2441/522Lyngby
Malene Müllertz: Skulpturel lågkrukke af stentøj. Dekoreret med geometrisk dekor i brunt, sort, og blåt på lysegrå base.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/525Lyngby
Better Lübbert: Gulvkrukke af keramik modelleret med horisontale riller. Dekoreret med rød glasur. H. 77.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/561Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/570Aarhus
Mette Augustinus Poulsen: Cylinderformet vase af stentøj. Sign. monogram. H. 21. Diam. 11.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/579Lyngby
Per Lütken: Stort fad og to flaskeformede vaser af flerfarvet glas. Udført hos Holmegaard. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2441/582Lyngby
Kay Bojesen: Bjørn og garder. To legetøjsfigurer af hhv. patineret eg og bøg samt bemalet træ. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2441/593Aarhus
Tobias Møhl, Trine Drivsholm: Syv cylindriske vaser af kulørt glas, ydersider med sandkorn. Sign. H. 13,5-17. (7)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/594Aarhus
Kim Holm: Tre cylinderformede krukker af stentøj. Stemplet monogram. H. 12-14,5. Diam. 14,5-15. (3)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/597Aarhus
Inge Trautner: Kantet vase af hårdtbrændt lertøj. Stemplet monogram. H. 18,5. Diam. 23.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2441/600Aarhus
Gerd Bøgelund: To runde vaser af stentøj, modelleret med bladmotiver i relief. H. 13,5. Diam. 11,5. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/654Aarhus
Jens H. Quistgaard: "Festivaal" Aflang serveringsbakke af sortlakeret ahorn. Model 1102. L. 71.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/662Aarhus
Tobias Møhl: Cirkulær skål af klart glas, indlagt med stregmønster i sort. Sign. Unik. H. 14,5. Diam. 16.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/700Lyngby
Kay Bojesen: "Nummervogn". Vogn af bøgetræ på hjul med 17 tal. Ustemplet. H. 8. B. 29. L. 35.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/778Aarhus
Dansk design: Skål af massiv fyr. Sign. monogram, 1985. H. 14. Diam. 36.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2441/808Lyngby
Arne Bang: Vase af stentøj modelleret med vertikale riller i relief. Dekoreret med blå og lyseblå glasurer. H. 10,8. Diam. ca. 13.
Vurdering :
2441/809Lyngby
Just Andersen: Et par lysestager af patineret diskometal støbt i form af havfrue med fisk. H. 22,5. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2441/810Lyngby
Gertrud Vasegaard: “Gemina”. Thekande af porcelæn dekoreret med blåglaserede mønstre. H. inkl. hank 22,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/812Lyngby
Gertrud Vasegaard: Vase af lertøj modelleret med riller i relief samt dekoreret med lys gråhvid glasur. H. 8,9.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/819Aarhus
Valdemar Petersen: Fire vaser af stentøj, dekoreret med brune glasurer. Sign. Udført hos B&G. H. 13,5-21. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2441/823Aarhus
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2441/824Lyngby
Vibeke Fischer: Tre skåle af stentøj. Dekoreret med blå glasur med geometrisk dekor med blå og orange elementer. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2441/829Aarhus
Henning Koppel: "Taverna". Seks dele køkkentøj af kobber. Mærket Georg Jensen. Diam. 9-26. (6)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/832Lyngby
Jean René Gauguin: Skulpturel vase af stentøj modelleret med løve. Dekoreret med brun glasur. H. 21.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/857Lyngby
Kay Bojesen: Stor abefigur af patineret teak og limbatræ. Bevægeligt hoved, arme og ben. H. 48.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/859Lyngby
Nils Thorsson: Vase af stentøj dekoreret med brunglaserede blomstermotiver på lys base. Kgl. P. H. 25.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/860Lyngby
Le Klint, Søholm: Stor lampe/vase af stentøj, delvis dekoreret med blå glasur. Samt lampeskærm af plisseret papir. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/861Lyngby
Bjørn Wiinblad: Lysestage/opsats af lertøj modelleret i form af figur. Dekoreret med blå glasur. H. 37.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2441/862Lyngby
Vibeke Fischer: Skål af stentøj dekoreret med sort glasur, udsparet geometrisk dekor samt gul glasur. H. 10,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/863Lyngby
Vibeke Fischer: Skål af stentøj dekoreret med sort glasur, uglaseret geometrisk streg-dekor samt blå glasur. H. 15,4. Diam. 19,9.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/864Lyngby
Gertrud Kudielka: Figur af lertøj modelleret i form af elefant. Dekoreret med hvid glasur. H. 31. L. ca. 43.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/871Lyngby
Danico: Gulvvase af lertøj med horndekorerede blomstermotiver i blåt, grønt og mørkebrunt på cremefarvet base. Stemplet Danmark. H. 54,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/877Aarhus
Svend Hammershøi: Trompetformet vase af lertøj, dekoreret med uranglasur. Udført hos Kähler. H. 37. Diam. 35.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2441/885Aarhus
Heljä Liukko-Sundström: Plakette af porcelæn med drivtømmer på en flod. Sign. Arabia for Enso-Gutzeit Oy. 36 x 43.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/892Aarhus
Jens H. Quistgaard: Et sæt på 12 dækketallerkener af massiv stavlimet wengé og palisander. Stemplet. 27,5. (12)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2441/930Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2441/948Lyngby
Ivan Weiss: Skål af stentøj modelleret med indridset blomstermotiv. Kgl. P. H. 8,8. Diam. 17,6.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2441/952Aarhus
Gunnar Nylund: "Rubus" gulvvase af stentøj med overflademønster i relief. Udført hos Rörstrand. H. 49,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/957Aarhus
Dansk keramiker: To kvindetorsoer af glaseret lertøj. Signerede og daterede. H. 13,5 og 22,5. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/964Lyngby
Lisbeth Munch-Petersen: Skål og vase af lertøj. Dekoreret med hhv. blåstribet og grågrøn glasur og blå glasur. (2)
Vurdering :