2441/816Aarhus
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2441/817Lyngby
Arne Vodder: Lænestol med ben af stål. Betrukket med patineret, cognacfarvet skind.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2441/818Lyngby
Arne Jacobsen: "Myren", m.fl. Seks stole samt et bord med ben af stål. Sæde og ryg af sortlakeret træ, bordtop af palisander. (7)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2441/819Aarhus
Valdemar Petersen: Fire vaser af stentøj, dekoreret med brune glasurer. Sign. Udført hos B&G. H. 13,5-21. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2441/820Lyngby
Gunni Omann: Skænk af palisander. Front med fire skuffer og to skydelåger, bag hvilke hylder. B. 200.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/821Aarhus
Per Kirkeby: "Den lille havfrue". Usign. Fem litografier i farver. Bladstørrelse hver 29 x 22. (5)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2441/822Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/823Aarhus
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2441/824Lyngby
Vibeke Fischer: Tre skåle af stentøj. Dekoreret med blå glasur med geometrisk dekor med blå og orange elementer. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2441/825Aarhus
Kaare Klint: Kiplampe af messing med greb af sort plast. Model 306. Udført hos Le Klint. H. 43.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/826Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/827Aarhus
Svend Åge Madsen: "Møddinghus". Sign. Sam. Olie på plade. 52 x 64.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/828Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/829Aarhus
Henning Koppel: "Taverna". Seks dele køkkentøj af kobber. Mærket Georg Jensen. Diam. 9-26. (6)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2441/830Lyngby
Poul M. Volther: Daybed af eg. Lameller af ask. Udført og mærket hos FDB. L. 190.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2441/831Lyngby
Skandinavisk design: Seng af fyrretræ med tre skuffer. Base af sortlakeret træ.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2441/832Lyngby
Jean René Gauguin: Skulpturel vase af stentøj modelleret med løve. Dekoreret med brun glasur. H. 21.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/833Lyngby
Mogens Koch: Bogreol af massiv oregonpine. H./B. 76. D. 36.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2441/834Lyngby
Mogens Koch: To bogreoler af massiv oregonpine. H. 76. B. 25/38. D. 31,5. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2441/835Lyngby
Mogens Koch: En 1/1 bogreol og en 1/2 bogreol af massiv oregonpine. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2441/837Lyngby
Børge Mogensen: Et par skamler med ben af mahogni. Betrukket med rødt skind. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2441/838Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. Mogens Andersen 83, prøvetryk. Litografi i farver. Bladstørrelse 89 x 62.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/839Aarhus
Jeppe Vontillius: To siddende kvinder. Sign. IV, 27-7-74. Olie på papir monteret på plade. 25 x 28.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/840Aarhus
Thorvald Petersen: Harlekin og Columbine. Sign. Th. P. Relief af udskåret og bemalet træ. 47 x 18.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/841Lyngby
Børge Mogensen: Briks af Oregon pine, front med skuffer med greb af kernelæder. Betrukket med blå cotil uld.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2441/842Aarhus
Per Kirkeby: "Himmerlands Kunstmuseum". Sign. PK 89 og 91. To udstillingsplakater. Lysmål 59 x 39,5. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/843Lyngby
Jens Birkemose: Uden titel. To kompositioner. Sign. J. Birkemose. Mixed media på papir. Bladstørrelse 38 x 22 og 28 x 19. (2)
Vurdering :
2441/844Lyngby
Ib Geertsen: “Det svævende tegn”. Usign. Mobile af bemalet metal. Ca. H. 32. L. ca. 42.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/845Lyngby
Mogens Lohmann: "A.E. III.", 1965-66. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 82 x 65.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2441/846Aarhus
Ubekendt billedhugger, 20. årh.: Figur. Sign. JR 94. Delvist poleret aluminium. H. 59,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2441/847Lyngby
Jens Birkemose: Uden titel. To kompositioner. Begge sign. Mixed media og collage på papir. Bladstørrelse 29 x 21. (2)
Vurdering :
2441/848Aarhus
Carl Becker: Herreportræt. Sign. monogram. Olie på træ. 19 x 15.
Vurdering :
2441/849Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2441/850Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/851Aarhus
Einar Johansen: Opstilling med blomster i vase, recto et verso. Sign. EJ 27. Olie på plade. 53 x 34.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/852Aarhus
Alain Thomas: "Paysage aux Saltimbanque". Sign. Alain Thomas. Olie på masonit. 45 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/853Aarhus
Islandsk kunstner, 20. årh.: Landskab fra Vatnsdalsá i Piorsardal, Island. Sign. Olie på lærred. 70 x 110.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/854Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2441/855Aarhus
Ulrich Kvist: "Afsked med småklovner", 1992. Sign. Ulrich Kvist. Olie på masonit. 60 x 60.
Vurdering :
2441/856Lyngby
Ole Wanscher: Fritstående skrivebord af riopalisander med let afrundet top. Front med to skuffer.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2441/857Lyngby
Kay Bojesen: Stor abefigur af patineret teak og limbatræ. Bevægeligt hoved, arme og ben. H. 48.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/858Aarhus
Dansk møbeldesign: Et par overpolstrede lænestole med ben af bøg, betrukket med grønt velour. 1930-40'erne. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2441/859Lyngby
Nils Thorsson: Vase af stentøj dekoreret med brunglaserede blomstermotiver på lys base. Kgl. P. H. 25.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/860Lyngby
Le Klint, Søholm: Stor lampe/vase af stentøj, delvis dekoreret med blå glasur. Samt lampeskærm af plisseret papir. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/861Lyngby
Bjørn Wiinblad: Lysestage/opsats af lertøj modelleret i form af figur. Dekoreret med blå glasur. H. 37.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2441/862Lyngby
Vibeke Fischer: Skål af stentøj dekoreret med sort glasur, udsparet geometrisk dekor samt gul glasur. H. 10,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/863Lyngby
Vibeke Fischer: Skål af stentøj dekoreret med sort glasur, uglaseret geometrisk streg-dekor samt blå glasur. H. 15,4. Diam. 19,9.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/864Lyngby
Gertrud Kudielka: Figur af lertøj modelleret i form af elefant. Dekoreret med hvid glasur. H. 31. L. ca. 43.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/865Aarhus
Rita Kernn-Larsen: Uden titel. Sign. Rita Kernn-Larsen. Olie på lærred. 33 x 46.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2441/866Lyngby
Georg Jensen: Opsats/konfektskål af sterlingsølv med let hamret overflade. Åben stamme med blade og kugler. H. 11,2.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2441/867Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/868Aarhus
Dansk møbeldesign: Spejl af bøg med afrundede hjørner og synlige samlinger. 1970'erne. H. 104. B. 55. D. 5,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/869Aarhus
Dansk møbeldesign: Et par skamler af mahogni med kannelerede ben, opklappelige sæder med grønligt uld. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2441/870Aarhus
Niels Erik Skovballe: Figurer. Sign. monogram 2022. Olie på plade. 18 x 24,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/871Lyngby
Danico: Gulvvase af lertøj med horndekorerede blomstermotiver i blåt, grønt og mørkebrunt på cremefarvet base. Stemplet Danmark. H. 54,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/872Aarhus
Sigvard Bernadotte: "Bernadotte". Forskærersæt med skafter af sterlingsølv. Georg Jensen 1945-1951. L. hhv. 27 og 31,5. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2441/873Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/874Lyngby
Jacob Kjær: Cirkulært sofabord af Cuba mahogni. Top af matteret glas. Udført 1930'erne. H. 58,5. Diam. 77.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2441/875Lyngby
Dansk snedkermester: Foldeskammel med stel af teak, sæde udspændt med patineret originalt naturskind. H. 36,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2441/876Lyngby
Fritz Hansen: Skammel af bejdset bøg. Sæde betrukket med senere, patineret naturskind.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2441/877Aarhus
Svend Hammershøi: Trompetformet vase af lertøj, dekoreret med uranglasur. Udført hos Kähler. H. 37. Diam. 35.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2441/878Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: