2441/284
Dansk maler, 19. årh.: Portræt af en kvinde i en sort kjole. Usigneret. Olie på lærred monteret på pap. 40 x 31.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2441/287
Dansk maler, 19. årh.: Studie af dreng. Usigneret. Olie på plade. 23 x 12,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2441/286
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2441/285
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
550 DKK -
2441/277
Ubekendt maler, 19. årh.: Gravhund med sine hvalpe. Usigneret. Olie på lærred. 26,5 x 32.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2441/269
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2441/266
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2441/265
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2441/259
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2441/258
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2441/256
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2441/255
Christian Eckardt: Marine med solnedgang og skibe i stille vejr. Sign. CE 1901. Olie på lærred. 27 x 41.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2441/243
Niels Christian Hansen: Gadeparti med folkeliv, Napoli. Sign. N. Chr. Hansen. Napoli 1907. Olie på lærred. 67 x 49.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2441/254
Valdemar Irminger: Sovende pige. Studiehoved. Sign. V.I. 2/12 92. Olie på lærred. 32 x 42.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2441/253
Alfrida Baadsgaard: Krans af hvide roser. Sign A. B. Olie på mahogni. 28 x 39,5.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2441/252
Leif Ragn-Jensen: Rødkælk. Sign. Leif Ragn-Jensen 1975. Olie på lærred. 20 x 25.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2441/250
Ubekendt maler, 20. årh.s begyndelse: Opstilling med cremefarvede roser, ferskner, bøger og en nautilusskal. Sign. Sigrid Boeck 1907. Olie på lærred. 43,5 x 52.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2441/248
Leif Ragn-Jensen: Hare. Sign. Leif Ragn-Jensen 1975. Olie på lærred. 36 x 26.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2441/222
Herman Vedel: Opstilling med blomster i en stor skål. Sign. monogram. Olie på træ. 25,5 x 30.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2441/247
Leif Ragn-Jensen: Fuglestudie af en sjagger. Sign. Leif Ragn Jensen, 1977. Olie på lærred. 21 x 34.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2441/246
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2441/245
Hans Smidth: To barfodede drenge ved væltet æblekurv. Sign. Hans Smidth. Olie på plade. 26 x 21.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2441/244
Hans Smidth: Et barn er faldet til ro i en vugge. Sign. Hans Smidth. Olie på papir monteret på malepap. 23 x 20.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2441/237
Maria Thymann: Kystparti fra Nymindegab. Sign. Maria Thymann. Olie på lærred. 35 x 53.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2441/233
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2441/232
Ubekendt maler, ca. 1900: Blomstersælgere på Højbro Plads. Sign. monogram. Olie på lærred. 49 x 42.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
600 DKK -
2441/231
Ubekendt maler, 19. årh.: Parti fra Frederiksborg Slot set fra Jægerbakken. Usigneret. Olie på metal. 33 x 47.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2441/230
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2441/229
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2441/228
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2441/227
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2441/226
Johannes Meyer Andersen: Kystparti med solnedgang ved Gl. Skagen. Sign. Joh. Meyer A. Olie på lærred. 34 x 43.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2441/200
S. C. Bjulf: Fiskekoner og handlende ved Gammel Strand. Sign. S. C. Bjulf. Olie på lærred. 71 x 91.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2441/208
Peter Hansen: Marken pløjes. Sign. monogram. Olie på lærred monteret på lærred. Lysmål 29,5 x 40,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2441/210
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2441/202
Flora Heilmann: Opstilling med krokus i vindue. Sign. F. Heilmann. Olie på lærred. 37,5 x 27,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2441/207
Aage Bertelsen: Udsigt over en kyst mod havet. Sign. Aage Bertelsen. Olie på lærred. 25 x 35,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2441/179
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2441/203
Hans Hilsøe: En høstarbejder. Sign. H. Hilsøe. Olie på lærred. 61 x 45.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2441/190
Alfred Olsen: Marine med hollandsk skonnertbrig ventende på bedre vind. Sign. Alfred Olsen 1915. Olie på lærred. 49 x 67.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2441/201
Wilhelm Erichsen: “Bramsejlskonnert Falken af Thurø”. Sign. P. Hundahl. Olie på træ. 39 x 56.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2441/199
Albert Wang: Sol over skibe på Øresund med Hven i baggrunden. Sign. monogram 09. Olie på lærred. 36 x 100.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2441/198
Italiensk maler, 19. årh.: Krointeriør med personer. Sign. Bellardot 72. Olie på træ. 22 x 34.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2441/197
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2441/196
Wolmer Zier, (efter Rembrandt van Rijn): Portræt af en ældre herre med fuldskæg. Sign. Olie på lærred. 51 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2441/194
August Fischer: Kanalparti fra Nürnberg. Sign. Aug. Fischer. Nürnberg. Olie på lærred. 38 x 53.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2441/193
Ernestine Nyrop: Hyacinter. Sign. EN. Olie på lærred monteret op malepap. 23 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2441/189
Chr. Benjamin Olsen: Aftenrøde over et stille hav. Sign. Chr. Benjamin Olsen. Olie på lærred. 30 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2441/188
Victor Qvistorff: Marine med to dampskibe. Sign. V. Qvistorff 1946. Olie på træ. 26 x 31.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2441/187
Christian Zacho: Græssende får imellem klipper. Sign. Chr. Zacho, 1910. Olie på lærred. 37 x 56.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2441/186
Ubekendt maler, 19. årh.: Marine med sejlskibe i måneskin. Usigneret. Olie på lærred. 34 x 41 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2441/185
Johannes Glob: Kunstnerens datter Ingrid Glob. Sign. Glob. Olie på lærred. 26 x 22.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2441/184
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2441/183
Viggo Pedersen: Nattebillede. Måneskin over et landskab med en mølle nær en sø. Sign. Viggo Pedersen 1889. Olie på lærred monteret på træ. 23 x 31,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2441/181
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2441/172
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2441/178
Ubekendt maler, 17.-18. årh.: Hagar og Ismael vises ud i ørkenen. Usigneret. Olie på lærred. 33 x 30.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2441/173
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2441/177
P. P. Rubens, efter, 19/20 årh.: Cimon og Ifigenia. Usigneret. Olie på lærred. 90 x 116.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2441/176
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2441/170
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK