2441/6Aarhus
Kinesisk figur af blanc de chine i form af mangearmet Doumu. 20. årh.s første halvdel. H. ekskl. sokkel 36.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2441/39Lyngby
Et par kinesisk fade af porcelæn, dekoreret i jernrød med blomster. Kangxi, 18. årh. Diam. 27,5 cm. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/51Lyngby
Kinesisk vaskefad af porcelæn. Sen Qing. Diam. 30 cm. H. 9,5 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/63Lyngby
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2441/69Lyngby
Kinesisk 'peach-bloom' brush washer. 19. årh.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/75Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/99Lyngby
To kinesiske Imari asietter, muslingformede, 18. årh. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/102Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2441/108Aarhus
Shiva lingam af poleret sten. Vægt ca. 2615 g. 20. årh. H. 10. L. 17.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/111Lyngby
Kinesisk vase af porcelæn. Dayazhai stil med montering af bronze. 19. årh.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2441/114Aarhus
To burmesiske thabeik skåle af sølv, rigt drevet med figurer og dyr. 20. årh.s begyndelse. Diam. 8.5. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/138Aarhus
Fire sydøstasiatiske figurer af udskåret og delvist forgyldt træ i form af Buddha. 19. årh. H. 10,5-22,5. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/146Aarhus
Kinesisk røgelseskar af patineret bronze, delvist gennembrudt låg med lågknop i form af fohund. 19.-20. årh. H. 13.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/148Aarhus
Cigaretetui og lighter med montering af sterlingsølv. Siam. 20. årh. H. 3 og 7. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/149Aarhus
Shiboridashi tekande og lille kande af stentøj. Sign. Japan. 20. årh.s midte. H. 6 og 8. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/150Aarhus
Charwan teskål af stentøj. Sign. Jyuhou. Shigaraki. Japan, 20. årh.s midte. H. 8. Diam. 11.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2441/195Lyngby
To kinesiske bojaner af porcelæn, Republik. Stands af træ medfølger. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/209Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/212Lyngby
Japansk Arita fad af porcelæn. Mærket Chenghua, men Meiji 1868-1912. Diam. 37 cm. H. 6,5 cm.
Vurdering :
2441/213Lyngby
To kinesiske madspande af porcelæn, dekoreret i farver med figurer og tekst. Seglmærket. 20. årh. H. 17 og 19 cm. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2441/217Lyngby
Kinesisk vase af porcelæn, sekssidet, dekoreret i emaljefarver. Sign. Jiang Yongyuan. Nu monteret til lampe. H. ekskl. montering 26 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/218Lyngby
Kinesisk cong vase af celadon-glaseret porcelæn. Republik. H. 33 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/219Lyngby
Kinesisk water pot. Kangxi mærke men 20. årh.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/221Lyngby
Kinesisk vase af porcelæn med powder blue glasur og forgyldt dekoration. 19. årh. Monteret til lampe. H. ekskl. montering 27 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/223Lyngby
Kinesisk meiping vase af porcelæn dekoreret i underglasur rød og blå med drage. 19/20. årh. H. 20 cm.
Vurdering :
2441/224Lyngby
To kinesiske skåle af porcelæn. Mærkede henholdsvis Tongzhi og Guangxu. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/225Lyngby
To kinesiske figurer af emaille sur bisquit. Qing. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/234Aarhus
Nepalesisk figur af delvist forgyldt og koldbemalet bronze i form af Ganesha. 20. årh. H. 12,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/235Lyngby
Kinesisk bojan af porcelæn med kålhoved dekoration. Sen Qing ca. 1900. H. 21 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/236Lyngby
Kinesisk 'peach-bloom' flaskevase. 20. årh. H. 22 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/238Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2441/239Lyngby
Fire japanske tallerkener. Grøn kutani. Meiji (1868-1912) Diam. 21 cm. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2441/240Lyngby
Tre kinesiske fade af porcelæn dekorerede i blåt. Qing ca. 1800. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/242Lyngby
Et par kinesiske vaser af porcelæn, dekorerede i Canton stil. Mærkede Qianlong, 20. årh. Monterede til lamper. H. ekskl. montering 38 cm. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/251Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/260Aarhus
Hata Zoroku IV (1898-1984): Japansk vase af patineret bronze, dekoreret med "gold splash". Signeret. H. 23,5.
Vurdering :
2441/288Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud: