2441/1Lyngby
Vilhelm Kyhn: Udsigt over et marklandskab med bakker i horisonten. Usigneret. Olie på lærred. 66 x 85.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2441/7Lyngby
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2441/19Lyngby
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2441/31Lyngby
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2441/33Lyngby
Giovanni Francesco Barbieri (Il Guercino), efter, 19. årh.: Madonna med barnet og Johannes Døberen. Usigneret. Olie på lærred. 92 x 109.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2441/43Lyngby
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2441/49Lyngby
Johannes Larsen: Parti fra Kerteminde. Sign. monogram 1901. Vandfarve på papir. Lysmål 23 x 37.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2441/55Lyngby
Emanuel A. Petersen: En fanger ud for en Grønlandsk bygd. Sign. Emanuel A. Petersen. Olie på lærred. 52,5 x 70.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2441/61Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.'s begyndelse: Hollandsk skib ud fra et bolværk. Usigneret. Olie på træ. Diameter 25.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2441/73Lyngby
Augusta Dohlmann: Opstilling med ferskner, druer og et glas vin på et bord. Dobbeltsign. Augusta Dohlmann og monogram 90. Olie på lærred. 27 x 42,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/79Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.'s begyndelse: Parti fra en travl havn. Usigneret. Olie på lærred. Diameter 27.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/85Lyngby
I. E. C. Rasmussen: Kystparti med sejlskibe, der spejles i vandet. Sign. C. R. Olie på papir. 24 x 36.
Vurdering :
2441/91Lyngby
Christine Løvmand: Skovbund med snerler og blåklokker. Sign. C. L. Olie på lærred. 29 x 22,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2441/97Lyngby
Jens Juel, efter, ca. 1800: Portræt af Johanne Elisabeth Pingel (1787-?). Usign. Olie på lærred. 34 x 29.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/103Lyngby
Julius Paulsen: Sollys på væggen i et soveværelse, hvor en mor vækker sit barn. Sign. Jul. Paulsen 1913. Olie på lærred. 73 x 60.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/115Lyngby
Robert Payton Reid: En kvinde og et barn på en solrig gårdsplads. Sign. R. Paton Reid. Olie på lærred. 98 x 70.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2441/127Lyngby
Raoul André Ulmann: Sankt Hans aften med bål langs kysten. Sign. R. A. Ulmann. Olie på papir. 40,5 x 32,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/151Lyngby
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2441/154Lyngby
Poul Friis Nybo: Brænding mod stranden ved Agger. Sign. Friis Nybo Agger. Olie på lærred. 68,5 x 96.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/155Lyngby
Hans Smidth: Skydække over en lyngbakke en sensommerdag. Sign. Hans Smidth. Olie på lærred monteret på lærred. Lysmål 34 x 45.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/158Lyngby
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2441/159Lyngby
Emanuel A. Petersen: En fanger i sin kajak ved en Grønlandsk kyst. Sign. Em. A. P. Olie på lærred. 60 x 72.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2441/161Lyngby
Christian Berthelsen: Prospekt over Svendborg. Sign. C. B. Olie på lærred. 55 x 87.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2441/162Lyngby
Joakim Skovgaard: Ved et skovbryn en skyet dag. Sign. I. S. 1877. Olie på lærred monteret på lærred. 22,5 x 31.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2441/164Lyngby
Anton Thorenfeld: Parti fra Svendborgsund med byen i baggrunden. Usigneret. Olie på lærred. 28 x 46.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/170Lyngby
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2441/171Lyngby
S. C. Bjulf: Fiskere og handlende på en havnekaj i København. Sign. S. C. Bjulf. Olie på lærred. 70 x 100.
Vurdering :
2441/172Lyngby
Julius Paulsen: En læsende model. Sign. J. P. Olie på lærred. 35 x 29.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/173Lyngby
Jo Hahn Locher: To blomsteropstillinger. Begge sign. Bly og vandfarve på papir. Variable lysmål. (2).
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/176Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/177Lyngby
P. P. Rubens, efter, 19/20 årh.: Cimon og Ifigenia. Usigneret. Olie på lærred. 90 x 116.
Vurdering :
2441/178Lyngby
Ubekendt maler, 17.-18. årh.: Hagar og Ismael vises ud i ørkenen. Usigneret. Olie på lærred. 33 x 30.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/179Lyngby
Axel Helsted: "En stemning fra Venedig". Sign. Axel Helsted 1874. Olie på lærred. 155 x 117.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2441/181Lyngby
Vurdering :
2441/183Lyngby
Viggo Pedersen: Nattebillede. Måneskin over et landskab med en mølle nær en sø. Sign. Viggo Pedersen 1889. Olie på lærred monteret på træ. 23 x 31,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/184Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/185Lyngby
Johannes Glob: Kunstnerens datter Ingrid Glob. Sign. Glob. Olie på lærred. 26 x 22.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/188Lyngby
Victor Qvistorff: Marine med to dampskibe. Sign. V. Qvistorff 1946. Olie på træ. 26 x 31.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/190Lyngby
Alfred Olsen: Marine med hollandsk skonnertbrig ventende på bedre vind. Sign. Alfred Olsen 1915. Olie på lærred. 49 x 67.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/194Lyngby
August Fischer: Kanalparti fra Nürnberg. Sign. Aug. Fischer. Nürnberg. Olie på lærred. 38 x 53.
Vurdering :
2441/197Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/198Lyngby
Italiensk maler, 19. årh.: Krointeriør med personer. Sign. Bellardot 72. Olie på træ. 22 x 34.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/199Lyngby
Albert Wang: Sol over skibe på Øresund med Hven i baggrunden. Sign. monogram 09. Olie på lærred. 36 x 100.
Vurdering :
2441/200Lyngby
S. C. Bjulf: Fiskekoner og handlende ved Gammel Strand. Sign. S. C. Bjulf. Olie på lærred. 71 x 91.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/201Lyngby
Wilhelm Erichsen: “Bramsejlskonnert Falken af Thurø”. Sign. P. Hundahl. Olie på træ. 39 x 56.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/207Lyngby
Aage Bertelsen: Udsigt over en kyst mod havet. Sign. Aage Bertelsen. Olie på lærred. 25 x 35,5.
Vurdering :
2441/208Lyngby
Peter Hansen: Marken pløjes. Sign. monogram. Olie på lærred monteret på lærred. Lysmål 29,5 x 40,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/210Lyngby
Emmy Thornam: Landskab med et rødt træhus. Sign. E. Thornam. Olie på lærred. 24 x 42.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/222Lyngby
Herman Vedel: Opstilling med blomster i en stor skål. Sign. monogram. Olie på træ. 25,5 x 30.
Vurdering :
2441/250Lyngby
Ubekendt maler, 20. årh.s begyndelse: Opstilling med cremefarvede roser, ferskner, bøger og en nautilusskal. Sign. Sigrid Boeck 1907. Olie på lærred. 43,5 x 52.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: