-
2441/877Aarhus
Svend Hammershøi: Trompetformet vase af lertøj, dekoreret med uranglasur. Udført hos Kähler. H. 37. Diam. 35.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2441/878Aarhus
Emil Stejnar: "Snowball". Pendel af messing med blomster og perler af glas. Rupert Nikoll. 1950-60'erne. Diam. 45.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2441/879Aarhus
Piet Hein: "Superellipse". Spisebord med udtræk og to tillægsplader, top af grå laminat. Fritz Hansen. H. 70,5. L. 180/240/300. B. 120. (3)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2441/880Aarhus
Arne Jacobsen: “Royal”. Et par firkantede pendler sammensat af rødligt akryl. H. 22. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/881Aarhus
Dansk møbeldesign: Overpolstret lænestol betrukket med lyst møbelstof, ben af bejdset bøg. 1940'erne.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2441/882Aarhus
Bruno Mathsson: "Annika". Sofabord med plade af lys mahogni, ben af bøg. H. 51. L. 74. B. 50.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2441/883Aarhus
Dansk møbeldesign: Kontorstol af mahogni, roterbart sæde betrukket med cognacfarvet læder. Udført og mærket hos Kvetny & Sønner.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2441/884Aarhus
Ole Wanscher: Et par sideborde af mahogni. Udført og mærket hos P. Jeppesen. H. 56. L./B. 65. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2441/885Aarhus
Heljä Liukko-Sundström: Plakette af porcelæn med drivtømmer på en flod. Sign. Arabia for Enso-Gutzeit Oy. 36 x 43.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2441/886Aarhus
Holger Georg Jensen: Gyngestol af teak med betræk af lilla uld. Udført hos Tønder Møbelværksted.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/887Aarhus
Ole Wanscher: "Rungstedlund". Serveringsvogn af mørkbejdset mahogni med udklappelig plade. P. Jeppesen. H. 64. L. 70/88. B. 44/70.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2441/888Aarhus
Børge Mogensen: Fire stole af eg, sæde med brunt skind. Model 3236. Udført hos Fredericia Stolefabrik. (4)
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2441/889Lyngby
Dansk snedkermester: Sofabord af Cuba mahgoni, top med kehlet kant. Sko af messing. Udført 1930'erne.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/890Aarhus
Poul Esting: "Jordskokke". Usigneret. Etiket under bund. Patineret bronze. H. 14.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/891Aarhus
Kurt Trampedach: Ansigt. Sign. Kurt Trampedach 1989, 24/150 Litografi i farver. Lysmål 51 x 38.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/892Aarhus
Jens H. Quistgaard: Et sæt på 12 dækketallerkener af massiv stavlimet wengé og palisander. Stemplet. 27,5. (12)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2441/893Aarhus
Freddie Dybris: To kompositioner. Sign. Dybris. Olie på plade. 15 x 15. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2441/894Aarhus
Preben Schmidt: "Oia", 1986. Sign. PS; Sign. på bagsiden Preben Schmidt 1986. Olie på lærred. 122 x 100.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2441/895Lyngby
Dansk møbeldesign: Skænk af eg med fire skydelåger. Udført 1970'erne. H. 88. B. 235. D. 48.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2441/896Lyngby
Harry Østergaard: Sæt på fire spisebordsstole af palisander. Sæde betrukket med sort skind. (4)
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/897Lyngby
Arne Jacobsen: “Gryden”. Armstol med stel af stål. Sæde, sider og ryg betrukket med sort skind.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/898Lyngby
Arne Jacobsen: "Liljen". Et par stole med ben af stål. Betrukket med sort skind. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2441/899Aarhus
Lone Gadegaard Dyrby: "Girlfriends", 2022. Sign. på bagsiden. Akryl på lærred. 150 x 120. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2441/900Aarhus
Jørgen Brynjolf: Uden titel. Sign. Brynjolf. Olie på lærred. 130 x 97.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2441/901Aarhus
Kurt Trampedach: Kvinde i profil. Sign. Trampedach 82, 41/190. Litografi. Bladstørrelse 83 x 61.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2441/902Aarhus
Harriet Mundt: Opstilling med blomster i en vindueskarm. Sign. monogram. Olie på lærred. 73 x 63.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2441/903Aarhus
Leif Rydeng: Byparti med udsigt til havet. Sign. Leif Rydeng. Olie på lærred. 51 x 62.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/904Aarhus
Poul S. Nielsen: Parti fra Paris med Pont Neuf. Sign. monogram. Olie på lærred. 37 x 46.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/905Aarhus
Hjalmar Matthiessen: Landskab med træer. Sign. Hjm. Olie på lærred. 26 x 33.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2441/906Aarhus
Karl Bovin: Kystparti. Sign. Karl Bovin. Olie og akavrel på lærred monteret på masonit. 24 x 34.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2441/907Aarhus
Mogens Koch: To bogkasser af massiv Oregon pine. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier. H./B. 76. D. 36. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2441/908Lyngby
Kasper Salto: "ICE". Spisebord samt fire stole. Sæde og ryg af hvid plastik, bordtop af hvid laminat. (5)
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2441/909Lyngby
Hans J. Wegner: Et par skalstole med stel af bøg, sæde og ryg af lamineret, formbøjet teak. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/910Lyngby
Severin Hansen Jr.: Tre indskudsborde af palisander. Top med Kgl. P. "Tenera" kakler. (3)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2441/911Lyngby
Ditte & Adrian Heath: Et par stole af elm. Sædehynde betrukket med rød/brunt farvet skind. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2441/912Lyngby
Arne Jacobsen: “Grand Prix”. Et sæt på seks stole af lamineret og formbøjet teak. (6)
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2441/913Lyngby
Hans J. Wegner: “AP 34”. Fritstående tre-pers. "Lufthavnssofa" med ben af stål. Betrukket med gul/grøn uld.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2441/914Lyngby
Heinrich Roepstorff: Skænk af teak med ben af stål. Skydeåger af sortlakeret træ. H. 72. L. 128,5. D. 36.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2441/915Lyngby
Hans J. Wegner: "AT 36". Sammenklappeligt bakkebord af eg. Vendbar top af massiv teak. H. 48. Diam. 62/71.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/916Lyngby
Hans J. Wegner: "Lufthavnstolen". Lænestol med stel af stål. Betrukket med brunt skind.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2441/917Lyngby
Christina Strand: “Rex”. A pair of easy chairs with swivel steel frame. Seat and back upholstered with bordeaux wool. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2441/918Lyngby
Andreas Hansen: To-pers. tremmesofa sofa med stel af bøg, hynder med grå uld. L. 147.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2441/919Lyngby
Erik Jørgensen: Tre-pers. sofa med ben af stål. Betrukket med sort skind. L. 200.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/920Lyngby
Ejner Larsen, Aksel Bender Madsen: Skrivebord med stel af stål. Top, sko og skuffer af teak. H. 74. L. 180. B. 90.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2441/921Lyngby
Dansk møbeldeisgn: Et par lænestole med stel af massiv eg, betrukket med grønstribet uld. 1970'erne. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2441/922Lyngby
Hans J. Wegner: To-pers. sofa med stel af mørkbejdset eg. Betrukket med sort skind. L. 155.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2441/923Aarhus
Henrik Busk Andersen: Uden titel. Sign. monogram. Akryl på lærred. 140 x 70.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2441/924Aarhus
Dansk møbeldesign: Skakbord af palisander med felter af ask, kirsebær og palisander. H. 75. L./B. 80.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/925Aarhus
Sven Dalsgaard: To kompositioner. Sign. Litografier i farver. Bladstørrelse 23 x 19 og 30,5 x 23. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/926Aarhus
Robert Leepin: Landskab med træer. Sign. Rob. Leepin. Olie på lærred. 74 x 93.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2441/927Aarhus
Ane Brügger: Interiør. Sign. Brügger. Olie på lærred. 59 x 49.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2441/928Aarhus
Poul Henningsen: "PH-2/2". Væglampe af bruneret messing med skærme af matglas. Udført hos Louis Poulsen.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2441/929Aarhus
Kurt Olsen: Armstol af palisander. Betrukket med sort skind. Model 223. Udført hos Slagelse Møbelværk.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2441/930Aarhus
Børge Mogensen: Brevordner af eg med tre udtræksbakker. Karl Andersson & Söner. H. 21. B. 27. D. 36.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2441/931Aarhus
Gina Pellón: "Poul George". Sign. Gina Pellón, HC. Litografi i farver. Lysmål 68 x 46.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2441/932Aarhus
Egill Jacobsen: Maskekomposition. Sign. EJ 86, 97/125. Litografi i farver. Bladstørrelse 50 x 35.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2441/933Aarhus
Egill Jacobsen: Maskekomposition. Sign. EJ 85, 35/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 66 x 50.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/934Aarhus
Egill Jacobsen: Maskekomposition. Sign. EJ 84, 35/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 67 x 50.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/935Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. Mogens Andersen 83. Litografisk prøvetryk i farver. Lysmål 86 x 60. 60.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/936Aarhus
Andy Warhol, efter: "Kestner-Gesellschaft". Udstillingsplakat. Usign. Offsettryk i farver. Lysmål 83 x 59.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
-
2441/937Aarhus
Hans Scherfig: “Ved skovsøen”. Tryksign. Scherfig 1977. Offset i farver. Bladstørrelse 59 x 79.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
-
2441/938Lyngby
Hans J. Wegner: To-pers. sofa med stel af mørkbejdset eg. Betrukket med sort skind. L. 155.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: