2441/167
Andreas Bure (Bureus): "Svecia, Dania, et Norvegia, Regna Europæ Septentrionalia". 1635. Håndkoloreret kort. Lysmål 43 x 54.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2441/168
S. Melchior Hansen: Høns ved truget. Sign. S. Melchior Hansen 1970. Olie på masonit. 40 x 51.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2441/166
Frederik Svendsen: Udsigt til Rundetårn og Regensen. Sign. F. Svendsen. Olie på lærred. 50 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2441/165
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2441/164
Anton Thorenfeld: Parti fra Svendborgsund med byen i baggrunden. Usigneret. Olie på lærred. 28 x 46.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2441/163
Mogens Vantore: Tulipaner i vindueskarm. Sign. Vantore. Olie på lærred. 66 x 80.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2441/162
Joakim Skovgaard: Ved et skovbryn en skyet dag. Sign. I. S. 1877. Olie på lærred monteret på lærred. 22,5 x 31.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2441/161
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2441/160
Johannes Larsen: “Hejren”. I. Sign. monogram med blyant. Træsnit. Bladstørrelse 20×28. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2441/159
Emanuel A. Petersen: En fanger i sin kajak ved en Grønlandsk kyst. Sign. Em. A. P. Olie på lærred. 60 x 72.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2441/158
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2441/152
Johannes Larsen: “Havlit”. 1913. Sign. monogram med blyant. Træsnit. Bladstørrelse 20×28. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2441/157
Max Nathan: Portræt af en ældre kvinde. Sign. Max N, Aug. 03. Olie på lærred. 51,5 x 56.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2441/156
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2441/155
Hans Smidth: Skydække over en lyngbakke en sensommerdag. Sign. Hans Smidth. Olie på lærred monteret på lærred. Lysmål 34 x 45.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2441/153
C. W. Eckersberg, efter, 19. årh.: Profilportræt af Kong Frederik VI (1768-1839). Usigneret. Gouache på papir. Lysmål 43 x 31,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2441/154
Poul Friis Nybo: Brænding mod stranden ved Agger. Sign. Friis Nybo Agger. Olie på lærred. 68,5 x 96.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2441/148
Cigaretetui og lighter med montering af sterlingsølv. Siam. 20. årh. H. 3 og 7. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2441/151
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2441/147
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2441/150
Charwan teskål af stentøj. Sign. Jyuhou. Shigaraki. Japan, 20. årh.s midte. H. 8. Diam. 11.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2441/149
Shiboridashi tekande og lille kande af stentøj. Sign. Japan. 20. årh.s midte. H. 6 og 8. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2441/121
Paul Fischer: Ung pige stående med en blomst. Sign. Paul Fischer. Pen og lavering på papir. Lysmål 21 x 15,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2441/146
Kinesisk røgelseskar af patineret bronze, delvist gennembrudt låg med lågknop i form af fohund. 19.-20. årh. H. 13.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2441/130
Marie Sandholt: Landskab med træer. Sign. m. s. Olie på lærred. 39 x 49.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2441/145
Johannes Larsen: “Tjurer”. II. 1921. Sign. monogram med blyant. Træsnit. Bladstørrelse 20×28. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2441/144
Kedelstand af patineret kobber, gennembrudt ornamentik med fisk. 18. årh. H. 14,5. B. 30. D. 19.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2441/142
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
2441/141
Et par franske empireform bordlamper af patineret og forgyldt bronze. 19. årh.s slutning. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2441/139
Johannes Larsen: “To Sortspætter”. II. 1921. Sign. monogram med blyant. Træsnit. Bladstørrelse 28×20. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2441/138
Fire sydøstasiatiske figurer af udskåret og delvist forgyldt træ i form af Buddha. 19. årh. H. 10,5-22,5. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2441/136
Ubekendt maler, 19. årh.: Aftenparti fra en stråtækt gård. Usigneret. Olie på lærred. 56 x 77.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2441/135
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2441/134
Ubekendt maler, 18. årh.: En borg i brand. Usigneret. Olie på kobberplade. 12,5 x 16.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2441/133
Johannes Larsen: Studie af en svane. Usigneret. Dateret Zoologisk Have 13-3 1904. Bly på papir. 20 x 24.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2441/132
To italienske skåle af fajance samt to kakkelovnsfliser. 18.-19. årh. Skåle Diam. 17 og 22. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2441/129
Jean Illich (1926-2002): Chin Chin. Terracotta. H. 38 cm.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Ikke solgt
2441/128
“Khodinka-bæger”. Russisk kroningsbæger af metal dekoreret med emalje anno 1896. H. 10.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2441/127
Raoul André Ulmann: Sankt Hans aften med bål langs kysten. Sign. R. A. Ulmann. Olie på papir. 40,5 x 32,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2441/126
Opsats af terrakotta, dekoreret i farver og forgyldning med palmetter. L. Hjorth. 19. årh. H. 37,5.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2441/124
Johannes Meyer Andersen: Part fra Gl. Skagen med udsigt til røde hustage. Sign. Olie på lærred. 44 x 51.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2441/123
Lego. Høne af bemalet træ. Umærket. Katalogført 1935–58 samt en æske med klodser. H. høne 18,5 cm. L. 17,5 cm. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2441/122
Jean-Charles Meissonier, efter, 20. årh.: "Les amateurs d'art". Sign. Olie på lærred. 59 x 65.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2441/120
Joseph d'Aste: En lille pige med kappe. Sign. J. D'Aste. Figur af bronze. H. 17.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2441/118
Johannes Meyer Andersen: Kystparti fra Gl. Skagen. Sign. Olie på lærred. 41 x 50.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2441/117
Isbjørn og Grand Danois, to figurer af porcelæn. Dahl-Jensen. H. 18 og 20 cm. L. 27 og 30 cm. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2441/91
Christine Løvmand: Skovbund med snerler og blåklokker. Sign. C. L. Olie på lærred. 29 x 22,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2441/116
Josef Claus: Opstilling med roser i en vase. Sign. J. Claus. Olie på træ. 74 x 55.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2441/115
Robert Payton Reid: En kvinde og et barn på en solrig gårdsplads. Sign. R. Paton Reid. Olie på lærred. 98 x 70.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2441/114
To burmesiske thabeik skåle af sølv, rigt drevet med figurer og dyr. 20. årh.s begyndelse. Diam. 8.5. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2441/112
Eline Hertz Jespersen: Spurve. Sign. Eline Hertz Jespersen 1953. Olie på lærred. 41 x 37.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2441/103
Julius Paulsen: Sollys på væggen i et soveværelse, hvor en mor vækker sit barn. Sign. Jul. Paulsen 1913. Olie på lærred. 73 x 60.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
2441/111
Kinesisk vase af porcelæn. Dayazhai stil med montering af bronze. 19. årh.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2441/110
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2441/109
Ubekendt maler, 18.-19. årh.: Et skelet med den ene arm rakt i vejret. Usigneret. Rødkridt på papir. Bladstørrelse ca. 46 x 30.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2441/108
Shiva lingam af poleret sten. Vægt ca. 2615 g. 20. årh. H. 10. L. 17.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2441/106
Frederikke (Fritze) Krag-Juel-Vind-Frijs: Hortensia. Usigneret. Akvarel og blyant på papir. Lysmål 49 x 69.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2441/104
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2441/102
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2441/80
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2441/99
To kinesiske Imari asietter, muslingformede, 18. årh. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2441/98
Trefløjet rejseikon af messing, centralt med Kristus. Ca. 1900. H. 7. B. 19.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
650 DKK