2441/500Aarhus
Niki de Saint Phalle: "Nana de Berlin", 1973, signeret og nummereret 107/500. 27 x 31 x 32.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Næste bud:
2441/503Aarhus
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. B. Olie på lærred. 130 x 97.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2441/506Aarhus
Horst Brüning: Daybed af forkromet stål, løs hynde og nakkehynde med sort skind. Lange Production. L. 200.
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
2441/509Aarhus
Michael Kvium: Uden titel, 1992. Sign. Olie på lærred monteret på jernplade. 43 x 41.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/512Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/515Aarhus
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
2441/518Aarhus
Frits Henningsen: Et par lænestole af mørkbejdset mahogni, betrukket med sort møbelstof. 1930-40'erne. (2)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2441/521Aarhus
Hanibal Srouji: "Champs d'eté", 1993. Sign. Hanibal Srouji, 93. Olie på lærred. Diptykon. Hver 77,5 x 64. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2441/524Aarhus
Wilhelm Freddie: "Le couple apres nous". 1956. Sign. Freddie 56. Olie på lærred. 66 x 80.
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
2441/527Aarhus
Fritz Hansen: Overpolstret lænestol med ben af bøg. Model 1669. Udført hos Fritz Hansen. 1940'erne.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/530Aarhus
Sven Havsteen-Mikkelsen: "Gul aften. Skotland". Sign. S. Havsteen. Olie på lærred. 39 x 55.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2441/533Aarhus
Carl-Henning Pedersen: Uden titel. Sign. CHP 1975, Paris. Akvarel på papir. Bladstørrelse 51 x 65.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2441/536Aarhus
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. på bagsiden J. Birkemose. 82. Olie på lærred. 61 x 46.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2441/539Aarhus
Abdel Kader Arnaout: Uden titel. Sign. monogram, 74. Akvarel og tusch på papir. Bladstørrelse 26 x 36.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2441/542Aarhus
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2441/545Aarhus
Børge Mogensen: Skrivebord med stel af stål. Top samt to skuffesektioner af teak. H. 70. L. 165. B. 80.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2441/548Aarhus
Helge Eskild: Uden titel. Sign. Helge Eskild. Olie på papir. Lysmål 44 x 33.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2441/551Aarhus
Peter Holst Henckel: Uden titel. 1995. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 30 x 81.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/554Aarhus
Mogens Hertz: Landskab med græssende køer. Sign. Mogens Hertz. Olie på lærred. 65 x 81.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2441/557Aarhus
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/560Aarhus
Arne Jacobsen: Standerlampe med justérbar stel af messing, skærm og fod af hvidlakeret metal. H. 113-145.
Vurdering :
2441/563Aarhus
Vurdering :
2441/566Aarhus
Svend Skipper: Øreklapstol med stel og negle af teak, betrukket med grønligt uld. Udført hos Skippers Møbler.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/569Aarhus
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2441/570Aarhus
Mette Augustinus Poulsen: Cylinderformet vase af stentøj. Sign. monogram. H. 21. Diam. 11.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/572Aarhus
Niels Helledie: En mand i et hus. Usign. Relief af træ og bemalet stentøj. 66 x 36.
Vurdering :
2441/575Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2441/578Aarhus
Albert Bertelsen: "Ødegården III", 1972. Sign. monogram. Olie på lærred. 49 x 120.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/581Aarhus
Bentemarie Kjeldbæk: Uden titel, 2009. Sign. på bagsiden Bentemarie Kjeldbæk, 09. Olie på lærred. 200 x 140.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2441/584Aarhus
Hans J. Wegner: “GE 7”. Daybed af eg, opklappelig ryg med flet, løs hynde med brunt uld. Udført hos Getama. L. 198.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2441/587Aarhus
Dimitri Omersa: Fodskammel af patineret kernelæder i form af æsel. H. 48. L. 63.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/590Aarhus
Mogens Gissel: "Vinterhaven". 1975. Sign. MG 75. Olie på lærred. 113 x 135.
Vurdering :
2441/593Aarhus
Tobias Møhl, Trine Drivsholm: Syv cylindriske vaser af kulørt glas, ydersider med sandkorn. Sign. H. 13,5-17. (7)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/594Aarhus
Kim Holm: Tre cylinderformede krukker af stentøj. Stemplet monogram. H. 12-14,5. Diam. 14,5-15. (3)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/596Aarhus
Børge Mogensen: Et par armstole af eg. Sæde og ryg med kernelæder. Udført hos Fredericia Stolefabrik. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2441/597Aarhus
Inge Trautner: Kantet vase af hårdtbrændt lertøj. Stemplet monogram. H. 18,5. Diam. 23.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2441/599Aarhus
Gérard Titus-Carmel: “Boréales” - papier collé no. 3". 1986. Sign. Papircollage monteret på lærred. 100 x 81.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2441/600Aarhus
Gerd Bøgelund: To runde vaser af stentøj, modelleret med bladmotiver i relief. H. 13,5. Diam. 11,5. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/602Aarhus
Dansk møbeldesign: Skænk af palisander, front med skydelåger og skuffer. Skovby Møbelfabrik. H. 80. B. 220. D. 47.
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/605Aarhus
Dansk møbeldesign: Højrygget lænestol med dybthæftet lyst skind. Antageligt udført hos Georg Kofoed. 1930'erne.
Vurdering :
2441/608Aarhus
Leif Sylvester: Grinende dreng. Sign. Sylvester, 6/15. Patineret bronze. H. 22.
Vurdering :
2441/611Aarhus
Børge Mogensen: Tre-personers sofa samt lænestol med brunt skind. Udført hos Fredericia Stolefabrik. L. 186. (2)
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2441/614Aarhus
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Næste bud:
2441/617Aarhus
A.J. Iversen: Dækketøjsskab af eg, front med to skuffer og to låger. Udført hos A. J. Iversen. H. 136. B. 123. D. 41.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2441/620Aarhus
Kaj Gottlob, tilskrevet: Fire stole med stel af eg, betrukket i sæder med patineret skind. A. J. Iversen. 1940'erne. (4)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2441/623Aarhus
Friedensreich Hundertwasser: "Good morning city - bleeding town". Sign. Serigrafi i farver. Lysmål 84 x 55.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/626Aarhus
Tadao Ando: "Dream Chair". Lænestol med stel af eg, forsidepolstret med brunt skind. Udført hos Carl Hansen & Søn.
Vurdering :
2441/629Aarhus
Erik Riisager Hansen: Cirkulært spisebord af palisander, udtræk og to tillægsplader. H. 72. Diam./L. 118./219. (3)
Vurdering :
2441/632Aarhus
Henry Kjærnulf: Seks stole med stel af palisander, betrukket i sæder med brunt skind. Vejle Stolefabrik. 1960'erne. (6)
Vurdering :
2441/635Aarhus
Harald Nielsen: "Dobbeltriflet". Seks sæt fiskebestik af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Samlet vægt ca. 725 g. (12)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2441/638Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2441/641Aarhus
Dansk møbeldesign: Skænk af palisander, front med skydelåger og skuffer. Skovby Møbler. H. 80. B. 220. D. 47.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2441/644Aarhus
Henry Kjærnulf: Et sæt på fire stole af eg, betrukket med rødt møbelstof. Udført hos Nyrup Møbelfabrik. (4)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2441/647Aarhus
Cecilie Kamp: "MONOGRAM". Spisebord af massivt eg. Kristensen & Kristensen. H. 74. Diam. 100. L. 150. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2441/654Aarhus
Jens H. Quistgaard: "Festivaal" Aflang serveringsbakke af sortlakeret ahorn. Model 1102. L. 71.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/656Aarhus
Wiliam Skotte Olsen: Landskab med figur og fugl. Sign. WSO. Olie på lærred. 54 x 65.
Vurdering :
2441/657Aarhus
Gorm Eriksen: "Yo Amo A Mi Esposa". Sign. GE; Sign. på bagsiden Gorm Eriksen 90. Olie på lærred. 56 x 48.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/658Aarhus
Mogens Magnussen: Komposition. Sign. Mogens Magnussen 1968. Olie på lærred. 65 x 100.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/659Aarhus
Poul S. Nielsen: Opstilling med køkkenartikler og udsigt til tage. Sign. monogram. Olie på lærred. 73 x 60.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2441/661Aarhus
Egill Jacobsen: Maske. Sign. EJ 82. Mixed media på papir. Lysmål 38,5 x 33.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2441/662Aarhus
Tobias Møhl: Cirkulær skål af klart glas, indlagt med stregmønster i sort. Sign. Unik. H. 14,5. Diam. 16.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud: