-
2441/4Aarhus
Carl Locher: Marine med “Fregatten Jylland” og sejlskibe. Sign. Olie på lærred monteret på plade. 59 x 96.
Sælges
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Næste bud:
-
2441/16Aarhus
Charles Daniel Ward: Skitse til "Spring in the garden". Sign. Olie på lærred monteret på plade. 40 x 30. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2441/22Aarhus
Hans Smidth: Landskab med en mand gående på en vej. Sign. Hans Smidth. Olie på lærred. 29 x 44,5.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2441/28Aarhus
Dankvart Dreyer: Mandeligt studiehoved. Usigneret. Olie på lærred. 22,5 x 16.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2441/34Aarhus
Valdemar Irminger: Motiv fra Kysthospitalet på Refnæs, Juli 1907. Sign. V. J. 07. Olie på lærred. 74 x 69.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2441/40Aarhus
N. V. Dorph: Kystparti med sten i vandkanten. Sign. ND 98. Olie på lærred. 34 x 58.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2441/46Aarhus
Agnes Lunn: "Picolo", 1895. Sign. Agnes Lunn, 30 Aar, 1895. Olie på lærred. 31 x 46.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/52Aarhus
A. Riis Carstensen: Udsigt til Diskobugten fra Jakobshavn med Zionskirken. Sign. Olie på lærred. 39 x 56.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2441/58Aarhus
Marius Hammann: Portræt af en ældre herre. Sign. HM. Olie på lærred. 40 x 34.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2441/64Aarhus
Harald Erhard-Hansen: Interiør fra Conseilsalen i Frederiksborg Slot. Sign. Olie på lærred monrteret på træ. 46 x 52.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2441/76Aarhus
Emanuel A. Petersen: Aftenscene fra Grønland med et sejlskib og to fangere på havet. Sign. Olie på lærred. 33 x 47.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2441/82Aarhus
Ole Pedersen: Staldinteriør med en siddende bonde. Sign. Ole Pedersen. Olie på lærred. 98 x 105.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2441/88Aarhus
Viggo Johansen: Fra et bibliotek på en herregård med sollys fra vinduerne. Sign. VJ. Olie på lærred. 33 x 40.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/94Aarhus
Simon Simonsen: Parti med en bonde på vej hjem fra marken. Sign. Olie på lærred. 34 x 49.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2441/104Aarhus
Eugene de Blaas, kopi efter: "No Love Without Envy". Betegnet n. E.V. Blaas. Olie på lærred. 21 x 28.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2441/110Aarhus
Harald Pryn: Sneklædt skovparti med et mindre vandløb. Sign. Harald Pryn. Olie på lærred. 69 x 101.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2441/112Aarhus
Eline Hertz Jespersen: Spurve. Sign. Eline Hertz Jespersen 1953. Olie på lærred. 41 x 37.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2441/116Aarhus
Josef Claus: Opstilling med roser i en vase. Sign. J. Claus. Olie på træ. 74 x 55.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2441/118Aarhus
Johannes Meyer Andersen: Kystparti fra Gl. Skagen. Sign. Olie på lærred. 41 x 50.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/122Aarhus
Jean-Charles Meissonier, efter, 20. årh.: "Les amateurs d'art". Sign. Olie på lærred. 59 x 65.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2441/124Aarhus
Johannes Meyer Andersen: Part fra Gl. Skagen med udsigt til røde hustage. Sign. Olie på lærred. 44 x 51.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/130Aarhus
Marie Sandholt: Landskab med træer. Sign. m. s. Olie på lærred. 39 x 49.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2441/134Aarhus
Ubekendt maler, 18. årh.: En borg i brand. Usigneret. Olie på kobberplade. 12,5 x 16.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2441/136Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Aftenparti fra en stråtækt gård. Usigneret. Olie på lærred. 56 x 77.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2441/142Aarhus
Christian Zacho: Landskab med store egetræer ved Bognæs Strand. Sign. Chr. Zacho 1911. Olie på lærred. 68 x 110.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2441/156Aarhus
Michael Therkildsen: To køer ved en fjord en overskyet sommerdag. Sign. Mth 04. Olie på lærred. 39 x 47.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2441/157Aarhus
Max Nathan: Portræt af en ældre kvinde. Sign. Max N, Aug. 03. Olie på lærred. 51,5 x 56.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/163Aarhus
Mogens Vantore: Tulipaner i vindueskarm. Sign. Vantore. Olie på lærred. 66 x 80.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2441/165Aarhus
Johan Neumann: Kystparti fra Hornbæk strand med fiskere. Sign. Joh. Neumann. Olie på lærred. 45 x 80.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2441/166Aarhus
Frederik Svendsen: Udsigt til Rundetårn og Regensen. Sign. F. Svendsen. Olie på lærred. 50 x 40.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2441/168Aarhus
S. Melchior Hansen: Høns ved truget. Sign. S. Melchior Hansen 1970. Olie på masonit. 40 x 51.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2441/169Aarhus
Michael Therkildsen: Marklandskab med en bonde og sine heste. Sign. M Th. Olie på masonit. 32 x 44.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2441/186Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Marine med sejlskibe i måneskin. Usigneret. Olie på lærred. 34 x 41 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2441/187Aarhus
Christian Zacho: Græssende får imellem klipper. Sign. Chr. Zacho, 1910. Olie på lærred. 37 x 56.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2441/189Aarhus
Chr. Benjamin Olsen: Aftenrøde over et stille hav. Sign. Chr. Benjamin Olsen. Olie på lærred. 30 x 41.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2441/193Aarhus
Ernestine Nyrop: Hyacinter. Sign. EN. Olie på lærred monteret op malepap. 23 x 30.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2441/196Aarhus
Wolmer Zier, (efter Rembrandt van Rijn): Portræt af en ældre herre med fuldskæg. Sign. Olie på lærred. 51 x 41.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2441/202Aarhus
Flora Heilmann: Opstilling med krokus i vindue. Sign. F. Heilmann. Olie på lærred. 37,5 x 27,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/203Aarhus
Hans Hilsøe: En høstarbejder. Sign. H. Hilsøe. Olie på lærred. 61 x 45.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2441/226Aarhus
Johannes Meyer Andersen: Kystparti med solnedgang ved Gl. Skagen. Sign. Joh. Meyer A. Olie på lærred. 34 x 43.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/227Aarhus
Vilhelm Leisner: Byparti med sneklædte gader. Sign. V. Leisner 91. Olie på lærred. 42 x 56 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2441/228Aarhus
Wilhelm Andersen: Opstilling med to æbler, vindruer og et vinglas. Sign. Wilh. Andersen. Olie på træ. 28 x 37.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2441/229Aarhus
Helge Helme: Portræt af en læsende kvinde i en havestol. Sign. H. Helme. Olie på lærred. 35 x 27.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2441/230Aarhus
John Wallace: Parti fra en sø med et husmandssted ved bredden. Sign. John Wallace 1888. Olie på lærred. 34 x 44.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2441/231Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Parti fra Frederiksborg Slot set fra Jægerbakken. Usigneret. Olie på metal. 33 x 47.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2441/232Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1900: Blomstersælgere på Højbro Plads. Sign. monogram. Olie på lærred. 49 x 42.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/233Aarhus
Caroline Amalie Møller: Sommerdag, Bistrup hegn. Sign. C.A.M. 82. Olie på lærred. 27 x 34.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2441/237Aarhus
Maria Thymann: Kystparti fra Nymindegab. Sign. Maria Thymann. Olie på lærred. 35 x 53.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2441/243Aarhus
Niels Christian Hansen: Gadeparti med folkeliv, Napoli. Sign. N. Chr. Hansen. Napoli 1907. Olie på lærred. 67 x 49.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2441/244Aarhus
Hans Smidth: Et barn er faldet til ro i en vugge. Sign. Hans Smidth. Olie på papir monteret på malepap. 23 x 20.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2441/245Aarhus
Hans Smidth: To barfodede drenge ved væltet æblekurv. Sign. Hans Smidth. Olie på plade. 26 x 21.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2441/246Aarhus
Leif Ragn-Jensen: Silkehaler. Sign. Leif Ragn-Jensen 1982. Olie på lærred. 25 x 31.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/247Aarhus
Leif Ragn-Jensen: Fuglestudie af en sjagger. Sign. Leif Ragn Jensen, 1977. Olie på lærred. 21 x 34.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/248Aarhus
Leif Ragn-Jensen: Hare. Sign. Leif Ragn-Jensen 1975. Olie på lærred. 36 x 26.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2441/252Aarhus
Leif Ragn-Jensen: Rødkælk. Sign. Leif Ragn-Jensen 1975. Olie på lærred. 20 x 25.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/253Aarhus
Alfrida Baadsgaard: Krans af hvide roser. Sign A. B. Olie på mahogni. 28 x 39,5.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2441/254Aarhus
Valdemar Irminger: Sovende pige. Studiehoved. Sign. V.I. 2/12 92. Olie på lærred. 32 x 42.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2441/255Aarhus
Christian Eckardt: Marine med solnedgang og skibe i stille vejr. Sign. CE 1901. Olie på lærred. 27 x 41.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2441/256Aarhus
Sigrid Louise Bølling: Parti fra fjorden ved La Vicomté. Sign. S. Bølling. Olie på lærred. 48 x 67.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2441/258Aarhus
C. Hornung-Jensen: Fra en have i Langesø Plantage. Sign. C. Hornung-Jensen, 56. Olie på malepap. 26 x 33.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2441/259Aarhus
C. Hornung-Jensen: Gårdeksteriør med fritgående høns ved en brønd. Sign. Olie på lærred. 40 x 55.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: