2441/25Lyngby
P. S. Krøyer: Portræt af violinisten Anton Svendsen. Sign. monogram 23. Okt. 74. Bly på papir. Lysmål 13 x 9.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/67Lyngby
Johannes Larsen: Studie af flyvende fugle. Sign. monogram Kirkeby 23-3 20. Bly på papir. Lysmål 20 x 24.
Vurdering :
2441/109Lyngby
Ubekendt maler, 18.-19. årh.: Et skelet med den ene arm rakt i vejret. Usigneret. Rødkridt på papir. Bladstørrelse ca. 46 x 30.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/121Lyngby
Paul Fischer: Ung pige stående med en blomst. Sign. Paul Fischer. Pen og lavering på papir. Lysmål 21 x 15,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/133Lyngby
Johannes Larsen: Studie af en svane. Usigneret. Dateret Zoologisk Have 13-3 1904. Bly på papir. 20 x 24.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2441/139Lyngby
Johannes Larsen: “To Sortspætter”. II. 1921. Sign. monogram med blyant. Træsnit. Bladstørrelse 28×20. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2441/145Lyngby
Johannes Larsen: “Tjurer”. II. 1921. Sign. monogram med blyant. Træsnit. Bladstørrelse 20×28. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2441/152Lyngby
Johannes Larsen: “Havlit”. 1913. Sign. monogram med blyant. Træsnit. Bladstørrelse 20×28. Uindrammet.
Vurdering :
2441/153Lyngby
C. W. Eckersberg, efter, 19. årh.: Profilportræt af Kong Frederik VI (1768-1839). Usigneret. Gouache på papir. Lysmål 43 x 31,5.
Vurdering :
2441/160Lyngby
Johannes Larsen: “Hejren”. I. Sign. monogram med blyant. Træsnit. Bladstørrelse 20×28. Uindrammet.
Vurdering :
2441/167Lyngby
Andreas Bure (Bureus): "Svecia, Dania, et Norvegia, Regna Europæ Septentrionalia". 1635. Håndkoloreret kort. Lysmål 43 x 54.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2441/204Lyngby
Olga Alexandrovna: Græssende kvæg ved siden af en sø. Sign. Olga 1930. Vandfarve på papir. Lysmål 17 x 25.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/211Lyngby
Jan Christianus Schotel, tilskrevet: En hollandsk havn med skibe. Pen og lavering. Usigneret. Verso betegnet. 17,5 x 30,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: