2441/711Lyngby
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/718Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/719Lyngby
Andreas Wargenbrant: "Gossip". Sign. monogram. Grønpatineret bronze. H. 47,5. Signeret katalog medfølger. (2)
Vurdering :
2441/720Lyngby
Knud Odde: Tre kompositioner. Alle sign., E.A. 2/15. Litografi i farver. Lysmål 27 x 20. (3)
Vurdering :
2441/721Lyngby
Ejnar Nielsen: Store træer ved skovløberhuset. Sign. Monogram 1922. Olie på lærred. 39,5 x 46,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/722Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2441/724Lyngby
Harald Leth: Skovarbejdere i vinterskoven, 1979. Sign. på blændrammen med titel og datering. Olie på lærred. 34 x 43.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/725Lyngby
Michael Kvium: “Titelløs model I”, 1991. Sign. Kvium 91, 55/60. Litografi i farver. Bladstørrelse 63 × 91.
Vurdering :
2441/727Lyngby
Nils Erik Gjerdevik: "VIAØ", 1998. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 140 x 80. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/728Lyngby
Andreas Wargenbrant: “The Cat”, 2020. Sign. monogram 2024. Patineret bronze. H. 31,5.
Vurdering :
2441/729Lyngby
Poul Janus Ipsen: "17. august VII". Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 80.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2441/730Lyngby
Vurdering :
2441/731Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/732Lyngby
Kat samt fugl. Sign. Corneille 2000, 32/150. Bemalet træ på begge sider. H. 30. L 32.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/733Lyngby
Carl-Henning Pedersen: "Den himmelske drage II". Sign. Carl-Henning Pedersen, Paris 1978, 112/178. Lysmål 76 x 56.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/737Lyngby
Michael Kvium: “Titelløs Model II”. Sign. Kvium 91, 18/60. Litografi i farver. Bladstørrelse 63 x 92.
Vurdering :
2441/741Lyngby
Anne Vilsbøll: Vægtæppe. Vævet og sammensat af forskellige materialer. Sign. mærkat på bagsiden. 160 x 85 cm.
Vurdering :
2441/742Lyngby
Tróndur Patursson: Fad af klart glas med bemalet blå dekoration. Sign. T. Patursson, 94. H. 6,5. Diam. 50.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/743Lyngby
Per Damm: Landskab. Sign. Per Damm. Olie på lærred. 45 x 50.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/745Lyngby
Walasse Ting: Kvinde. Sign. Ting 79, 67/80. Litografi i farver. Lysmål 42 x 58.
Vurdering :
2441/746Lyngby
Arthur Luiz Piza: Tre kompositioner. Alle sign. Piza hhv. 20/33, 21/33 og 25/33. Ætsning i farver. Bladstørrelser 91 x 63. Uindrammet. (3)
Vurdering :
4.500 DKK Næste bud:
2441/747Lyngby
Jørgen Brynjolf: "Den blussende", 1963. Sign. Brynjolf. Olie på lærred. 80 x 60.
Vurdering :
2441/748Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/749Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/750Lyngby
Andreas Wargenbrant: "The Shell". Sign. monogram, 19/99. Poleret bronze. H. 12. B. 45. D. 32.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/751Lyngby
Ib Braun: Uden titel. Sign. Braun. Patineret bronze. 41 x 41 x 8.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/752Lyngby
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2441/753Lyngby
Jan Krízek: Uden titel. Sign. monogram 58. Akvarel på papir. Bladstørrelse 8 x 10.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2441/754Lyngby
Frits Henningsen: Fritstående skrivebord af cubamahogni. Front med tre skuffer. H. 73, 5. L. 143 cm. B. 73.
Vurdering :
2441/755Lyngby
Dansk snedkermester: Bænk af mahogni. Betrukket med sort skind L. 139.
Vurdering :
2441/756Lyngby
Dansk møbeldesign: Et par lænestole af massiv eg med udskæringer. Betrukket med stribet uld. 1970'erne. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2441/757Lyngby
Ib Kofod-Larsen: Skænk af palisander. Front med fire låger og fire skuffer. H. 85. B. 240. D. 51.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2441/758Lyngby
Art Déco: Tre-pers. sofa med stel af nøddetræ. Betrukket med lilla uld. 1930/1940'erne
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2441/759Lyngby
Jan Krízek: Uden titel. Sign. monmogram 58. Akvarel på papir. Bladstørrelse 9 x 11.
Vurdering :
2441/760Lyngby
Hans J. Wegner: “GE 290A”. Højrygget lænestol med stel af eg, løse epedahynder i sæde og ryg betrukket med lys uld.
Vurdering :
2441/761Lyngby
Hans J. Wegner: "Hjertestolen". Fire stole, hvoraf to med stel af bøg og to med stel af eg. Sæde af teak. (4)
Vurdering :
2441/762Lyngby
Dansk snedkermester: Øreklapstol med ben af bejdset eg. Betrukket med patineret brunt, farvet skind.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2441/763Lyngby
Verner Panton: Bordlampe med stel af forkromet akryl. Skærm af hvid akryl. H. 71.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/764Lyngby
Hans J. Wegner: “Y-stolen”. Et par armstole af valnød. Sæde betrukket med rødt skind. (2)
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/765Lyngby
Tom Krøjer: Opstilling, 2002. Akryl på lærred. Sign. Krøjer. 51 x 74.
Vurdering :
2441/801Lyngby
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/802Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2441/803Lyngby
Nils Erik Gjerdevik: To kompositioner. Sign. Litografi i farver. Bladstørrelse 54 × 76. Uindrammet. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/804Lyngby
Hans Petterson: Uden titel, 2005. Sign. og dateret på bagsiden. Akryl på lærred. 40 x 40. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2441/805Lyngby
Egon Fischer: Uden titel. Sign. Fischer. Polykromt bemalet jern. 60 x 45 x 26.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/806Lyngby
Tove Olafsson: Pige fletter hår, 1957. Sign. TO, 10. Patineret bronze på base af træ. H. 38.
Vurdering :
2441/808Lyngby
Arne Bang: Vase af stentøj modelleret med vertikale riller i relief. Dekoreret med blå og lyseblå glasurer. H. 10,8. Diam. ca. 13.
Vurdering :
2441/809Lyngby
Just Andersen: Et par lysestager af patineret diskometal støbt i form af havfrue med fisk. H. 22,5. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2441/810Lyngby
Gertrud Vasegaard: “Gemina”. Thekande af porcelæn dekoreret med blåglaserede mønstre. H. inkl. hank 22,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/812Lyngby
Gertrud Vasegaard: Vase af lertøj modelleret med riller i relief samt dekoreret med lys gråhvid glasur. H. 8,9.
Vurdering :
2441/817Lyngby
Arne Vodder: Lænestol med ben af stål. Betrukket med patineret, cognacfarvet skind.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/818Lyngby
Arne Jacobsen: "Myren", m.fl. Seks stole samt et bord med ben af stål. Sæde og ryg af sortlakeret træ, bordtop af palisander. (7)
Vurdering :
2441/820Lyngby
Gunni Omann: Skænk af palisander. Front med fire skuffer og to skydelåger, bag hvilke hylder. B. 200.
Vurdering :
2441/824Lyngby
Vibeke Fischer: Tre skåle af stentøj. Dekoreret med blå glasur med geometrisk dekor med blå og orange elementer. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2441/830Lyngby
Poul M. Volther: Daybed af eg. Lameller af ask. Udført og mærket hos FDB. L. 190.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2441/831Lyngby
Skandinavisk design: Seng af fyrretræ med tre skuffer. Base af sortlakeret træ.
Vurdering :
2441/832Lyngby
Jean René Gauguin: Skulpturel vase af stentøj modelleret med løve. Dekoreret med brun glasur. H. 21.
Vurdering :
2441/833Lyngby
Mogens Koch: Bogreol af massiv oregonpine. H./B. 76. D. 36.
Vurdering :
2441/834Lyngby
Mogens Koch: To bogreoler af massiv oregonpine. H. 76. B. 25/38. D. 31,5. (2)
Vurdering :
2441/835Lyngby
Mogens Koch: En 1/1 bogreol og en 1/2 bogreol af massiv oregonpine. (2)
Vurdering :
2441/837Lyngby
Børge Mogensen: Et par skamler med ben af mahogni. Betrukket med rødt skind. (2)
Vurdering :
2441/841Lyngby
Børge Mogensen: Briks af Oregon pine, front med skuffer med greb af kernelæder. Betrukket med blå cotil uld.
Vurdering :