2441/696Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/697Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2441/698Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2441/699Lyngby
Steffen Lüttge: Uden titel. Sign. SL. Mørk patineret bronze. H. 24.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/700Lyngby
Kay Bojesen: "Nummervogn". Vogn af bøgetræ på hjul med 17 tal. Ustemplet. H. 8. B. 29. L. 35.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/701Lyngby
Per Kirkeby: Tre raderinger. Alle sign. Per Kirkeby, hhv. 1962 og 1963, E.A. Radering. Bladstørrelser 39,5 x 35,5. Uindrammet. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/702Lyngby
Francisco Borès: Uden titel. Sign. Borés, 5/25. Litografi i farver. Lysmål 45 x 36.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2441/703Lyngby
Folmer Bendtsen: Parti fra sydhavnen. Sign. Folmer Bendtsen 60. Olie på masonit. 54 x 67.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2441/704Lyngby
Poul S. Nielsen: Interiør med pige og blomster. Sign. monogram 68. Olie på lærred. 50 x 60.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/705Lyngby
Wiliam Skotte Olsen: Uden titel. Sign. WSO 78. Olie på lærred. 38 x 46.
Vurdering :
2441/706Lyngby
Axel Munch: Motiv fra Gudhjem. Sign. AM. Olie på lærred. 65 x 33.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/707Lyngby
Sven Dalsgaard: "SituaSDtion 8/9-66", 1966. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Mixed media på lærred. 27 x 22 x 3,5.
Vurdering :
2441/708Lyngby
Henry Heerup: "Go'Da'Dyr". Alle sign. Heerup 71, 3/200. Litografi i farver. Lysmål varierer. (5)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/709Lyngby
Kay Simmelhag: "La Fleuve". Alle sign. Fem træsnit i farver. Lysmål 33 x 43. Bladstørrelse 36 x 49 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/710Lyngby
Marco Evaristti: Uden titel. Usign. Olie på lærred. 80 x 60.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/711Lyngby
Vurdering :
2441/712Aarhus
Svend Engelund: Landskab med marker. Attesteret af Nils Engelund. Olie på kraftigt papir. Lysmål 21 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/713Aarhus
Svend Engelund: Interiør med opstilling på et bord. Sign. SE. Olie på lærred. 40 x 60.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2441/714Aarhus
Poul Ekelund: Nøgen kvinde. Sign. Ekelund. Olie på lærred. 42 x 27,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/715Aarhus
Jeppe Vontillius: "Landskab". Sign. IV. Olie på lærred. 28 x 34.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/716Aarhus
Kai E. Christensen: Figurer. Sign. Kai E. Chr. Olie på lærred. 61 x 66.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/717Aarhus
Hanne Mix Mikkelsen: Landskab. Sign. H. Mix Mikkelsen. Olie på lærred. 80 x 60. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2441/718Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/719Lyngby
Andreas Wargenbrant: "Gossip". Sign. monogram. Grønpatineret bronze. H. 47,5. Signeret katalog medfølger. (2)
Vurdering :
2441/720Lyngby
Knud Odde: Tre kompositioner. Alle sign., E.A. 2/15. Litografi i farver. Lysmål 27 x 20. (3)
Vurdering :
2441/721Lyngby
Ejnar Nielsen: Store træer ved skovløberhuset. Sign. Monogram 1922. Olie på lærred. 39,5 x 46,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/722Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2441/723Aarhus
Allan Schmidt: "Passage", 1969. Sign. på bagsiden AS 69. Olie på lærred. 81 x 70.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/724Lyngby
Harald Leth: Skovarbejdere i vinterskoven, 1979. Sign. på blændrammen med titel og datering. Olie på lærred. 34 x 43.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/725Lyngby
Michael Kvium: “Titelløs model I”, 1991. Sign. Kvium 91, 55/60. Litografi i farver. Bladstørrelse 63 × 91.
Vurdering :
2441/726Aarhus
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2441/727Lyngby
Nils Erik Gjerdevik: "VIAØ", 1998. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 140 x 80. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/728Lyngby
Andreas Wargenbrant: “The Cat”, 2020. Sign. monogram 2024. Patineret bronze. H. 31,5.
Vurdering :
2441/729Lyngby
Poul Janus Ipsen: "17. august VII". Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 80.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2441/730Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/731Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/732Lyngby
Kat samt fugl. Sign. Corneille 2000, 32/150. Bemalet træ på begge sider. H. 30. L 32.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/733Lyngby
Carl-Henning Pedersen: "Den himmelske drage II". Sign. Carl-Henning Pedersen, Paris 1978, 112/178. Lysmål 76 x 56.
Vurdering :
2441/734Aarhus
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. J. Birkemose, 13/90. Litografi i farver. Bladstørrelse 100 x 70.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/735Aarhus
Walasse Ting: Liggende, nøgen kvinde, 1979. Sign. Walasse Ting 79, 75/100. Litografi i farver. Lysmål 47 x 68.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2441/736Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/737Lyngby
Michael Kvium: “Titelløs Model II”. Sign. Kvium 91, 18/60. Litografi i farver. Bladstørrelse 63 x 92.
Vurdering :
2441/738Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2441/739Aarhus
Laurits Larsen: Opstilling. Sign. Laurits Larsen. Olie på lærred. 69 x 82.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/740Aarhus
Frank Hammershøj: Landskab med figurer. Sign. FH. Olie på plade. 63 x 87.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/741Lyngby
Anne Vilsbøll: Vægtæppe. Vævet og sammensat af forskellige materialer. Sign. mærkat på bagsiden. 160 x 85 cm.
Vurdering :
2441/742Lyngby
Tróndur Patursson: Fad af klart glas med bemalet blå dekoration. Sign. T. Patursson, 94. H. 6,5. Diam. 50.
Vurdering :
2441/743Lyngby
Per Damm: Landskab. Sign. Per Damm. Olie på lærred. 45 x 50.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/744Aarhus
Yrsa Isabel Lind: Komposition med kvinder. Sign. Y. Lind. Akryl og bladguld på lærred. 100 x 120. Uindrammet.
Vurdering :
2441/745Lyngby
Walasse Ting: Kvinde. Sign. Ting 79, 67/80. Litografi i farver. Lysmål 42 x 58.
Vurdering :
2441/746Lyngby
Arthur Luiz Piza: Tre kompositioner. Alle sign. Piza hhv. 20/33, 21/33 og 25/33. Ætsning i farver. Bladstørrelser 91 x 63. Uindrammet. (3)
Vurdering :
4.500 DKK Næste bud:
2441/747Lyngby
Jørgen Brynjolf: "Den blussende", 1963. Sign. Brynjolf. Olie på lærred. 80 x 60.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/748Lyngby
Vurdering :
2441/749Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/750Lyngby
Andreas Wargenbrant: "The Shell". Sign. monogram, 19/99. Poleret bronze. H. 12. B. 45. D. 32.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/751Lyngby
Ib Braun: Uden titel. Sign. Braun. Patineret bronze. 41 x 41 x 8.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/752Lyngby
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2441/753Lyngby
Jan Krízek: Uden titel. Sign. monogram 58. Akvarel på papir. Bladstørrelse 8 x 10.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2441/754Lyngby
Frits Henningsen: Fritstående skrivebord af cubamahogni. Front med tre skuffer. H. 73, 5. L. 143 cm. B. 73.
Vurdering :
2441/755Lyngby
Dansk snedkermester: Bænk af mahogni. Betrukket med sort skind L. 139.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2441/756Lyngby
Dansk møbeldesign: Et par lænestole af massiv eg med udskæringer. Betrukket med stribet uld. 1970'erne. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2441/757Lyngby
Ib Kofod-Larsen: Skænk af palisander. Front med fire låger og fire skuffer. H. 85. B. 240. D. 51.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: