-
2441/937Aarhus
Hans Scherfig: “Ved skovsøen”. Tryksign. Scherfig 1977. Offset i farver. Bladstørrelse 59 x 79.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
-
2441/938Lyngby
Hans J. Wegner: To-pers. sofa med stel af mørkbejdset eg. Betrukket med sort skind. L. 155.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2441/939Lyngby
Dansk møbeldesign: Et par lænestole af palisander. Hynder i sæde og ryg betrukket med sort skind. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2441/940Lyngby
Frits Henningsen, m.fl. : Fritstående skrivebord af palisander, samt stol af bejdset træ. Profileret top og sarg med to skuffer. (2)
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/941Aarhus
Niels Helledie: Kristushoved. Usign. Skulptur af delvis matglaseret stentøj og bemalet træ. H. 21.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/942Aarhus
Nell Bernard Leauté: Uden titel. Sign. Nell B, 1972. Polykromt glaseret stentøj på base af træ. H. 37.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2441/943Lyngby
Tove Kindt-Larsen: Et par kurvestole af rattan og sjeneflet. Formgivet 1939. (2)
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2441/944Aarhus
Dansk snedkermester: Fritstående skrivebord af palisander. Front med otte skuffer samt to udtræksplader.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/945Aarhus
Henrik Busk Andersen: Uden titel. Sign. monogram. Akryl på lærred. 120 x 90.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2441/946Lyngby
Ole Larsen, Jørgen Lund: To-pers. sofa med stel af stål. Betrukket med sort skind. L. 143.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2441/947Lyngby
Hans J. Wegner: To-pers. sofa af stål. Betrukket med sort skind. L. 150.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/948Lyngby
Ivan Weiss: Skål af stentøj modelleret med indridset blomstermotiv. Kgl. P. H. 8,8. Diam. 17,6.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
-
2441/949Lyngby
Dansk snedkermester: Fritstående skænk af riopalisander. H. 80. L. 220. D. 51.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2441/950Lyngby
Hans J. Wegner: "Lufthavnstolen". Et par stole med stel af stål. Betrukket med brunt skind. (2)
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2441/951Aarhus
Ubekendt kunstner, 20. årh.: Figur. Sign. H. Vissens. Granit. H. 70.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/952Aarhus
Gunnar Nylund: "Rubus" gulvvase af stentøj med overflademønster i relief. Udført hos Rörstrand. H. 49,5.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/953Aarhus
Ubekendt kunstner, 20. årh.: Nøgen torso. Sign. monogram, 3/8. Kobberpatineret metal på base af granit. H. 28.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2441/954Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.: Uden titel. Utydeligt signeret. Olie på plade. 40 x 53.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2441/955Aarhus
Sori Yanagi: "Butterfly". Taburet af ahorn med svungne sider og kanter. Formgivet 1954. Udført hos Vitra.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2441/956Aarhus
Ubekendt møbeldesign: Oval serveringsvogn med stel af messing og bejdset træ. Hylder af sort glas. H. inkl. håndtag 77. L. 67. B. 43.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2441/957Aarhus
Dansk keramiker: To kvindetorsoer af glaseret lertøj. Signerede og daterede. H. 13,5 og 22,5. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2441/958Aarhus
Dansk møbeldesign: Par skænke af eg, hver med to låger. 1970'erne. H. 71. B. 100. D. 45. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2441/959Aarhus
Dansk møbeldesign: Overpolstret sofa med medeben af bejdset bøg, betrukket med tofarvet uld. 1940'erne. L. 190.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2441/960Aarhus
Dansk møbeldesign: Et sæt på otte stole af bejdset bøg. Sæder flettet med søgræs. 1930-40'erne. (8)
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2441/961Aarhus
Lisbeth Sallingboe: Kvadratisk sofabord af palisander, top ilagt fliser af stentøj. Sign. Sallingboe. H. 51. L./B. 104,5.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2441/962Aarhus
Carl-Henning Pedersen: Fire kompositioner. Usignerede. Litografier i farver. Bladstørrelse hver 32 x 23. (4)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/963Aarhus
Egill Jacobsen: Maskekompositioner. Usign. Tre litografier i farver. Lysmål hver 18 x 12. (3)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2441/964Lyngby
Lisbeth Munch-Petersen: Skål og vase af lertøj. Dekoreret med hhv. blåstribet og grågrøn glasur og blå glasur. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/965Aarhus
Egill Jacobsen: Maskekompositioner. Sign. E.J. 83, E.A. To litografier i farver. Lysmål hver 27 x 19. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud: