2441/24
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2441/25
P. S. Krøyer: Portræt af violinisten Anton Svendsen. Sign. monogram 23. Okt. 74. Bly på papir. Lysmål 13 x 9.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2441/23
Vurdering :
6.000–7.500 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2441/22
Hans Smidth: Landskab med en mand gående på en vej. Sign. Hans Smidth. Olie på lærred. 29 x 44,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2441/21
"Flora Danica" asiet og æggebæger af porcelæn. 3542 og 3530. Royal Copenhagen. H. 6 cm. L. 16,5 cm. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2441/20
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2441/19
Jacob Adriaensz Backer, dennes kreds, 17. årh.: Portræt af en ældre kvinde. Usigneret. Olie på træ. 43 x 34 cm.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
2441/18
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
2441/17
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2441/16
Charles Daniel Ward: Skitse til "Spring in the garden". Sign. Olie på lærred monteret på plade. 40 x 30. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
2441/15
"Fransk lilje" og "Empire" bestik af sølv samt toilet garniture. Danmark, 20. årh. Vægt ekskl. garniture 2472 g. (61)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2441/13
Vilhelm Bissen: En bjergged. Sign. V. B. Bronzestøber L. Rasmussen, København. Skulptur af patineret bronze. H. ca. 32.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2441/12
Tolv dækketallerkener af sølv prydet med perlestaf. Angiveligt udført hos Karl Henrik Hansen. Diam. 27,8. (12)
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
2441/11
Engelsk George III standur i kasse af mahogni. Plakette sign. Jam. Robinson Well Close Square. 18. årh.s slutning. H. 218. B. 53. B. 27.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2441/10
Peter Ilsted: "Gæsterne ventes", 1911. Sign. Peter Ilsted 150/49. Mezzotinte i farver. Lysmål 44,5 x 49.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2441/9
"Anne Marie" bestik af sølv. Danmark, 20. årh. Vægt ekskl. dele med stål 2446 g. (86)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2441/8
Russisk festdagsikon. Centralt Kristi nedstigning til Dødsriget og Opstandelsen. 19. årh. 51 x 40,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2441/7
Vilhelm Petersen: Udsigt mod en Nødebo Kirke. Sign. monogram 1837. Olie på lærred. 57,5 x 81,5.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Ikke solgt
2441/6
Kinesisk figur af blanc de chine i form af mangearmet Doumu. 20. årh.s første halvdel. H. ekskl. sokkel 36.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2441/5
Engelsk George III standur i kasse af egetræ. Sign. John Wyld, Nottingham. England, 18. årh.s slutning. H. 315. B. 53. D. 25.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2441/4
Carl Locher: Marine med “Fregatten Jylland” og sejlskibe. Sign. Olie på lærred monteret på plade. 59 x 96.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
2441/3
Vurdering :
18.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
2441/2
Stort Kirman tæppe, Persien. Dekorativt medaljondesign med store slyngede grene på lys bund. 20. årh.midte. 402 x 296.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2441/1
Vilhelm Kyhn: Udsigt over et marklandskab med bakker i horisonten. Usigneret. Olie på lærred. 66 x 85.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK