-
2441/900Aarhus
Jørgen Brynjolf: Uden titel. Sign. Brynjolf. Olie på lærred. 130 x 97.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2441/901Aarhus
Kurt Trampedach: Kvinde i profil. Sign. Trampedach 82, 41/190. Litografi. Bladstørrelse 83 x 61.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2441/902Aarhus
Harriet Mundt: Opstilling med blomster i en vindueskarm. Sign. monogram. Olie på lærred. 73 x 63.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2441/903Aarhus
Leif Rydeng: Byparti med udsigt til havet. Sign. Leif Rydeng. Olie på lærred. 51 x 62.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/904Aarhus
Poul S. Nielsen: Parti fra Paris med Pont Neuf. Sign. monogram. Olie på lærred. 37 x 46.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/905Aarhus
Hjalmar Matthiessen: Landskab med træer. Sign. Hjm. Olie på lærred. 26 x 33.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2441/906Aarhus
Karl Bovin: Kystparti. Sign. Karl Bovin. Olie og akavrel på lærred monteret på masonit. 24 x 34.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2441/907Aarhus
Mogens Koch: To bogkasser af massiv Oregon pine. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier. H./B. 76. D. 36. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2441/923Aarhus
Henrik Busk Andersen: Uden titel. Sign. monogram. Akryl på lærred. 140 x 70.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2441/924Aarhus
Dansk møbeldesign: Skakbord af palisander med felter af ask, kirsebær og palisander. H. 75. L./B. 80.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/925Aarhus
Sven Dalsgaard: To kompositioner. Sign. Litografier i farver. Bladstørrelse 23 x 19 og 30,5 x 23. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/926Aarhus
Robert Leepin: Landskab med træer. Sign. Rob. Leepin. Olie på lærred. 74 x 93.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2441/927Aarhus
Ane Brügger: Interiør. Sign. Brügger. Olie på lærred. 59 x 49.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2441/928Aarhus
Poul Henningsen: "PH-2/2". Væglampe af bruneret messing med skærme af matglas. Udført hos Louis Poulsen.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2441/929Aarhus
Kurt Olsen: Armstol af palisander. Betrukket med sort skind. Model 223. Udført hos Slagelse Møbelværk.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2441/930Aarhus
Børge Mogensen: Brevordner af eg med tre udtræksbakker. Karl Andersson & Söner. H. 21. B. 27. D. 36.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2441/931Aarhus
Gina Pellón: "Poul George". Sign. Gina Pellón, HC. Litografi i farver. Lysmål 68 x 46.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2441/932Aarhus
Egill Jacobsen: Maskekomposition. Sign. EJ 86, 97/125. Litografi i farver. Bladstørrelse 50 x 35.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/933Aarhus
Egill Jacobsen: Maskekomposition. Sign. EJ 85, 35/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 66 x 50.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/934Aarhus
Egill Jacobsen: Maskekomposition. Sign. EJ 84, 35/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 67 x 50.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/935Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. Mogens Andersen 83. Litografisk prøvetryk i farver. Lysmål 86 x 60. 60.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/936Aarhus
Andy Warhol, efter: "Kestner-Gesellschaft". Udstillingsplakat. Usign. Offsettryk i farver. Lysmål 83 x 59.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
-
2441/937Aarhus
Hans Scherfig: “Ved skovsøen”. Tryksign. Scherfig 1977. Offset i farver. Bladstørrelse 59 x 79.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
-
2441/941Aarhus
Niels Helledie: Kristushoved. Usign. Skulptur af delvis matglaseret stentøj og bemalet træ. H. 21.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/942Aarhus
Nell Bernard Leauté: Uden titel. Sign. Nell B, 1972. Polykromt glaseret stentøj på base af træ. H. 37.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2441/944Aarhus
Dansk snedkermester: Fritstående skrivebord af palisander. Front med otte skuffer samt to udtræksplader.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/945Aarhus
Henrik Busk Andersen: Uden titel. Sign. monogram. Akryl på lærred. 120 x 90.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2441/951Aarhus
Ubekendt kunstner, 20. årh.: Figur. Sign. H. Vissens. Granit. H. 70.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/952Aarhus
Gunnar Nylund: "Rubus" gulvvase af stentøj med overflademønster i relief. Udført hos Rörstrand. H. 49,5.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/953Aarhus
Ubekendt kunstner, 20. årh.: Nøgen torso. Sign. monogram, 3/8. Kobberpatineret metal på base af granit. H. 28.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2441/954Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.: Uden titel. Utydeligt signeret. Olie på plade. 40 x 53.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2441/955Aarhus
Sori Yanagi: "Butterfly". Taburet af ahorn med svungne sider og kanter. Formgivet 1954. Udført hos Vitra.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2441/956Aarhus
Ubekendt møbeldesign: Oval serveringsvogn med stel af messing og bejdset træ. Hylder af sort glas. H. inkl. håndtag 77. L. 67. B. 43.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2441/957Aarhus
Dansk keramiker: To kvindetorsoer af glaseret lertøj. Signerede og daterede. H. 13,5 og 22,5. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2441/958Aarhus
Dansk møbeldesign: Par skænke af eg, hver med to låger. 1970'erne. H. 71. B. 100. D. 45. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2441/959Aarhus
Dansk møbeldesign: Overpolstret sofa med medeben af bejdset bøg, betrukket med tofarvet uld. 1940'erne. L. 190.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2441/960Aarhus
Dansk møbeldesign: Et sæt på otte stole af bejdset bøg. Sæder flettet med søgræs. 1930-40'erne. (8)
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2441/961Aarhus
Lisbeth Sallingboe: Kvadratisk sofabord af palisander, top ilagt fliser af stentøj. Sign. Sallingboe. H. 51. L./B. 104,5.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2441/962Aarhus
Carl-Henning Pedersen: Fire kompositioner. Usignerede. Litografier i farver. Bladstørrelse hver 32 x 23. (4)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/963Aarhus
Egill Jacobsen: Maskekompositioner. Usign. Tre litografier i farver. Lysmål hver 18 x 12. (3)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2441/965Aarhus
Egill Jacobsen: Maskekompositioner. Sign. E.J. 83, E.A. To litografier i farver. Lysmål hver 27 x 19. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud: