2441/501Lyngby
Niels O. Møller: Sæt på seks armstole af eg. Sæde betrukket med bordeauxfarvet skind. (6)
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/502Lyngby
Leif Sylvester: "Jeg skal nok passe på dig", 1989. Sign. Sylvester 89. Olie på lærred. 150 x 120.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/504Lyngby
Gundorph Albertus: Vase af sterlingsølv med hamret overflade, åben stamme smedet med stiliseret dekor. H. 14,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/505Lyngby
Nils Erik Gjerdevik: "Baby billed", 1983-85. Sign. Gjerdevik 83-84. Olie på lærred. 130 x 100.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/507Lyngby
Georg Jensen: To små kurveformede sukkerskåle af sterlingsølv. Hamret overflade og blomsterdekor i relief. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/508Lyngby
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2441/510Lyngby
Georg Jensen: "Magnolia". Oval skål af sterlingsølv med hamret overflade og åben dekor ved kant. L. 20.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2441/511Lyngby
Preben Fjederholt: Uden titel, 1990. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 68 x 76.
Vurdering :
2441/513Lyngby
Johan Rohde: Bordbarometer af sterlingsølv med hamret overflade og stiliseret reliefdekor. H. 15,5.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/514Lyngby
Pablo Picasso: “Le Vieux Roi”, 1959. 6.1.59. Tryksign. Picasso med rødt. Litografi. Lysmål 65 x 50.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2441/516Lyngby
Johan Rohde: Kande af sterlingsølv med hamret overflade. Georg Jensen 1933-1944. Dessin 432 A. Vægt 538 g. H. 23.
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
2441/517Lyngby
Vurdering :
2441/519Lyngby
Georg Jensen: Drueopsats af sterlingsølv med hamret overflade. Snoet stamme og cirkulær fod. H. 18,8-19.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2441/520Lyngby
Kurt Trampedach: Portræt. Sign. Trampedach 82. Mixed media på papir. 40 x 38.
Vurdering :
2441/522Lyngby
Malene Müllertz: Skulpturel lågkrukke af stentøj. Dekoreret med geometrisk dekor i brunt, sort, og blåt på lysegrå base.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/523Lyngby
Anders Tinsbo: Uden titel. Sign. A. Tindsbo. Aluminium på base af granit. H. 50.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2441/525Lyngby
Better Lübbert: Gulvkrukke af keramik modelleret med horisontale riller. Dekoreret med rød glasur. H. 77.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/526Lyngby
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2441/528Lyngby
Ole Wanscher: Fritstående skrivebord af riopalisander. Front med to skuffer, bagside med udtræksplade.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/529Lyngby
Benny Dröscher: "A Goofy picture of a magic moment", 2002. Sign. på bagsiden. Akryl på lærred. 125 x 90. Uindrammet.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2441/531Lyngby
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2441/532Lyngby
Bjørn Nørgaard: "Stoleskulptur", 1995. Stemplet BN, 3/19. Jern og træ. 133 x 40 x 32.
Vurdering :
2441/535Lyngby
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2441/537Lyngby
Poul Kjærholm: "PK 61". Sofabord med stel af stål. Topplade af glas. H. 33. L./B. 80.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/538Lyngby
Walasse Ting: To kvindeansigter. Sign. Ting 1987. Blyant på papir. Bladstørrelse 51 x 65.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2441/540Lyngby
Poul Kjærholm: “PK 22”. Lænestol med stel af stål. Sæde og ryg udspændt med sort skind.
Vurdering :
2441/541Lyngby
Seppo Mattinen: "Grøftedame". Sign. Seppo Mattinen 68. Olie på lærred. 88 x 115.
Vurdering :
2441/543Lyngby
Henry Kjærnulf: Sæt på seks stole af eg. Betrukket med stribet uld. (6)
Vurdering :
2441/544Lyngby
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2441/546Lyngby
Hans J. Wegner: Tre-pers. sofa med stel af stål. Betrukket med sort skind. L. 220.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/547Lyngby
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2441/549Lyngby
Niels O. Møller: Sæt på seks spisebordsstole af palisander, heraf to med armlæn. Betrukket med brunt skind. (6)
Vurdering :
2441/550Lyngby
Vurdering :
2441/552Lyngby
Poul M. Volther: Sjældent spisebord af teak og fyrretræ med to opklappelige plader. H. 70. L. 130/236. B. 90.
Vurdering :
2441/553Lyngby
Vurdering :
2441/555Lyngby
Severin Hansen Jr.: "Bridge lampe". Standerlampe af bejdset bøg med trepasford. Skærm af plisseret akryl. H. 164.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/556Lyngby
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2441/558Lyngby
Johan Rohde: "Dronningemønster". Grødskål af sterlingsølv. Georg Jensen 1925-1932. Dessin 514. Vægt 186 g. H. 2,7. L. 20,2. Diam. 14,6.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/559Lyngby
Nils Erik Gjerdevik: Uden titel, 1985-86. Sign. Gjerdevik. Olie på lærred. 95 x 60. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2441/561Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/562Lyngby
Corneille: “Sensualité du sensible”. Komplet serie. Alle sign. Litografi i farve. Bladstørrelse 29,5 x 24. Uindrammet. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/564Lyngby
Eero Saarinen: "Womb chair". Lænestol med ben af sortlakeret stål. Betrukket med lys uld.
Vurdering :
2441/565Lyngby
Jørgen Flemming Gustawa: Uden titiel, 1987. Sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 80.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/567Lyngby
Børge Mogensen: Et par lænestole med medestel af mahogni. Betrukket med sort skind. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/568Lyngby
Håkan Nyström: "Magisk ingång (Rit)", 1999. Sign. H. Nyström. Olie på lærred. 60 x 45.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/571Lyngby
Thor Lindeneg: Uden titel. Sign. Thor Lindeneg 2000. Olie på lærred. 55 x 40.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/573Lyngby
Ole Wanscher: Hjørneskab af mahogni. Front med fire døre og udtræksbakke. H. 180. B. 93. D. 65.
Vurdering :
2441/574Lyngby
Ole Tonsgaard: "Skolekomedie", 1999. Sign. OT 99; Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 55 x 38.
Vurdering :
2441/576Lyngby
Jørgen Lund, Ole Larsen: Tre-pers. sofa med stel af stål. Betrukket med sort skind. L. 211.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2441/577Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2441/579Lyngby
Per Lütken: Stort fad og to flaskeformede vaser af flerfarvet glas. Udført hos Holmegaard. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2441/580Lyngby
Peter Martensen: Portræt af Gerly. Sign. PM 1984. Blyant på papir. Bladstørrelse 66 x 49.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/582Lyngby
Kay Bojesen: Bjørn og garder. To legetøjsfigurer af hhv. patineret eg og bøg samt bemalet træ. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2441/583Lyngby
Peter Martensen: "Gæsten", 1990. Sign. PM. Olie på lærred. 50 x 40.
Vurdering :
2441/585Lyngby
Hans J. Wegner: “AT 322”. Spisebord med stel af stål. Top af riopalisander med udtræk samt to tillægsplader. (3)
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2441/586Lyngby
Peter Martensen: "Byens lys". Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 30 x 35.
Vurdering :
2441/588Lyngby
Bernt: Taburet af riopalisander med “hæklenålsben”. Sæde udspændt med fransk rørflet.
Vurdering :
2441/589Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2441/591Lyngby
Hans J. Wegner: Sæt på fem armstole er eg. Betrukket med grå uld. (5)
Vurdering :
2441/592Lyngby
Nils Erik Gjerdevik: Udne titel, 1985. Sign. Gjerdevik. Olie på lærred med collage monteret på plade. 31 x 55.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/595Lyngby
Carsten Krogstrup: "Rød spejling", 2005. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på plade. 25 x 20.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud: