2441/276
Skulptur af bronze i form af nøgen kvinde med bog. Sign. H. Henjes. Cirka 1900. H. 28.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2441/267
Støbt og patineret portrætmedaljon af romersk herre. Usign. 19. årh. H. 11,5. Ramme H. 19,5. B. 16,5.
Vurdering :
1.500–2.500 DKK Ikke solgt
2441/264
Par firesidede blomsterkummer af kunststen, prydet med putti i relief. 20. årh. H. 38. L. 30. B. 30. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2441/263
Par klokkestager af messingmalm, balusterformede stammer på hvælvede fodstykker. Barokform. 20. årh. H. 25. (2)
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2441/262
Fransk præsentérbakke af forgyldt bronze, rigt støbt med figurmotiv og ornamentik. Cirka 1900. H. 5,5. B. 19,5. L. 34.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2441/174
Et par barokform lampetskjolde af messing, ca. 1900. H. 42 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2441/141
Et par franske empireform bordlamper af patineret og forgyldt bronze. 19. årh.s slutning. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2441/120
Joseph d'Aste: En lille pige med kappe. Sign. J. D'Aste. Figur af bronze. H. 17.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2441/60
Bertel Thorvaldsen: “Johannes Døberen Prædiker i Ørkenen". Relief af bemalet gips. 19. årh. Rammemål 33 x 72.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2441/57
Michelangelo, efter: Giuliano de Medici, hertug af Nemours, afbildet som romersk kejser. Patineret bronze, 19. årh. H. 44 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2441/45
"Dionysos" også kaldet "Narcissus" Figur af patineret bronze efter romersk skulptur. 20. årh. H. 60 cm. Diam. 24,5 cm.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2441/36
Et par lampetter af forgyldt bronze, hver med to svungne lysarme. Rokoko form. 19. årh. H. 47 og 50. B. 25. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2441/18
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
2441/13
Vilhelm Bissen: En bjergged. Sign. V. B. Bronzestøber L. Rasmussen, København. Skulptur af patineret bronze. H. ca. 32.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK