2441/500Aarhus
Niki de Saint Phalle: "Nana de Berlin", 1973, signeret og nummereret 107/500. 27 x 31 x 32.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Næste bud:
2441/523Lyngby
Anders Tinsbo: Uden titel. Sign. A. Tindsbo. Aluminium på base af granit. H. 50.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2441/532Lyngby
Bjørn Nørgaard: "Stoleskulptur", 1995. Stemplet BN, 3/19. Jern og træ. 133 x 40 x 32.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/547Lyngby
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2441/572Aarhus
Niels Helledie: En mand i et hus. Usign. Relief af træ og bemalet stentøj. 66 x 36.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/598Lyngby
Claus Fisker-Andersen: Uden titel. Sign. CF.A. Mørkpatineret bronze. 12 x 20 x 7.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/601Lyngby
Claus Fisker-Andersen: Uden titel. Sign. CFA 98. Mørk patineret bronze. 17 x 18 x 20.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/608Aarhus
Leif Sylvester: Grinende dreng. Sign. Sylvester, 6/15. Patineret bronze. H. 22.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/619Lyngby
Poul Gernes: Krusedulle. Usign. Jern-objekt med vægophæng. Circa 40 x 40 x 35.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2441/669Lyngby
Jais Nielsen: Uden titel. Usign. Glasmaleri, monteret i oplyst kabinet af træ. Lysmål 34 x 24.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/699Lyngby
Steffen Lüttge: Uden titel. Sign. SL. Mørk patineret bronze. H. 24.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/719Lyngby
Andreas Wargenbrant: "Gossip". Sign. monogram. Grønpatineret bronze. H. 47,5. Signeret katalog medfølger. (2)
Vurdering :
2441/728Lyngby
Andreas Wargenbrant: “The Cat”, 2020. Sign. monogram 2024. Patineret bronze. H. 31,5.
Vurdering :
2441/732Lyngby
Kat samt fugl. Sign. Corneille 2000, 32/150. Bemalet træ på begge sider. H. 30. L 32.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/741Lyngby
Anne Vilsbøll: Vægtæppe. Vævet og sammensat af forskellige materialer. Sign. mærkat på bagsiden. 160 x 85 cm.
Vurdering :
2441/742Lyngby
Tróndur Patursson: Fad af klart glas med bemalet blå dekoration. Sign. T. Patursson, 94. H. 6,5. Diam. 50.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/750Lyngby
Andreas Wargenbrant: "The Shell". Sign. monogram, 19/99. Poleret bronze. H. 12. B. 45. D. 32.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/751Lyngby
Ib Braun: Uden titel. Sign. Braun. Patineret bronze. 41 x 41 x 8.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/774Aarhus
Sterett-Gittings Kelsey: Tennispiller. Sign. Kelsey 76. Patineret bronze på sokkel af travertin. H. 37.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/776Aarhus
Niels Helledie: Figur. Usign. Relief af bemalet træ og stentøj. 30 x 26.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2441/805Lyngby
Egon Fischer: Uden titel. Sign. Fischer. Polykromt bemalet jern. 60 x 45 x 26.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2441/806Lyngby
Tove Olafsson: Pige fletter hår, 1957. Sign. TO, 10. Patineret bronze på base af træ. H. 38.
Vurdering :
2441/840Aarhus
Thorvald Petersen: Harlekin og Columbine. Sign. Th. P. Relief af udskåret og bemalet træ. 47 x 18.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/844Lyngby
Ib Geertsen: “Det svævende tegn”. Usign. Mobile af bemalet metal. Ca. H. 32. L. ca. 42.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/846Aarhus
Ubekendt billedhugger, 20. årh.: Figur. Sign. JR 94. Delvist poleret aluminium. H. 59,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2441/890Aarhus
Poul Esting: "Jordskokke". Usigneret. Etiket under bund. Patineret bronze. H. 14.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/941Aarhus
Niels Helledie: Kristushoved. Usign. Skulptur af delvis matglaseret stentøj og bemalet træ. H. 21.
Vurdering :
2441/942Aarhus
Nell Bernard Leauté: Uden titel. Sign. Nell B, 1972. Polykromt glaseret stentøj på base af træ. H. 37.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/951Aarhus
Ubekendt kunstner, 20. årh.: Figur. Sign. H. Vissens. Granit. H. 70.
Vurdering :
2441/953Aarhus
Ubekendt kunstner, 20. årh.: Nøgen torso. Sign. monogram, 3/8. Kobberpatineret metal på base af granit. H. 28.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: