2441/265Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2441/266Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/267Aarhus
Vurdering :
1.500–2.500 DKK Næste bud:
2441/268Aarhus
Lågbæger af delvist guldbelagt sølv rigt dekoreret med filigran. Antageligt 18. årh. H. 13.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/269Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2441/270Aarhus
Hans Alaufesen, tilskrevet: To relieffer af udskåret og bemalet træ i form af kvinde og mand. Usignerede. H. 34. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/271Aarhus
Håndlygte af patineret messing, sider og frontlåge med glas. Cirka 1800. H. 14. B. 11.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/272Aarhus
To Heiberg lamper af hvidligt opaline glas. 19./20. årh. H. eksl. fatning 58,5 x 62. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/273Aarhus
En samling bordsølv bestående af skål, trearmet kandelaber, serveringsspade samt potageske. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/274Aarhus
Peter Herold: Sneugle. Figur af porcelæn, dekoreret i underglasur farver. Nr. 1829. Royal Copenhagen. H. 39.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/275Aarhus
Et par Staffordshire hunde af fajance, dekoreret med guldstafferinger og underglasur farver. Cirka 1900. årh. 34. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2441/276Aarhus
Skulptur af bronze i form af nøgen kvinde med bog. Sign. H. Henjes. Cirka 1900. H. 28.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2441/277Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Gravhund med sine hvalpe. Usigneret. Olie på lærred. 26,5 x 32.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/278Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2441/279Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2441/280Aarhus
Kedelstand af patineret jern og messing, forsynet med håndtag af drejet træ. 18. årh. H. 32. L. 37.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/281Aarhus
Hall-lanterne af forgyldt bronze og messing, sider med slebet glas. 20. årh. H. 102. Diam. 42.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/282Aarhus
Lysekrone af grønt glas og messing, fire svungne lysarme, behængt med prismer. 20. årh. H. 110. Diam. 50.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/283Aarhus
Fodvarmer af mahogni, front med låge hvorbag brænder af messing. 19. årh. Fodvarmer H. 19. B. 28. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/284Aarhus
Dansk maler, 19. årh.: Portræt af en kvinde i en sort kjole. Usigneret. Olie på lærred monteret på pap. 40 x 31.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/285Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/286Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/287Aarhus
Dansk maler, 19. årh.: Studie af dreng. Usigneret. Olie på plade. 23 x 12,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/288Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/289Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: