2441/795Aarhus
Helge Ernst: "Fragment", 1970. Sign. HE. Olie på lærred. 24 x 33.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/796Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/797Aarhus
Arne L. Hansen: "Rødt industri motiv". Sign. ALH. Olie på plade. 24 x 33.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2441/798Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2441/799Aarhus
Egill Jacobsen: Rød maske. Sign. Egil Jacobsen, XII/XX. Litografi i farver. Lysmål 33 x 23.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/800Aarhus
Roberto Matta: Komposition. Sign. monogram, 33/60. Litografi i faver. Lysmål 36 x 46.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/807Aarhus
"Star Wars - The Emperor's shuttle". Blyant på papir. Original skitse lavet til Lucasfilm Ltd, 1980. Lysmål 60 x 91.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2441/811Aarhus
Henrik Busk Andersen: Uden titel. Sign. monogram. Akryl på lærred. 100 x 100.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/813Aarhus
Jo Hammerborg: “Monolit”. Et par standerlamper af messing med trepasfod. 1960'erne. H. 155 cm. (2)
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/814Aarhus
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2441/815Aarhus
Corneille: “Fenêtre ouverte sur le paysage”, 1995. Sign. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 97 x 76. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/816Aarhus
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2441/819Aarhus
Valdemar Petersen: Fire vaser af stentøj, dekoreret med brune glasurer. Sign. Udført hos B&G. H. 13,5-21. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2441/821Aarhus
Per Kirkeby: "Den lille havfrue". Usign. Fem litografier i farver. Bladstørrelse hver 29 x 22. (5)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/822Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/823Aarhus
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2441/825Aarhus
Kaare Klint: Kiplampe af messing med greb af sort plast. Model 306. Udført hos Le Klint. H. 43.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/826Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/827Aarhus
Svend Åge Madsen: "Møddinghus". Sign. Sam. Olie på plade. 52 x 64.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/828Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/829Aarhus
Henning Koppel: "Taverna". Seks dele køkkentøj af kobber. Mærket Georg Jensen. Diam. 9-26. (6)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/838Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. Mogens Andersen 83, prøvetryk. Litografi i farver. Bladstørrelse 89 x 62.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/839Aarhus
Jeppe Vontillius: To siddende kvinder. Sign. IV, 27-7-74. Olie på papir monteret på plade. 25 x 28.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/840Aarhus
Thorvald Petersen: Harlekin og Columbine. Sign. Th. P. Relief af udskåret og bemalet træ. 47 x 18.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/842Aarhus
Per Kirkeby: "Himmerlands Kunstmuseum". Sign. PK 89 og 91. To udstillingsplakater. Lysmål 59 x 39,5. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/846Aarhus
Ubekendt billedhugger, 20. årh.: Figur. Sign. JR 94. Delvist poleret aluminium. H. 59,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2441/848Aarhus
Carl Becker: Herreportræt. Sign. monogram. Olie på træ. 19 x 15.
Vurdering :
2441/849Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2441/850Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/851Aarhus
Einar Johansen: Opstilling med blomster i vase, recto et verso. Sign. EJ 27. Olie på plade. 53 x 34.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/852Aarhus
Alain Thomas: "Paysage aux Saltimbanque". Sign. Alain Thomas. Olie på masonit. 45 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/853Aarhus
Islandsk kunstner, 20. årh.: Landskab fra Vatnsdalsá i Piorsardal, Island. Sign. Olie på lærred. 70 x 110.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/854Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/855Aarhus
Ulrich Kvist: "Afsked med småklovner", 1992. Sign. Ulrich Kvist. Olie på masonit. 60 x 60.
Vurdering :
2441/858Aarhus
Dansk møbeldesign: Et par overpolstrede lænestole med ben af bøg, betrukket med grønt velour. 1930-40'erne. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/865Aarhus
Rita Kernn-Larsen: Uden titel. Sign. Rita Kernn-Larsen. Olie på lærred. 33 x 46.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2441/867Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/868Aarhus
Dansk møbeldesign: Spejl af bøg med afrundede hjørner og synlige samlinger. 1970'erne. H. 104. B. 55. D. 5,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/869Aarhus
Dansk møbeldesign: Et par skamler af mahogni med kannelerede ben, opklappelige sæder med grønligt uld. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2441/870Aarhus
Niels Erik Skovballe: Figurer. Sign. monogram 2022. Olie på plade. 18 x 24,5.
Vurdering :
2441/872Aarhus
Sigvard Bernadotte: "Bernadotte". Forskærersæt med skafter af sterlingsølv. Georg Jensen 1945-1951. L. hhv. 27 og 31,5. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/873Aarhus
Vurdering :
2441/877Aarhus
Svend Hammershøi: Trompetformet vase af lertøj, dekoreret med uranglasur. Udført hos Kähler. H. 37. Diam. 35.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2441/878Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/879Aarhus
Piet Hein: "Superellipse". Spisebord med udtræk og to tillægsplader, top af grå laminat. Fritz Hansen. H. 70,5. L. 180/240/300. B. 120. (3)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2441/880Aarhus
Arne Jacobsen: “Royal”. Et par firkantede pendler sammensat af rødligt akryl. H. 22. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/881Aarhus
Dansk møbeldesign: Overpolstret lænestol betrukket med lyst møbelstof, ben af bejdset bøg. 1940'erne.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2441/882Aarhus
Bruno Mathsson: "Annika". Sofabord med plade af lys mahogni, ben af bøg. H. 51. L. 74. B. 50.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/883Aarhus
Dansk møbeldesign: Kontorstol af mahogni, roterbart sæde betrukket med cognacfarvet læder. Udført og mærket hos Kvetny & Sønner.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2441/884Aarhus
Ole Wanscher: Et par sideborde af mahogni. Udført og mærket hos P. Jeppesen. H. 56. L./B. 65. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2441/885Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/886Aarhus
Holger Georg Jensen: Gyngestol af teak med betræk af lilla uld. Udført hos Tønder Møbelværksted.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/887Aarhus
Ole Wanscher: "Rungstedlund". Serveringsvogn af mørkbejdset mahogni med udklappelig plade. P. Jeppesen. H. 64. L. 70/88. B. 44/70.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/888Aarhus
Børge Mogensen: Fire stole af eg, sæde med brunt skind. Model 3236. Udført hos Fredericia Stolefabrik. (4)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/890Aarhus
Poul Esting: "Jordskokke". Usigneret. Etiket under bund. Patineret bronze. H. 14.
Vurdering :
2441/891Aarhus
Kurt Trampedach: Ansigt. Sign. Kurt Trampedach 1989, 24/150 Litografi i farver. Lysmål 51 x 38.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/892Aarhus
Jens H. Quistgaard: Et sæt på 12 dækketallerkener af massiv stavlimet wengé og palisander. Stemplet. 27,5. (12)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2441/893Aarhus
Freddie Dybris: To kompositioner. Sign. Dybris. Olie på plade. 15 x 15. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/894Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/899Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/900Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/901Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud: