bord. Sign. Fl. Heilmann 16. Olie på lærred. 52 x 61.
Vurdering :
2445/175Lyngby
P. E. Petersen: Modelstudie af en ung kvinde. Sign. P. E. P. Olie på papir monteret på lærred. 37,5 x 32,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/179Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: