2441/142Aarhus
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2441/144Aarhus
Kedelstand af patineret kobber, gennembrudt ornamentik med fisk. 18. årh. H. 14,5. B. 30. D. 19.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/145Lyngby
Johannes Larsen: “Tjurer”. II. 1921. Sign. monogram med blyant. Træsnit. Bladstørrelse 20×28. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2441/146Aarhus
Kinesisk røgelseskar af patineret bronze, delvist gennembrudt låg med lågknop i form af fohund. 19.-20. årh. H. 13.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/147Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2441/148Aarhus
Cigaretetui og lighter med montering af sterlingsølv. Siam. 20. årh. H. 3 og 7. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2441/149Aarhus
Shiboridashi tekande og lille kande af stentøj. Sign. Japan. 20. årh.s midte. H. 6 og 8. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/150Aarhus
Charwan teskål af stentøj. Sign. Jyuhou. Shigaraki. Japan, 20. årh.s midte. H. 8. Diam. 11.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2441/151Lyngby
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2441/152Lyngby
Johannes Larsen: “Havlit”. 1913. Sign. monogram med blyant. Træsnit. Bladstørrelse 20×28. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/153Lyngby
C. W. Eckersberg, efter, 19. årh.: Profilportræt af Kong Frederik VI (1768-1839). Usigneret. Gouache på papir. Lysmål 43 x 31,5.
Vurdering :
2441/154Lyngby
Poul Friis Nybo: Brænding mod stranden ved Agger. Sign. Friis Nybo Agger. Olie på lærred. 68,5 x 96.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/155Lyngby
Hans Smidth: Skydække over en lyngbakke en sensommerdag. Sign. Hans Smidth. Olie på lærred monteret på lærred. Lysmål 34 x 45.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/156Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/157Aarhus
Max Nathan: Portræt af en ældre kvinde. Sign. Max N, Aug. 03. Olie på lærred. 51,5 x 56.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/158Lyngby
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2441/159Lyngby
Emanuel A. Petersen: En fanger i sin kajak ved en Grønlandsk kyst. Sign. Em. A. P. Olie på lærred. 60 x 72.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2441/160Lyngby
Johannes Larsen: “Hejren”. I. Sign. monogram med blyant. Træsnit. Bladstørrelse 20×28. Uindrammet.
Vurdering :
2441/161Lyngby
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2441/162Lyngby
Joakim Skovgaard: Ved et skovbryn en skyet dag. Sign. I. S. 1877. Olie på lærred monteret på lærred. 22,5 x 31.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2441/163Aarhus
Mogens Vantore: Tulipaner i vindueskarm. Sign. Vantore. Olie på lærred. 66 x 80.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/164Lyngby
Anton Thorenfeld: Parti fra Svendborgsund med byen i baggrunden. Usigneret. Olie på lærred. 28 x 46.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/165Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/166Aarhus
Frederik Svendsen: Udsigt til Rundetårn og Regensen. Sign. F. Svendsen. Olie på lærred. 50 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/167Lyngby
Andreas Bure (Bureus): "Svecia, Dania, et Norvegia, Regna Europæ Septentrionalia". 1635. Håndkoloreret kort. Lysmål 43 x 54.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2441/168Aarhus
S. Melchior Hansen: Høns ved truget. Sign. S. Melchior Hansen 1970. Olie på masonit. 40 x 51.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/169Aarhus
Michael Therkildsen: Marklandskab med en bonde og sine heste. Sign. M Th. Olie på masonit. 32 x 44.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/170Lyngby
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2441/171Lyngby
S. C. Bjulf: Fiskere og handlende på en havnekaj i København. Sign. S. C. Bjulf. Olie på lærred. 70 x 100.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2441/172Lyngby
Vurdering :
2441/173Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/174Lyngby
Et par barokform lampetskjolde af messing, ca. 1900. H. 42 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/175Aarhus
Månedsikon for juni af delvist forgyldt og bemalet træ. 19. årh. 35,5 x 31.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/176Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/177Lyngby
P. P. Rubens, efter, 19/20 årh.: Cimon og Ifigenia. Usigneret. Olie på lærred. 90 x 116.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/178Lyngby
Ubekendt maler, 17.-18. årh.: Hagar og Ismael vises ud i ørkenen. Usigneret. Olie på lærred. 33 x 30.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/179Lyngby
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2441/181Lyngby
Vurdering :
2441/183Lyngby
Viggo Pedersen: Nattebillede. Måneskin over et landskab med en mølle nær en sø. Sign. Viggo Pedersen 1889. Olie på lærred monteret på træ. 23 x 31,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/184Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/185Lyngby
Johannes Glob: Kunstnerens datter Ingrid Glob. Sign. Glob. Olie på lærred. 26 x 22.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/186Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Marine med sejlskibe i måneskin. Usigneret. Olie på lærred. 34 x 41 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/187Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/188Lyngby
Victor Qvistorff: Marine med to dampskibe. Sign. V. Qvistorff 1946. Olie på træ. 26 x 31.
Vurdering :
2441/189Aarhus
Chr. Benjamin Olsen: Aftenrøde over et stille hav. Sign. Chr. Benjamin Olsen. Olie på lærred. 30 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/190Lyngby
Alfred Olsen: Marine med hollandsk skonnertbrig ventende på bedre vind. Sign. Alfred Olsen 1915. Olie på lærred. 49 x 67.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/191Aarhus
Peter Ilsted: "Syende pige ved en italiensk villa”. 1928. Usigneret. Mezzotinte i farver. Lysmål 37 x 28.
Vurdering :
2441/192Aarhus
Christian Blache: Kystparti med en mand stående på en skrænt. Sign. Tusch og akvarel på papir. Lysmål 29 x 43.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/193Aarhus
Ernestine Nyrop: Hyacinter. Sign. EN. Olie på lærred monteret op malepap. 23 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/194Lyngby
August Fischer: Kanalparti fra Nürnberg. Sign. Aug. Fischer. Nürnberg. Olie på lærred. 38 x 53.
Vurdering :
2441/195Lyngby
To kinesiske bojaner af porcelæn, Republik. Stands af træ medfølger. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/196Aarhus
Wolmer Zier, (efter Rembrandt van Rijn): Portræt af en ældre herre med fuldskæg. Sign. Olie på lærred. 51 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/197Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/198Lyngby
Italiensk maler, 19. årh.: Krointeriør med personer. Sign. Bellardot 72. Olie på træ. 22 x 34.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/199Lyngby
Albert Wang: Sol over skibe på Øresund med Hven i baggrunden. Sign. monogram 09. Olie på lærred. 36 x 100.
Vurdering :
2441/200Lyngby
S. C. Bjulf: Fiskekoner og handlende ved Gammel Strand. Sign. S. C. Bjulf. Olie på lærred. 71 x 91.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/201Lyngby
Wilhelm Erichsen: “Bramsejlskonnert Falken af Thurø”. Sign. P. Hundahl. Olie på træ. 39 x 56.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/202Aarhus
Flora Heilmann: Opstilling med krokus i vindue. Sign. F. Heilmann. Olie på lærred. 37,5 x 27,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/203Aarhus
Hans Hilsøe: En høstarbejder. Sign. H. Hilsøe. Olie på lærred. 61 x 45.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/204Lyngby
Olga Alexandrovna: Græssende kvæg ved siden af en sø. Sign. Olga 1930. Vandfarve på papir. Lysmål 17 x 25.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/205Lyngby
Schweizisk spillemaskine i kasse af træ, valse med 12 melodier. 19. årh. H. 15 cm. L. 59 cm. D. 24 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/206Lyngby
"Flora Danica" kaffekop med underkop og sukkerskål af porcelæn. 3597 og 3502. Royal Copenhagen. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud: