-
2441/2Aarhus
Stort Kirman tæppe, Persien. Dekorativt medaljondesign med store slyngede grene på lys bund. 20. årh.midte. 402 x 296.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2441/4Aarhus
Carl Locher: Marine med “Fregatten Jylland” og sejlskibe. Sign. Olie på lærred monteret på plade. 59 x 96.
Sælges
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Næste bud:
-
2441/6Aarhus
Kinesisk figur af blanc de chine i form af mangearmet Doumu. 20. årh.s første halvdel. H. ekskl. sokkel 36.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2441/8Aarhus
Russisk festdagsikon. Centralt Kristi nedstigning til Dødsriget og Opstandelsen. 19. årh. 51 x 40,5.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2441/10Aarhus
Peter Ilsted: "Gæsterne ventes", 1911. Sign. Peter Ilsted 150/49. Mezzotinte i farver. Lysmål 44,5 x 49.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2441/12Aarhus
Tolv dækketallerkener af sølv prydet med perlestaf. Angiveligt udført hos Karl Henrik Hansen. Diam. 27,7. (12)
Sælges
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/14Aarhus
Sæt på seks Winsor armstole af mørkbejdset egetræ. 20. årh. England. (6)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/16Aarhus
Charles Daniel Ward: Skitse til "Spring in the garden". Sign. Olie på lærred monteret på plade. 40 x 30. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2441/18Aarhus
Buste efter antikken af hvid Carrara marmor i form af en ung kvinde. Ca. 1900. H. 58.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2441/20Aarhus
Engelsk Georg III standur i kasse af egetræ. Sign. Thomas Green, Liverpool. Cirka 1800. H. 213. B. 48. D. 25.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2441/22Aarhus
Hans Smidth: Landskab med en mand gående på en vej. Sign. Hans Smidth. Olie på lærred. 29 x 44,5.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2441/24Aarhus
Jens Peter Dahl-Jensen: Hornugle. Figur af porcelæn, dekoreret i underglasurfarver. B&G. Nr. 1846. H. 50.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2441/26Aarhus
Rokoko spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, rigt udskåret med blomster og bladværk. 18. årh. H. 90. B. 44.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2441/28Aarhus
Dankvart Dreyer: Mandeligt studiehoved. Usigneret. Olie på lærred. 22,5 x 16.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2441/30Aarhus
Arnold Krog: “Musselmalet Helblonde”. Jardiniere af porcelæn. 1069. Royal Copenhagen. H. 13. L. 40.
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/32Aarhus
Large size Yacht gateleg table af egetræ, plade med to halvrunde klapper. 20. årh. H. 75. L. 228. B. 51/101/151.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2441/34Aarhus
Valdemar Irminger: Motiv fra Kysthospitalet på Refnæs, Juli 1907. Sign. V. J. 07. Olie på lærred. 74 x 69.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2441/36Aarhus
Et par lampetter af forgyldt bronze, hver med to svungne lysarme. Rokoko form. 19. årh. H. 47 og 50. B. 25. (2)
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2441/38Aarhus
Kinesisk konsolbord af bejdset elmetræ, profilerede kanter, ben hvorimellem sprosser. 19. årh. H. 82. L. 158. B. 53.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2441/40Aarhus
N. V. Dorph: Kystparti med sten i vandkanten. Sign. ND 98. Olie på lærred. 34 x 58.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2441/42Aarhus
"Karina" bestik af sølv. Horsens Sølvvarefabrik. Vægt ekskl. dele med stål 2330 g. (75)
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/44Aarhus
Et par Louis XV form armstole, plakette fra Lysberg-Hansen & Terp, København. 20. årh. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2441/46Aarhus
Agnes Lunn: "Picolo", 1895. Sign. Agnes Lunn, 30 Aar, 1895. Olie på lærred. 31 x 46.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/48Aarhus
Lommesolur med kompas i ottekantet kasse af forgyldt messing. 18. årh. Diam. 5.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/52Aarhus
A. Riis Carstensen: Udsigt til Diskobugten fra Jakobshavn med Zionskirken. Sign. Olie på lærred. 39 x 56.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2441/54Aarhus
"Musselmalet Riflet". Ovalt fiskefad af porcelæn. Den kongelige Porcelainsfabrik. 19. årh. L. 55. B. 40.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2441/56Aarhus
Et par havevaser af patineret jern. 20. årh. H. 30. Diam. 46. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2441/58Aarhus
Marius Hammann: Portræt af en ældre herre. Sign. HM. Olie på lærred. 40 x 34.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2441/60Aarhus
Bertel Thorvaldsen: “Johannes Døberen Prædiker i Ørkenen". Relief af bemalet gips. 19. årh. Rammemål 33 x 72.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2441/62Aarhus
Napoleon III spejl i ramme af forgyldt træ og gesso. 19. årh. H. 100. B. 52.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2441/64Aarhus
Harald Erhard-Hansen: Interiør fra Conseilsalen i Frederiksborg Slot. Sign. Olie på lærred monrteret på træ. 46 x 52.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2441/68Aarhus
Bouillottelampe af delvis forgyldt og patineret bronze. Empireform. 20. årh. H. 57.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/72Aarhus
Anton Bertelsen, m.fl.: Samling figurer af fedtsten. Delvist signerede. H. 7 - 30. (5)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/74Aarhus
Lysekrone af patineret og forgyldt bronze, seks svungne lysarme. Empireform. Cirka 1900. H. cirka 70. Diam. 58.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2441/76Aarhus
Emanuel A. Petersen: Aftenscene fra Grønland med et sejlskib og to fangere på havet. Sign. Olie på lærred. 33 x 47.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2441/78Aarhus
"Musselmalet Helblonde". Fire tallerkener af porcelæn med bred fletkant. Den Kongelige Porcelainsfabrik. Diam. 23. (4)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2441/80Aarhus
Engelsk Georg III spejl i ramme af delvist forgyldt mahogni. 18. årh.s. slutning. H. 72. B. 45.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/82Aarhus
Ole Pedersen: Staldinteriør med en siddende bonde. Sign. Ole Pedersen. Olie på lærred. 98 x 105.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2441/84Aarhus
Hollandske fliser af fajance, dekorerede i blåt med figurer og dyr, flere i cirkelslag. 18.-19. årh. (41)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2441/86Aarhus
Bucherer: Bordur i kasse af messing, rund skive af stål med sorte romertal. Mærket Bucherer. 20. årh. H. 16. B. 10.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2441/88Aarhus
Viggo Johansen: Fra et bibliotek på en herregård med sollys fra vinduerne. Sign. VJ. Olie på lærred. 33 x 40.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/90Aarhus
Støvleknægt af bemalet jern i form af mand. Cirka 1900. L. 30.
Sælges
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/92Aarhus
Kommode af guldstafferet valnød. Lysberg, Hansen & Therp. Rokoko form. 20. årh. H. 70. B. 67. D. 45.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/94Aarhus
Simon Simonsen: Parti med en bonde på vej hjem fra marken. Sign. Olie på lærred. 34 x 49.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2441/96Aarhus
Grønlandsk kunstner, 20. årh: To tupilakker af udskåret rentak. Usignerede. 1970'erne. H. 12,5 - 21. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/98Aarhus
Trefløjet rejseikon af messing, centralt med Kristus. Ca. 1900. H. 7. B. 19.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/102Aarhus
Treradet berberkæde prydet med større og mindre stykker af poleret kopal. 20. årh. L. 57.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2441/104Aarhus
Eugene de Blaas, kopi efter: "No Love Without Envy". Betegnet n. E.V. Blaas. Olie på lærred. 21 x 28.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2441/106Aarhus
Frederikke (Fritze) Krag-Juel-Vind-Frijs: Hortensia. Usigneret. Akvarel og blyant på papir. Lysmål 49 x 69.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2441/108Aarhus
Shiva lingam af poleret sten. Vægt ca. 2615 g. 20. årh. H. 10. L. 17.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2441/110Aarhus
Harald Pryn: Sneklædt skovparti med et mindre vandløb. Sign. Harald Pryn. Olie på lærred. 69 x 101.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2441/112Aarhus
Eline Hertz Jespersen: Spurve. Sign. Eline Hertz Jespersen 1953. Olie på lærred. 41 x 37.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2441/114Aarhus
To burmesiske thabeik skåle af sølv, rigt drevet med figurer og dyr. 20. årh.s begyndelse. Diam. 8.5. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2441/116Aarhus
Josef Claus: Opstilling med roser i en vase. Sign. J. Claus. Olie på træ. 74 x 55.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2441/118Aarhus
Johannes Meyer Andersen: Kystparti fra Gl. Skagen. Sign. Olie på lærred. 41 x 50.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/120Aarhus
Joseph d'Aste: En lille pige med kappe. Sign. J. D'Aste. Figur af bronze. H. 17.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2441/122Aarhus
Jean-Charles Meissonier, efter, 20. årh.: "Les amateurs d'art". Sign. Olie på lærred. 59 x 65.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2441/124Aarhus
Johannes Meyer Andersen: Part fra Gl. Skagen med udsigt til røde hustage. Sign. Olie på lærred. 44 x 51.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/126Aarhus
Opsats af terrakotta, dekoreret i farver og forgyldning med palmetter. L. Hjorth. 19. årh. H. 37,5.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2441/128Aarhus
“Khodinka-bæger”. Russisk kroningsbæger af metal dekoreret med emalje anno 1896. H. 10.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2441/130Aarhus
Marie Sandholt: Landskab med træer. Sign. m. s. Olie på lærred. 39 x 49.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: