2441/592Lyngby
Nils Erik Gjerdevik: Udne titel, 1985. Sign. Gjerdevik. Olie på lærred med collage monteret på plade. 31 x 55.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/595Lyngby
Carsten Krogstrup: "Rød spejling", 2005. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på plade. 25 x 20.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/598Lyngby
Claus Fisker-Andersen: Uden titel. Sign. CF.A. Mørkpatineret bronze. 12 x 20 x 7.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/601Lyngby
Claus Fisker-Andersen: Uden titel. Sign. CFA 98. Mørk patineret bronze. 17 x 18 x 20.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/603Lyngby
Johan Rohde: Tesi af sølv med tilhørende underskål. Tesi med to hanke i form af stiliserede blade og klaser. L. 14,5. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/604Lyngby
Erling Steen: Opstilling. Sign. Steen 85. Olie på lærred. 51 x 66.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/607Lyngby
Johannes Carstensen: Solnedgang. Sign. Johs. C. Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/610Lyngby
Vurdering :
2441/613Lyngby
Corneille: Tre kompositioner. Alle sign. Litografi i farver. Varierende bladstørrelse. Uindrammet. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/616Lyngby
Karl Bovin: Marklandskab. Sign. Karl Bovin 44. Olie på lærred. 76 x 103.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/619Lyngby
Poul Gernes: Krusedulle. Usign. Jern-objekt med vægophæng. Circa 40 x 40 x 35.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2441/622Lyngby
Anders Gjennestad (Strøk): Komposition, 2017. Sign. A. Gjennestad på bagsiden. Olie på træ. 130 x 100 x 9.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/625Lyngby
Kirsa Andreasen: "The chosen road", 2013. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 70. Uindrammet.
Vurdering :
2441/628Lyngby
Kirsa Andreasen: "The haye of man", 2013. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 70. Uindrammet.
Vurdering :
2441/631Lyngby
Johannes Carstensen: Opstilling. Sign. Joh. C. Olie på lærred. 79 x 95.
Vurdering :
2441/634Lyngby
Johannes Carstensen: Opstilling. Sign. Joh. C. Olie på lærred. 77 x 100.
Vurdering :
2441/637Lyngby
Erling Steen: Opstilling. Sign. og dateret Steen 85. Olie på lærred. 35 x 28.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/640Lyngby
Jan Sivertsen: "Angel red/green", 1990. Sign. på bagsiden. Mixed media på lærred. 100 x 81. Uindrammet.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2441/643Lyngby
Anne Vilsbøll: "Swan Lake II". Sign. AV 98. Olie på papir monteret på lærred. 102 x 80.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2441/646Lyngby
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2441/649Lyngby
Marco Evaristti: Uden titel. Usign. Olie på lærred. 60 x 80.
Vurdering :
2441/651Lyngby
To kompositioner. Sign. Corneille 96, 126/200. Serigrafi i farver samt sort/hvid. Bladstørrelse 42 x 57. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/652Lyngby
Aage Gitz-Johansen: "Frugtbarhedens Gud". Sign. monogram. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 49 x 61. Uindrammet.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/653Lyngby
Vurdering :
2441/655Lyngby
Arthur Köpcke: Uden titel. Usign. Mixed media på plade. 100 x 70.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/660Lyngby
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2441/663Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2441/664Lyngby
Anne Vilsbøll: "Swan Lake I". Sign. AV 98. Olie på papir monteret på lærred. 102 x 80.
Vurdering :
2441/665Lyngby
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2441/666Lyngby
Peter Skovgaard: Tre kompositioner. Alle sign. og nummereret. Litografi i farver Bladstørrelse 76 x 56. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/667Lyngby
Mogens Balle: "Til Mars" og "Små fiksstjerner", 1981. Begge sign. og nummereret. Litografi i farver. Lysmål 53 x 72. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/668Lyngby
Vurdering :
2441/669Lyngby
Jais Nielsen: Uden titel. Usign. Glasmaleri, monteret i oplyst kabinet af træ. Lysmål 34 x 24.
Vurdering :
2441/670Lyngby
Erik Bille Christiansen: Tre kompositioner. Alle sign. og nummereret. litografi i farver. Lysmål 23 x 20 og 63 x 48. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/671Lyngby
Erik Bille Christiansen: "Head of Duck II", 2016. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 42 x 33.
Vurdering :
2441/672Lyngby
Erik Bille Christiansen: "Head of Duck III", 2016. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 42 x 33.
Vurdering :
2441/675Lyngby
Vurdering :
2441/686Lyngby
Marna Rix: To kompositioner. Sign. MR hhv. 05 og 06. Olie på lærred. 40 x 40. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/687Lyngby
Mogens Balle: Fire kompositioner, 1981. Alle sign. og nummereret. Litografi i farver. Lysmål 28 x 39. (4)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2441/688Lyngby
Peter Skovgaard: To kompositioner. Begge sign. Skovgaard, 18/99. Litografi i farver. Bladstørrelse 57 x 39. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/689Lyngby
Johannes Carstensen: Æbletræer. Sign. Joh. C. Olie på lærred. 96 x 76.
Vurdering :
2441/691Lyngby
Mogens Hertz: Komposition med bondegård. Signed Mogens Herz 56. Olie på lærred. 33 x 40.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/693Lyngby
Le Corbusier: "Taureau". Sign. i trykket L-C, 17.2.63. Litografi i farver. Bladstørrelse 110 x 74. Uindrammet.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/694Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/695Lyngby
Arne L. Hansen: Komposition. Sign. Arne L. Hansen 65, 72/100. Litografi i farver. Lysmål 60 x 36.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/696Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/697Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2441/698Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2441/699Lyngby
Steffen Lüttge: Uden titel. Sign. SL. Mørk patineret bronze. H. 24.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/700Lyngby
Kay Bojesen: "Nummervogn". Vogn af bøgetræ på hjul med 17 tal. Ustemplet. H. 8. B. 29. L. 35.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/701Lyngby
Per Kirkeby: Tre raderinger. Alle sign. Per Kirkeby, hhv. 1962 og 1963, E.A. Radering. Bladstørrelser 39,5 x 35,5. Uindrammet. (3)
Vurdering :
2441/702Lyngby
Francisco Borès: Uden titel. Sign. Borés, 5/25. Litografi i farver. Lysmål 45 x 36.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/703Lyngby
Folmer Bendtsen: Parti fra sydhavnen. Sign. Folmer Bendtsen 60. Olie på masonit. 54 x 67.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/704Lyngby
Poul S. Nielsen: Interiør med pige og blomster. Sign. monogram 68. Olie på lærred. 50 x 60.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/705Lyngby
Wiliam Skotte Olsen: Uden titel. Sign. WSO 78. Olie på lærred. 38 x 46.
Vurdering :
2441/706Lyngby
Axel Munch: Motiv fra Gudhjem. Sign. AM. Olie på lærred. 65 x 33.
Vurdering :
2441/707Lyngby
Sven Dalsgaard: "SituaSDtion 8/9-66", 1966. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Mixed media på lærred. 27 x 22 x 3,5.
Vurdering :
2441/708Lyngby
Henry Heerup: "Go'Da'Dyr". Alle sign. Heerup 71, 3/200. Litografi i farver. Lysmål varierer. (5)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/709Lyngby
Kay Simmelhag: "La Fleuve". Alle sign. Fem træsnit i farver. Lysmål 33 x 43. Bladstørrelse 36 x 49 cm.
Vurdering :
2441/710Lyngby
Marco Evaristti: Uden titel. Usign. Olie på lærred. 80 x 60.
Vurdering :
2441/711Lyngby
Vurdering :
2441/718Lyngby
Vurdering :