2441/560Aarhus
Arne Jacobsen: Standerlampe med justérbar stel af messing, skærm og fod af hvidlakeret metal. H. 113-145.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/561Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/562Lyngby
Corneille: “Sensualité du sensible”. Komplet serie. Alle sign. Litografi i farve. Bladstørrelse 29,5 x 24. Uindrammet. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/563Aarhus
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/564Lyngby
Eero Saarinen: "Womb chair". Lænestol med ben af sortlakeret stål. Betrukket med lys uld.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/565Lyngby
Jørgen Flemming Gustawa: Uden titiel, 1987. Sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 80.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/566Aarhus
Svend Skipper: Øreklapstol med stel og negle af teak, betrukket med grønligt uld. Udført hos Skippers Møbler.
Vurdering :
2441/567Lyngby
Børge Mogensen: Et par lænestole med medestel af mahogni. Betrukket med sort skind. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/568Lyngby
Håkan Nyström: "Magisk ingång (Rit)", 1999. Sign. H. Nyström. Olie på lærred. 60 x 45.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/569Aarhus
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2441/570Aarhus
Mette Augustinus Poulsen: Cylinderformet vase af stentøj. Sign. monogram. H. 21. Diam. 11.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/571Lyngby
Thor Lindeneg: Uden titel. Sign. Thor Lindeneg 2000. Olie på lærred. 55 x 40.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/572Aarhus
Niels Helledie: En mand i et hus. Usign. Relief af træ og bemalet stentøj. 66 x 36.
Vurdering :
2441/573Lyngby
Ole Wanscher: Hjørneskab af mahogni. Front med fire døre og udtræksbakke. H. 180. B. 93. D. 65.
Vurdering :
2441/574Lyngby
Ole Tonsgaard: "Skolekomedie", 1999. Sign. OT 99; Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 55 x 38.
Vurdering :
2441/575Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2441/576Lyngby
Jørgen Lund, Ole Larsen: Tre-pers. sofa med stel af stål. Betrukket med sort skind. L. 211.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2441/577Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2441/578Aarhus
Albert Bertelsen: "Ødegården III", 1972. Sign. monogram. Olie på lærred. 49 x 120.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/579Lyngby
Per Lütken: Stort fad og to flaskeformede vaser af flerfarvet glas. Udført hos Holmegaard. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2441/580Lyngby
Peter Martensen: Portræt af Gerly. Sign. PM 1984. Blyant på papir. Bladstørrelse 66 x 49.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/581Aarhus
Bentemarie Kjeldbæk: Uden titel, 2009. Sign. på bagsiden Bentemarie Kjeldbæk, 09. Olie på lærred. 200 x 140.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2441/582Lyngby
Kay Bojesen: Bjørn og garder. To legetøjsfigurer af hhv. patineret eg og bøg samt bemalet træ. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2441/583Lyngby
Peter Martensen: "Gæsten", 1990. Sign. PM. Olie på lærred. 50 x 40.
Vurdering :
2441/584Aarhus
Hans J. Wegner: “GE 7”. Daybed af eg, opklappelig ryg med flet, løs hynde med brunt uld. Udført hos Getama. L. 198.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2441/585Lyngby
Hans J. Wegner: “AT 322”. Spisebord med stel af stål. Top af riopalisander med udtræk samt to tillægsplader. (3)
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2441/586Lyngby
Peter Martensen: "Byens lys". Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 30 x 35.
Vurdering :
2441/587Aarhus
Dimitri Omersa: Fodskammel af patineret kernelæder i form af æsel. H. 48. L. 63.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/588Lyngby
Bernt: Taburet af riopalisander med “hæklenålsben”. Sæde udspændt med fransk rørflet.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/589Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2441/590Aarhus
Mogens Gissel: "Vinterhaven". 1975. Sign. MG 75. Olie på lærred. 113 x 135.
Vurdering :
2441/591Lyngby
Hans J. Wegner: Sæt på fem armstole er eg. Betrukket med grå uld. (5)
Vurdering :
2441/592Lyngby
Nils Erik Gjerdevik: Udne titel, 1985. Sign. Gjerdevik. Olie på lærred med collage monteret på plade. 31 x 55.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/593Aarhus
Tobias Møhl, Trine Drivsholm: Syv cylindriske vaser af kulørt glas, ydersider med sandkorn. Sign. H. 13,5-17. (7)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/594Aarhus
Kim Holm: Tre cylinderformede krukker af stentøj. Stemplet monogram. H. 12-14,5. Diam. 14,5-15. (3)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/595Lyngby
Carsten Krogstrup: "Rød spejling", 2005. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på plade. 25 x 20.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/596Aarhus
Børge Mogensen: Et par armstole af eg. Sæde og ryg med kernelæder. Udført hos Fredericia Stolefabrik. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2441/597Aarhus
Inge Trautner: Kantet vase af hårdtbrændt lertøj. Stemplet monogram. H. 18,5. Diam. 23.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/598Lyngby
Claus Fisker-Andersen: Uden titel. Sign. CF.A. Mørkpatineret bronze. 12 x 20 x 7.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/599Aarhus
Gérard Titus-Carmel: “Boréales” - papier collé no. 3". 1986. Sign. Papircollage monteret på lærred. 100 x 81.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2441/600Aarhus
Gerd Bøgelund: To runde vaser af stentøj, modelleret med bladmotiver i relief. H. 13,5. Diam. 11,5. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/601Lyngby
Claus Fisker-Andersen: Uden titel. Sign. CFA 98. Mørk patineret bronze. 17 x 18 x 20.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/602Aarhus
Dansk møbeldesign: Skænk af palisander, front med skydelåger og skuffer. Skovby Møbelfabrik. H. 80. B. 220. D. 47.
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/603Lyngby
Johan Rohde: Tesi af sølv med tilhørende underskål. Tesi med to hanke i form af stiliserede blade og klaser. L. 14,5. (2)
Vurdering :
2441/604Lyngby
Erling Steen: Opstilling. Sign. Steen 85. Olie på lærred. 51 x 66.
Vurdering :
2441/605Aarhus
Dansk møbeldesign: Højrygget lænestol med dybthæftet lyst skind. Antageligt udført hos Georg Kofoed. 1930'erne.
Vurdering :
2441/607Lyngby
Johannes Carstensen: Solnedgang. Sign. Johs. C. Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/608Aarhus
Leif Sylvester: Grinende dreng. Sign. Sylvester, 6/15. Patineret bronze. H. 22.
Vurdering :
2441/610Lyngby
Vurdering :
2441/611Aarhus
Børge Mogensen: Tre-personers sofa samt lænestol med brunt skind. Udført hos Fredericia Stolefabrik. L. 186. (2)
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2441/613Lyngby
Corneille: Tre kompositioner. Alle sign. Litografi i farver. Varierende bladstørrelse. Uindrammet. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/614Aarhus
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/616Lyngby
Karl Bovin: Marklandskab. Sign. Karl Bovin 44. Olie på lærred. 76 x 103.
Vurdering :
2441/617Aarhus
A.J. Iversen: Dækketøjsskab af eg, front med to skuffer og to låger. Udført hos A. J. Iversen. H. 136. B. 123. D. 41.
Vurdering :
2441/619Lyngby
Poul Gernes: Krusedulle. Usign. Jern-objekt med vægophæng. Circa 40 x 40 x 35.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2441/620Aarhus
Kaj Gottlob, tilskrevet: Fire stole med stel af eg, betrukket i sæder med patineret skind. A. J. Iversen. 1940'erne. (4)
Vurdering :
2441/622Lyngby
Anders Gjennestad (Strøk): Komposition, 2017. Sign. A. Gjennestad på bagsiden. Olie på træ. 130 x 100 x 9.
Vurdering :
2441/623Aarhus
Friedensreich Hundertwasser: "Good morning city - bleeding town". Sign. Serigrafi i farver. Lysmål 84 x 55.
Vurdering :
2441/625Lyngby
Kirsa Andreasen: "The chosen road", 2013. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 70. Uindrammet.
Vurdering :
2441/626Aarhus
Tadao Ando: "Dream Chair". Lænestol med stel af eg, forsidepolstret med brunt skind. Udført hos Carl Hansen & Søn.
Vurdering :
2441/628Lyngby
Kirsa Andreasen: "The haye of man", 2013. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 70. Uindrammet.
Vurdering :
2441/629Aarhus
Erik Riisager Hansen: Cirkulært spisebord af palisander, udtræk og to tillægsplader. H. 72. Diam./L. 118./219. (3)
Vurdering :