2441/661Aarhus
Egill Jacobsen: Maske. Sign. EJ 82. Mixed media på papir. Lysmål 38,5 x 33.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2441/662Aarhus
Tobias Møhl: Cirkulær skål af klart glas, indlagt med stregmønster i sort. Sign. Unik. H. 14,5. Diam. 16.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/673Aarhus
Poul Winther: "Opstilling". Sign. PW; Sign. på bagsiden Poul Winther. Olie på lærred. 27 x 41.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/674Aarhus
Herman Stilling: Papkassefigur. Sign. H. Stilling. Olie på lærred. 40 x 26.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2441/676Aarhus
Carlo Rosberg: "Havnemotiv v/ aften". Sign. Carlo Rosberg. Olie på lærred. 46 x 33,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/677Aarhus
Jytte Rex: Uden titel. Sign. Jytte Rex 89. Olie på papir monteret på plade. 140 x 100.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2441/678Aarhus
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/679Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/680Aarhus
Janusz Tyrpak: Uden titel. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 100.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/681Aarhus
Søren Hagen: "Skygge". Sign. Hagen 92. Olie på plade. 101 x 101.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2441/682Aarhus
Antti Lampisuo: Opstilling. Sign. A. Lam. Olie på lærred. 22 x 27.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/683Aarhus
Martin Kaalund-Jørgensen: Kystparti fra Refnæs. Sign. Martin K-J 31. Olie lærred monteret på plade. 26 x 36.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/684Aarhus
Ulla Henriette Bille: Portræt af en ballerina. Usign. Betegnet på blændrammen Ulla Bille 94. Olie på lærred. 35 x 30.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/685Aarhus
Vurdering :
2441/690Aarhus
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2441/692Aarhus
Tue Poulsen: Rektangulært sofabord af wengé, plade ilagt kakler af stentøj. Sign. Tue. H. 45. L. 134. B. 80.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/712Aarhus
Svend Engelund: Landskab med marker. Attesteret af Nils Engelund. Olie på kraftigt papir. Lysmål 21 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/713Aarhus
Svend Engelund: Interiør med opstilling på et bord. Sign. SE. Olie på lærred. 40 x 60.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2441/714Aarhus
Poul Ekelund: Nøgen kvinde. Sign. Ekelund. Olie på lærred. 42 x 27,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/715Aarhus
Jeppe Vontillius: "Landskab". Sign. IV. Olie på lærred. 28 x 34.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/716Aarhus
Kai E. Christensen: Figurer. Sign. Kai E. Chr. Olie på lærred. 61 x 66.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/717Aarhus
Hanne Mix Mikkelsen: Landskab. Sign. H. Mix Mikkelsen. Olie på lærred. 80 x 60. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2441/723Aarhus
Allan Schmidt: "Passage", 1969. Sign. på bagsiden AS 69. Olie på lærred. 81 x 70.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/726Aarhus
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2441/734Aarhus
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. J. Birkemose, 13/90. Litografi i farver. Bladstørrelse 100 x 70.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/735Aarhus
Walasse Ting: Liggende, nøgen kvinde, 1979. Sign. Walasse Ting 79, 75/100. Litografi i farver. Lysmål 47 x 68.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2441/736Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/738Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/739Aarhus
Laurits Larsen: Opstilling. Sign. Laurits Larsen. Olie på lærred. 69 x 82.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/740Aarhus
Frank Hammershøj: Landskab med figurer. Sign. FH. Olie på plade. 63 x 87.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/744Aarhus
Yrsa Isabel Lind: Komposition med kvinder. Sign. Y. Lind. Akryl og bladguld på lærred. 100 x 120. Uindrammet.
Vurdering :
2441/766Aarhus
Asger Jorn: Komposition fra serien “Von Kopf bis Fuss”. Sign. Litografi. Bladstørrelse 82 x 60. Uindrammet.
Vurdering :
2441/767Aarhus
Frits Henningsen: Sidebord af eg. Front med skuffe, tilspidsede ben. H. 59. L. 60. B. 40.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2441/768Aarhus
Ernst Schønberg: "Nightclub". Sign. ES 7? samt signeret og betitlet på bagsiden. Olie på plade. 59 x 81.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2441/769Aarhus
Niels O. Møller: Spisebord af teak med hollandsk udtræk. J. L. Møllers Møbelfabrik. H. 73,5. L. 150/264. B. 100.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2441/770Aarhus
Hugh Finch Williams: "Jeunes filles". Sign. på bagsiden HF Williams. Olie på lærred. 86 x 60.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/771Aarhus
Børge Mogensen: Et par lænestole med ben af eg, ryg, sider og løse hynder med sort skind. Model 2207. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/772Aarhus
Jan Wolf: "Barcelona". Sign. J. Wolf. Akryl på papir monteret på plade. 67 x 56,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/773Aarhus
Søren Lund: “Karen Blixen”. Hvilestol af flettet rattan. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med brunt møbelstof.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/774Aarhus
Sterett-Gittings Kelsey: Tennispiller. Sign. Kelsey 76. Patineret bronze på sokkel af travertin. H. 37.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/775Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/776Aarhus
Niels Helledie: Figur. Usign. Relief af bemalet træ og stentøj. 30 x 26.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/777Aarhus
Børge Mogensen: Fritstående tre pers. sofa med ben af nøddetræ. Betrukket med patineret, brunt skind. L. 185.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2441/778Aarhus
Dansk design: Skål af massiv fyr. Sign. monogram, 1985. H. 14. Diam. 36.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/779Aarhus
Børge Mogensen: "Øresund". To kommoder af eg. Karl Andersson & Söner. H. 59. B. 135/69. D. 54. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2441/780Aarhus
Ingemann Andersen: Sydlandsk bjergparti med by. Sign. Ingemann. Olie på lærred. 55 x 67.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/781Aarhus
Skandinavisk design: Justérbar væglampe af messing med perforeret skærm. 1950'erne. L. 38.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/782Aarhus
Dansk snedkermester: Stol med stel af mahogni, sæde og ryg med patineret cognacfarvet skind. 1930-40'erne.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/783Aarhus
Vico Magistretti: "Dim". Standerlampe af forkromet og sortlakeret metal med justérbar skærm. Oluce. H. 200.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2441/784Aarhus
Mogens S. Andersen: Solsort i efterårsløv. Sign. Mogens S. Andersen. Olie på lærred. 66 x 53.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/785Aarhus
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. Rob. Jacobsen, 31/50. Håndkoloreret radering. Lysmål 16 x 19,5.
Vurdering :
2441/786Aarhus
Dansk design: Bordlampe af messing i form af gren. 1970'erne. H. inkl. skærmholder 58.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/787Aarhus
Frits Henningsen: Tre-personers sofa af mørkbejdset mahogni, betrukket med sort møbelstof. 1930-40'erne. L. 225.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2441/788Aarhus
Ubekendt design: Loftslampe af teak, to skærme af opalglas med monteringer af messing. L. 93. Skærm h. 40.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2441/789Aarhus
Philippe Starck: "Pratfall". Lænestol med ben af sortmalet metal og skal af træ. Udført hos Driade Aleph.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2441/790Aarhus
Dansk design: Standerlampe af messing, hvidlakeret træ og sortlakeret metal. 1950'erne. H. inkl. skærm 157.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2441/791
Preben Wölck: "Improvisation" og uden titel. Begge sign. Wölch. Olie på lærred og på plade. 38 x 22 og 26 x 19. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Udgået
2441/792Aarhus
Joseph Duncan: Figurkomposition. Sign. Duncan. Olie på papir monteret på lærred. 22 x 33.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/793Aarhus
Albert Bertelsen: En færøsk kirke. Sign. Albert Bertelsen, 79. Oliekridt på papir. Lysmål 18 x 22.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/794Aarhus
Bram van Velde: Uden titel. Sign. Bram van V. To litografier i farver på rispapir. Bladstørrelse 34 x 31 og 41 x 30. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/795Aarhus
Helge Ernst: "Fragment", 1970. Sign. HE. Olie på lærred. 24 x 33.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/796Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud: