2441/628Lyngby
Kirsa Andreasen: "The haye of man", 2013. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 70. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/629Aarhus
Erik Riisager Hansen: Cirkulært spisebord af palisander, udtræk og to tillægsplader. H. 72. Diam./L. 118./219. (3)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/631Lyngby
Johannes Carstensen: Opstilling. Sign. Joh. C. Olie på lærred. 79 x 95.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2441/632Aarhus
Henry Kjærnulf: Seks stole med stel af palisander, betrukket i sæder med brunt skind. Vejle Stolefabrik. 1960'erne. (6)
Vurdering :
2441/634Lyngby
Johannes Carstensen: Opstilling. Sign. Joh. C. Olie på lærred. 77 x 100.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/635Aarhus
Harald Nielsen: "Dobbeltriflet". Seks sæt fiskebestik af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Samlet vægt ca. 725 g. (12)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2441/637Lyngby
Erling Steen: Opstilling. Sign. og dateret Steen 85. Olie på lærred. 35 x 28.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/638Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2441/640Lyngby
Jan Sivertsen: "Angel red/green", 1990. Sign. på bagsiden. Mixed media på lærred. 100 x 81. Uindrammet.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2441/641Aarhus
Dansk møbeldesign: Skænk af palisander, front med skydelåger og skuffer. Skovby Møbler. H. 80. B. 220. D. 47.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2441/643Lyngby
Anne Vilsbøll: "Swan Lake II". Sign. AV 98. Olie på papir monteret på lærred. 102 x 80.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2441/644Aarhus
Henry Kjærnulf: Et sæt på fire stole af eg, betrukket med rødt møbelstof. Udført hos Nyrup Møbelfabrik. (4)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2441/646Lyngby
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2441/647Aarhus
Cecilie Kamp: "MONOGRAM". Spisebord af massivt eg. Kristensen & Kristensen. H. 74. Diam. 100. L. 150. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2441/649Lyngby
Marco Evaristti: Uden titel. Usign. Olie på lærred. 60 x 80.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/651Lyngby
To kompositioner. Sign. Corneille 96, 126/200. Serigrafi i farver samt sort/hvid. Bladstørrelse 42 x 57. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/652Lyngby
Aage Gitz-Johansen: "Frugtbarhedens Gud". Sign. monogram. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 49 x 61. Uindrammet.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2441/653Lyngby
Vurdering :
2441/654Aarhus
Jens H. Quistgaard: "Festivaal" Aflang serveringsbakke af sortlakeret ahorn. Model 1102. L. 71.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/655Lyngby
Arthur Köpcke: Uden titel. Usign. Mixed media på plade. 100 x 70.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/656Aarhus
Wiliam Skotte Olsen: Landskab med figur og fugl. Sign. WSO. Olie på lærred. 54 x 65.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2441/657Aarhus
Gorm Eriksen: "Yo Amo A Mi Esposa". Sign. GE; Sign. på bagsiden Gorm Eriksen 90. Olie på lærred. 56 x 48.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/658Aarhus
Mogens Magnussen: Komposition. Sign. Mogens Magnussen 1968. Olie på lærred. 65 x 100.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/659Aarhus
Poul S. Nielsen: Opstilling med køkkenartikler og udsigt til tage. Sign. monogram. Olie på lærred. 73 x 60.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2441/660Lyngby
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2441/661Aarhus
Egill Jacobsen: Maske. Sign. EJ 82. Mixed media på papir. Lysmål 38,5 x 33.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2441/662Aarhus
Tobias Møhl: Cirkulær skål af klart glas, indlagt med stregmønster i sort. Sign. Unik. H. 14,5. Diam. 16.
Vurdering :
2441/663Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2441/664Lyngby
Anne Vilsbøll: "Swan Lake I". Sign. AV 98. Olie på papir monteret på lærred. 102 x 80.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2441/665Lyngby
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2441/666Lyngby
Peter Skovgaard: Tre kompositioner. Alle sign. og nummereret. Litografi i farver Bladstørrelse 76 x 56. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/667Lyngby
Mogens Balle: To kompositioner. Begge sign. og nummereret. Litografi i farver. Lysmål 53 x 72. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/668Lyngby
Vurdering :
2441/669Lyngby
Jais Nielsen: Uden titel. Usign. Glasmaleri, monteret i oplyst kabinet af træ. Lysmål 34 x 24.
Vurdering :
2441/670Lyngby
Erik Bille Christiansen: Tre kompositioner. Alle sign. og nummereret. litografi i farver. Lysmål 23 x 20 og 63 x 48. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/671Lyngby
Erik Bille Christiansen: "Head of Duck II", 2016. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 42 x 33.
Vurdering :
2441/672Lyngby
Erik Bille Christiansen: "Head of Duck III", 2016. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 42 x 33.
Vurdering :
2441/673Aarhus
Poul Winther: "Opstilling". Sign. PW; Sign. på bagsiden Poul Winther. Olie på lærred. 27 x 41.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2441/674Aarhus
Herman Stilling: Papkassefigur. Sign. H. Stilling. Olie på lærred. 40 x 26.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2441/675Lyngby
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2441/676Aarhus
Carlo Rosberg: "Havnemotiv v/ aften". Sign. Carlo Rosberg. Olie på lærred. 46 x 33,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/677Aarhus
Jytte Rex: Uden titel. Sign. Jytte Rex 89. Olie på papir monteret på plade. 140 x 100.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2441/678Aarhus
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2441/679Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/680Aarhus
Janusz Tyrpak: Uden titel. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 100.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/681Aarhus
Søren Hagen: "Skygge". Sign. Hagen 92. Olie på plade. 101 x 101.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2441/682Aarhus
Antti Lampisuo: Opstilling. Sign. A. Lam. Olie på lærred. 22 x 27.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/683Aarhus
Martin Kaalund-Jørgensen: Kystparti fra Refnæs. Sign. Martin K-J 31. Olie lærred monteret på plade. 26 x 36.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/684Aarhus
Ulla Henriette Bille: Portræt af en ballerina. Usign. Betegnet på blændrammen Ulla Bille 94. Olie på lærred. 35 x 30.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2441/685Aarhus
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2441/686Lyngby
Marna Rix: To kompositioner. Sign. MR hhv. 05 og 06. Olie på lærred. 40 x 40. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/687Lyngby
Mogens Balle: Fire kompositioner. Alle sign. og nummereret. Litografi i farver. Lysmål 28 x 39. (4)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2441/688Lyngby
Peter Skovgaard: To kompositioner. Begge sign. Skovgaard, 18/99. Litografi i farver. Bladstørrelse 57 x 39. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/689Lyngby
Johannes Carstensen: Æbletræer. Sign. Joh. C. Olie på lærred. 96 x 76.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2441/690Aarhus
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2441/691Lyngby
Mogens Hertz: Komposition med bondegård. Signed Mogens Herz 56. Olie på lærred. 33 x 40.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/692Aarhus
Tue Poulsen: Rektangulært sofabord af wengé, plade ilagt kakler af stentøj. Sign. Tue. H. 45. L. 134. B. 80.
Vurdering :
2441/693Lyngby
Le Corbusier: "Taureau". Sign. i trykket L-C, 17.2.63. Litografi i farver. Bladstørrelse 110 x 74. Uindrammet.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2441/694Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/695Lyngby
Arne L. Hansen: Komposition. Sign. Arne L. Hansen 65, 72/100. Litografi i farver. Lysmål 60 x 36.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2441/696Lyngby
Vurdering :
2441/697Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: