2441/67Lyngby
Johannes Larsen: Studie af flyvende fugle. Sign. monogram Kirkeby 23-3 20. Bly på papir. Lysmål 20 x 24.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/68Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/69Lyngby
Kinesisk 'peach-bloom' brush washer. 19. årh.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2441/72Aarhus
Anton Bertelsen, m.fl.: Samling figurer af fedtsten. Delvist signerede. H. 7 - 30. (5)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/73Lyngby
Augusta Dohlmann: Opstilling med ferskner, druer og et glas vin på et bord. Dobbeltsign. Augusta Dohlmann og monogram 90. Olie på lærred. 27 x 42,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/74Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/75Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/76Aarhus
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2441/78Aarhus
"Musselmalet Helblonde". Fire tallerkener af porcelæn med bred fletkant. Den Kongelige Porcelainsfabrik. Diam. 23. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/79Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.'s begyndelse: Parti fra en travl havn. Usigneret. Olie på lærred. Diameter 27.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/80Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/81Lyngby
Figur efter Meissen. Tyskland, 19. årh. H. 17 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2441/82Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2441/84Aarhus
Hollandske fliser af fajance, dekorerede i blåt med figurer og dyr, flere i cirkelslag. 18.-19. årh. (41)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/85Lyngby
I. E. C. Rasmussen: Kystparti med sejlskibe, der spejles i vandet. Sign. C. R. Olie på papir. 24 x 36.
Vurdering :
2441/86Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2441/87Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2441/88Aarhus
Vurdering :
2441/90Aarhus
Støvleknægt af bemalet jern i form af mand. Cirka 1900. L. 30.
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/91Lyngby
Christine Løvmand: Skovbund med snerler og blåklokker. Sign. C. L. Olie på lærred. 29 x 22,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2441/92Aarhus
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/93Lyngby
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2441/94Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2441/96Aarhus
Grønlandsk kunstner, 20. årh: To tupilakker af udskåret rentak. Usignerede. 1970'erne. H. 12,5 - 21. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/97Lyngby
Jens Juel, efter, ca. 1800: Portræt af Johanne Elisabeth Pingel (1787-?). Usign. Olie på lærred. 34 x 29.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/98Aarhus
Trefløjet rejseikon af messing, centralt med Kristus. Ca. 1900. H. 7. B. 19.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/99Lyngby
To kinesiske Imari asietter, muslingformede, 18. årh. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/102Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2441/103Lyngby
Julius Paulsen: Sollys på væggen i et soveværelse, hvor en mor vækker sit barn. Sign. Jul. Paulsen 1913. Olie på lærred. 73 x 60.
Vurdering :
2441/104Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2441/105
Vase af porcelæn monteret til lampe med montering af bronze. 20. årh. H. 40/75 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Udgået
2441/106Aarhus
Frederikke (Fritze) Krag-Juel-Vind-Frijs: Hortensia. Usigneret. Akvarel og blyant på papir. Lysmål 49 x 69.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/108Aarhus
Shiva lingam af poleret sten. Vægt ca. 2615 g. 20. årh. H. 10. L. 17.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2441/109Lyngby
Ubekendt maler, 18.-19. årh.: Et skelet med den ene arm rakt i vejret. Usigneret. Rødkridt på papir. Bladstørrelse ca. 46 x 30.
Vurdering :
2441/110Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2441/111Lyngby
Kinesisk vase af porcelæn. Dayazhai stil med montering af bronze. 19. årh.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2441/112Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/114Aarhus
To burmesiske thabeik skåle af sølv, rigt drevet med figurer og dyr. 20. årh.s begyndelse. Diam. 8.5. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/115Lyngby
Robert Payton Reid: En kvinde og et barn på en solrig gårdsplads. Sign. R. Paton Reid. Olie på lærred. 98 x 70.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2441/116Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/117Lyngby
Isbjørn og Grand Danois, to figurer af porcelæn. Dahl-Jensen. H. 18 og 20 cm. L. 27 og 30 cm. (2)
Vurdering :
2441/118Aarhus
Vurdering :
2441/120Aarhus
Joseph d'Aste: En lille pige med kappe. Sign. J. D'Aste. Figur af bronze. H. 17.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2441/121Lyngby
Paul Fischer: Ung pige stående med en blomst. Sign. Paul Fischer. Pen og lavering på papir. Lysmål 21 x 15,5.
Vurdering :
2441/122Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/123Lyngby
Lego. Høne af bemalet træ. Umærket. Katalogført 1935–58 samt en æske med klodser. H. høne 18,5 cm. L. 17,5 cm. (2)
Vurdering :
2441/124Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/126Aarhus
Opsats af terrakotta, dekoreret i farver og forgyldning med palmetter. L. Hjorth. 19. årh. H. 37,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2441/127Lyngby
Raoul André Ulmann: Sankt Hans aften med bål langs kysten. Sign. R. A. Ulmann. Olie på papir. 40,5 x 32,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/128Aarhus
“Khodinka-bæger”. Russisk kroningsbæger af metal dekoreret med emalje anno 1896. H. 10.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2441/129Lyngby
Jean Illich (1926-2002): Chin Chin. Terracotta. H. 38 cm.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2441/130Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/132Aarhus
To italienske skåle af fajance samt to kakkelovnsfliser. 18.-19. årh. Skåle Diam. 17 og 22. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/133Lyngby
Johannes Larsen: Studie af en svane. Usigneret. Dateret Zoologisk Have 13-3 1904. Bly på papir. 20 x 24.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2441/134Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/135Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/136Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Aftenparti fra en stråtækt gård. Usigneret. Olie på lærred. 56 x 77.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2441/138Aarhus
Fire sydøstasiatiske figurer af udskåret og delvist forgyldt træ i form af Buddha. 19. årh. H. 10,5-22,5. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/139Lyngby
Johannes Larsen: “To Sortspætter”. II. 1921. Sign. monogram med blyant. Træsnit. Bladstørrelse 28×20. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2441/141Lyngby
Et par franske empireform bordlamper af patineret og forgyldt bronze. 19. årh.s slutning. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2441/142Aarhus
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2441/144Aarhus
Kedelstand af patineret kobber, gennembrudt ornamentik med fisk. 18. årh. H. 14,5. B. 30. D. 19.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: