2441/500Aarhus
Niki de Saint Phalle: "Nana de Berlin", 1973, signeret og nummereret 107/500. 27 x 31 x 32.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Næste bud:
2441/501Lyngby
Niels O. Møller: Sæt på seks armstole af eg. Sæde betrukket med bordeauxfarvet skind. (6)
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
2441/502Lyngby
Leif Sylvester: "Jeg skal nok passe på dig", 1989. Sign. Sylvester 89. Olie på lærred. 150 x 120.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/503Aarhus
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. B. Olie på lærred. 130 x 97.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2441/504Lyngby
Gundorph Albertus: Vase af sterlingsølv med hamret overflade, åben stamme smedet med stiliseret dekor. H. 14,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/505Lyngby
Nils Erik Gjerdevik: "Baby billed", 1983-85. Sign. Gjerdevik 83-84. Olie på lærred. 130 x 100.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/506Aarhus
Horst Brüning: Daybed af forkromet stål, løs hynde og nakkehynde med sort skind. Lange Production. L. 200.
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
2441/507Lyngby
Georg Jensen: To små kurveformede sukkerskåle af sterlingsølv. Hamret overflade og blomsterdekor i relief. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2441/508Lyngby
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2441/509Aarhus
Michael Kvium: Uden titel, 1992. Sign. Olie på lærred monteret på jernplade. 43 x 41.
Vurdering :
2441/510Lyngby
Georg Jensen: "Magnolia". Oval skål af sterlingsølv med hamret overflade og åben dekor ved kant. L. 20.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2441/511Lyngby
Preben Fjederholt: Uden titel, 1990. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 68 x 76.
Vurdering :
2441/512Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/513Lyngby
Johan Rohde: Bordbarometer af sterlingsølv med hamret overflade og stiliseret reliefdekor. H. 15,5.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/514Lyngby
Pablo Picasso: “Le Vieux Roi”, 1959. 6.1.59. Tryksign. Picasso med rødt. Litografi. Lysmål 65 x 50.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2441/515Aarhus
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
2441/516Lyngby
Johan Rohde: Kande af sterlingsølv med hamret overflade. Georg Jensen 1933-1944. Dessin 432 A. Vægt 538 g. H. 23.
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
2441/517Lyngby
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2441/518Aarhus
Frits Henningsen: Et par lænestole af mørkbejdset mahogni, betrukket med sort møbelstof. 1930-40'erne. (2)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2441/519Lyngby
Georg Jensen: Drueopsats af sterlingsølv med hamret overflade. Snoet stamme og cirkulær fod. H. 18,8-19.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2441/520Lyngby
Kurt Trampedach: Portræt. Sign. Trampedach 82. Mixed media på papir. 40 x 38.
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/521Aarhus
Hanibal Srouji: "Champs d'eté", 1993. Sign. Hanibal Srouji, 93. Olie på lærred. Diptykon. Hver 77,5 x 64. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2441/522Lyngby
Malene Müllertz: Skulpturel lågkrukke af stentøj. Dekoreret med geometrisk dekor i brunt, sort, og blåt på lysegrå base.
Vurdering :
2441/523Lyngby
Anders Tinsbo: Uden titel. Sign. A. Tindsbo. Aluminium på base af granit. H. 50.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2441/524Aarhus
Wilhelm Freddie: "Le couple apres nous". 1956. Sign. Freddie 56. Olie på lærred. 66 x 80.
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
2441/525Lyngby
Better Lübbert: Gulvkrukke af keramik modelleret med horisontale riller. Dekoreret med rød glasur. H. 77.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/526Lyngby
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2441/527Aarhus
Fritz Hansen: Overpolstret lænestol med ben af bøg. Model 1669. Udført hos Fritz Hansen. 1940'erne.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/528Lyngby
Ole Wanscher: Fritstående skrivebord af riopalisander. Front med to skuffer, bagside med udtræksplade.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/529Lyngby
Benny Dröscher: "A Goofy picture of a magic moment", 2002. Sign. på bagsiden. Akryl på lærred. 125 x 90. Uindrammet.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2441/530Aarhus
Sven Havsteen-Mikkelsen: "Gul aften. Skotland". Sign. S. Havsteen. Olie på lærred. 39 x 55.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2441/531Lyngby
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2441/532Lyngby
Bjørn Nørgaard: "Stoleskulptur", 1995. Stemplet BN, 3/19. Jern og træ. 133 x 40 x 32.
Vurdering :
2441/533Aarhus
Carl-Henning Pedersen: Uden titel. Sign. CHP 1975, Paris. Akvarel på papir. Bladstørrelse 51 x 65.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2441/535Lyngby
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2441/536Aarhus
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. på bagsiden J. Birkemose. 82. Olie på lærred. 61 x 46.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2441/537Lyngby
Poul Kjærholm: "PK 61". Sofabord med stel af stål. Topplade af glas. H. 33. L./B. 80.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/538Lyngby
Walasse Ting: To kvindeansigter. Sign. Ting 1987. Blyant på papir. Bladstørrelse 51 x 65.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2441/539Aarhus
Abdel Kader Arnaout: Uden titel. Sign. monogram, 74. Akvarel og tusch på papir. Bladstørrelse 26 x 36.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2441/540Lyngby
Poul Kjærholm: “PK 22”. Lænestol med stel af stål. Sæde og ryg udspændt med sort skind.
Vurdering :
2441/541Lyngby
Seppo Mattinen: "Grøftedame". Sign. Seppo Mattinen 68. Olie på lærred. 88 x 115.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2441/542Aarhus
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2441/543Lyngby
Henry Kjærnulf: Sæt på seks stole af eg. Betrukket med stribet uld. (6)
Vurdering :
2441/544Lyngby
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2441/545Aarhus
Børge Mogensen: Skrivebord med stel af stål. Top samt to skuffesektioner af teak. H. 70. L. 165. B. 80.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2441/546Lyngby
Hans J. Wegner: Tre-pers. sofa med stel af stål. Betrukket med sort skind. L. 220.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/547Lyngby
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2441/548Aarhus
Helge Eskild: Uden titel. Sign. Helge Eskild. Olie på papir. Lysmål 44 x 33.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2441/549Lyngby
Niels O. Møller: Sæt på seks spisebordsstole af palisander, heraf to med armlæn. Betrukket med brunt skind. (6)
Vurdering :
2441/550Lyngby
Vurdering :
2441/551Aarhus
Peter Holst Henckel: Uden titel. 1995. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 30 x 81.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/552Lyngby
Poul M. Volther: Sjældent spisebord af teak og fyrretræ med to opklappelige plader. H. 70. L. 130/236. B. 90.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2441/553Lyngby
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2441/554Aarhus
Mogens Hertz: Landskab med græssende køer. Sign. Mogens Hertz. Olie på lærred. 65 x 81.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2441/555Lyngby
Severin Hansen Jr.: "Bridge lampe". Standerlampe af bejdset bøg med trepasford. Skærm af plisseret akryl. H. 164.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/556Lyngby
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2441/557Aarhus
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/558Lyngby
Johan Rohde: "Dronningemønster". Grødskål af sterlingsølv. Georg Jensen 1925-1932. Dessin 514. Vægt 186 g. H. 2,7. L. 20,2. Diam. 14,6.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/559Lyngby
Nils Erik Gjerdevik: Uden titel, 1985-86. Sign. Gjerdevik. Olie på lærred. 95 x 60. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2441/560Aarhus
Arne Jacobsen: Standerlampe med justérbar stel af messing, skærm og fod af hvidlakeret metal. H. 113-145.
Vurdering :
2441/561Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud: