2441/206Lyngby
"Flora Danica" kaffekop med underkop og sukkerskål af porcelæn. 3597 og 3502. Royal Copenhagen. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/207Lyngby
Aage Bertelsen: Udsigt over en kyst mod havet. Sign. Aage Bertelsen. Olie på lærred. 25 x 35,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/208Lyngby
Peter Hansen: Marken pløjes. Sign. monogram. Olie på lærred monteret på lærred. Lysmål 29,5 x 40,5.
Vurdering :
2441/209Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/210Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/211Lyngby
Jan Christianus Schotel, tilskrevet: En hollandsk havn med skibe. Pen og lavering. Usigneret. Verso betegnet. 17,5 x 30,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2441/212Lyngby
Japansk Arita fad af porcelæn. Mærket Chenghua, men Meiji 1868-1912. Diam. 37 cm. H. 6,5 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2441/213Lyngby
To kinesiske madspande af porcelæn, dekoreret i farver med figurer og tekst. Seglmærket. 20. årh. H. 17 og 19 cm. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2441/214Lyngby
Årsskeer af forgyldt sterlingsølv med emaljearbejde, Georg Jensen 1972-1983. Vægt 544 g. (12)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/215Lyngby
Et par stansede og graverede messing putti, holdende stage til lys. Antagelig Frankrig 18/19. årh. H. 38 cm. (2)
Vurdering :
2441/216Lyngby
To bronze plaketter, 19. årh. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2441/217Lyngby
Kinesisk vase af porcelæn, sekssidet, dekoreret i emaljefarver. Sign. Jiang Yongyuan. Nu monteret til lampe. H. ekskl. montering 26 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/218Lyngby
Kinesisk cong vase af celadon-glaseret porcelæn. Republik. H. 33 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2441/219Lyngby
Kinesisk water pot. Kangxi mærke men 20. årh.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/220Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2441/221Lyngby
Kinesisk vase af porcelæn med powder blue glasur og forgyldt dekoration. 19. årh. Monteret til lampe. H. ekskl. montering 27 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/222Lyngby
Herman Vedel: Opstilling med blomster i en stor skål. Sign. monogram. Olie på træ. 25,5 x 30.
Vurdering :
2441/223Lyngby
Kinesisk meiping vase af porcelæn dekoreret i underglasur rød og blå med drage. 19/20. årh. H. 20 cm.
Vurdering :
2441/224Lyngby
To kinesiske skåle af porcelæn. Mærkede henholdsvis Tongzhi og Guangxu. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/225Lyngby
To kinesiske figurer af emaille sur bisquit. Qing. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/226Aarhus
Johannes Meyer Andersen: Kystparti med solnedgang ved Gl. Skagen. Sign. Joh. Meyer A. Olie på lærred. 34 x 43.
Vurdering :
2441/227Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/228Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/229Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2441/230Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/231Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Parti fra Frederiksborg Slot set fra Jægerbakken. Usigneret. Olie på metal. 33 x 47.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/232Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1900: Blomstersælgere på Højbro Plads. Sign. monogram. Olie på lærred. 49 x 42.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/233Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/234Aarhus
Nepalesisk figur af delvist forgyldt og koldbemalet bronze i form af Ganesha. 20. årh. H. 12,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/235Lyngby
Kinesisk bojan af porcelæn med kålhoved dekoration. Sen Qing ca. 1900. H. 21 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/236Lyngby
Kinesisk 'peach-bloom' flaskevase. 20. årh. H. 22 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2441/237Aarhus
Maria Thymann: Kystparti fra Nymindegab. Sign. Maria Thymann. Olie på lærred. 35 x 53.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/238Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2441/239Lyngby
Fire japanske tallerkener. Grøn kutani. Meiji (1868-1912) Diam. 21 cm. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2441/240Lyngby
Tre kinesiske fade af porcelæn dekorerede i blåt. Qing ca. 1800. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/241Lyngby
Samling på 27 små stykker poleret rav med inklusioner af insekter. L. 2 mm -10 mm. (27)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/242Lyngby
Et par kinesiske vaser af porcelæn, dekorerede i Canton stil. Mærkede Qianlong, 20. årh. Monterede til lamper. H. ekskl. montering 38 cm. (2)
Vurdering :
2441/243Aarhus
Niels Christian Hansen: Gadeparti med folkeliv, Napoli. Sign. N. Chr. Hansen. Napoli 1907. Olie på lærred. 67 x 49.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2441/244Aarhus
Hans Smidth: Et barn er faldet til ro i en vugge. Sign. Hans Smidth. Olie på papir monteret på malepap. 23 x 20.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/245Aarhus
Hans Smidth: To barfodede drenge ved væltet æblekurv. Sign. Hans Smidth. Olie på plade. 26 x 21.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/246Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/247Aarhus
Leif Ragn-Jensen: Fuglestudie af en sjagger. Sign. Leif Ragn Jensen, 1977. Olie på lærred. 21 x 34.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/248Aarhus
Leif Ragn-Jensen: Hare. Sign. Leif Ragn-Jensen 1975. Olie på lærred. 36 x 26.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/249Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/250Lyngby
Ubekendt maler, 20. årh.s begyndelse: Opstilling med cremefarvede roser, ferskner, bøger og en nautilusskal. Sign. Sigrid Boeck 1907. Olie på lærred. 43,5 x 52.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/251Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/252Aarhus
Leif Ragn-Jensen: Rødkælk. Sign. Leif Ragn-Jensen 1975. Olie på lærred. 20 x 25.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/253Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2441/254Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2441/255Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2441/256Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/257Aarhus
Russisk Deisis-ikon, Kristus på tronen med omgivet af bl.a. Maria og Johannes. Tempera på træ. 18/19. årh. 27 x 23.
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2441/258Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/259Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/260Aarhus
Hata Zoroku IV (1898-1984): Japansk vase af patineret bronze, dekoreret med "gold splash". Signeret. H. 23,5.
Vurdering :
2441/261Lyngby
Frans August Hallin: Julefad af porcelæn, dekoreret i underglasur blå med duer og spurve. Juleaften 1909. Bing & Grøndahl. Diam. 33 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/262Aarhus
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2441/263Aarhus
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2441/264Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2441/265Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2441/266Aarhus
Vurdering :
2441/267Aarhus
Vurdering :
1.500–2.500 DKK Næste bud: