2441/68Aarhus
Bouillottelampe af delvis forgyldt og patineret bronze. Empireform. 20. årh. H. 57.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/74Aarhus
Lysekrone af patineret og forgyldt bronze, seks svungne lysarme. Empireform. Cirka 1900. H. cirka 70. Diam. 58.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/272Aarhus
To Heiberg lamper af hvidligt opaline glas. 19./20. årh. H. eksl. fatning 58,5 x 62. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/281Aarhus
Hall-lanterne af forgyldt bronze og messing, sider med slebet glas. 20. årh. H. 102. Diam. 42.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/282Aarhus
Lysekrone af grønt glas og messing, fire svungne lysarme, behængt med prismer. 20. årh. H. 110. Diam. 50.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: