2441/172Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/173Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/176Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/177Lyngby
P. P. Rubens, efter, 19/20 årh.: Cimon og Ifigenia. Usigneret. Olie på lærred. 90 x 116.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/178Lyngby
Ubekendt maler, 17.-18. årh.: Hagar og Ismael vises ud i ørkenen. Usigneret. Olie på lærred. 33 x 30.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/179Lyngby
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2441/181Lyngby
Vurdering :
2441/183Lyngby
Viggo Pedersen: Nattebillede. Måneskin over et landskab med en mølle nær en sø. Sign. Viggo Pedersen 1889. Olie på lærred monteret på træ. 23 x 31,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/184Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/185Lyngby
Johannes Glob: Kunstnerens datter Ingrid Glob. Sign. Glob. Olie på lærred. 26 x 22.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/186Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Marine med sejlskibe i måneskin. Usigneret. Olie på lærred. 34 x 41 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/187Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/188Lyngby
Victor Qvistorff: Marine med to dampskibe. Sign. V. Qvistorff 1946. Olie på træ. 26 x 31.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/189Aarhus
Chr. Benjamin Olsen: Aftenrøde over et stille hav. Sign. Chr. Benjamin Olsen. Olie på lærred. 30 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/190Lyngby
Alfred Olsen: Marine med hollandsk skonnertbrig ventende på bedre vind. Sign. Alfred Olsen 1915. Olie på lærred. 49 x 67.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/193Aarhus
Ernestine Nyrop: Hyacinter. Sign. EN. Olie på lærred monteret op malepap. 23 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/194Lyngby
August Fischer: Kanalparti fra Nürnberg. Sign. Aug. Fischer. Nürnberg. Olie på lærred. 38 x 53.
Vurdering :
2441/196Aarhus
Wolmer Zier, (efter Rembrandt van Rijn): Portræt af en ældre herre med fuldskæg. Sign. Olie på lærred. 51 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/197Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/198Lyngby
Italiensk maler, 19. årh.: Krointeriør med personer. Sign. Bellardot 72. Olie på træ. 22 x 34.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/199Lyngby
Albert Wang: Sol over skibe på Øresund med Hven i baggrunden. Sign. monogram 09. Olie på lærred. 36 x 100.
Vurdering :
2441/200Lyngby
S. C. Bjulf: Fiskekoner og handlende ved Gammel Strand. Sign. S. C. Bjulf. Olie på lærred. 71 x 91.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/201Lyngby
Wilhelm Erichsen: “Bramsejlskonnert Falken af Thurø”. Sign. P. Hundahl. Olie på træ. 39 x 56.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/202Aarhus
Flora Heilmann: Opstilling med krokus i vindue. Sign. F. Heilmann. Olie på lærred. 37,5 x 27,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/203Aarhus
Hans Hilsøe: En høstarbejder. Sign. H. Hilsøe. Olie på lærred. 61 x 45.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/207Lyngby
Aage Bertelsen: Udsigt over en kyst mod havet. Sign. Aage Bertelsen. Olie på lærred. 25 x 35,5.
Vurdering :
2441/208Lyngby
Peter Hansen: Marken pløjes. Sign. monogram. Olie på lærred monteret på lærred. Lysmål 29,5 x 40,5.
Vurdering :
2441/210Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/222Lyngby
Herman Vedel: Opstilling med blomster i en stor skål. Sign. monogram. Olie på træ. 25,5 x 30.
Vurdering :
2441/226Aarhus
Johannes Meyer Andersen: Kystparti med solnedgang ved Gl. Skagen. Sign. Joh. Meyer A. Olie på lærred. 34 x 43.
Vurdering :
2441/227Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/228Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/229Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2441/230Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/231Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Parti fra Frederiksborg Slot set fra Jægerbakken. Usigneret. Olie på metal. 33 x 47.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/232Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1900: Blomstersælgere på Højbro Plads. Sign. monogram. Olie på lærred. 49 x 42.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/233Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/237Aarhus
Maria Thymann: Kystparti fra Nymindegab. Sign. Maria Thymann. Olie på lærred. 35 x 53.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/243Aarhus
Niels Christian Hansen: Gadeparti med folkeliv, Napoli. Sign. N. Chr. Hansen. Napoli 1907. Olie på lærred. 67 x 49.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2441/244Aarhus
Hans Smidth: Et barn er faldet til ro i en vugge. Sign. Hans Smidth. Olie på papir monteret på malepap. 23 x 20.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/245Aarhus
Hans Smidth: To barfodede drenge ved væltet æblekurv. Sign. Hans Smidth. Olie på plade. 26 x 21.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/246Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/247Aarhus
Leif Ragn-Jensen: Fuglestudie af en sjagger. Sign. Leif Ragn Jensen, 1977. Olie på lærred. 21 x 34.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/248Aarhus
Leif Ragn-Jensen: Hare. Sign. Leif Ragn-Jensen 1975. Olie på lærred. 36 x 26.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/250Lyngby
Ubekendt maler, 20. årh.s begyndelse: Opstilling med cremefarvede roser, ferskner, bøger og en nautilusskal. Sign. Sigrid Boeck 1907. Olie på lærred. 43,5 x 52.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/252Aarhus
Leif Ragn-Jensen: Rødkælk. Sign. Leif Ragn-Jensen 1975. Olie på lærred. 20 x 25.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/253Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2441/254Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2441/255Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2441/256Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/258Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/259Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/265Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2441/266Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/269Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2441/277Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Gravhund med sine hvalpe. Usigneret. Olie på lærred. 26,5 x 32.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/284Aarhus
Dansk maler, 19. årh.: Portræt af en kvinde i en sort kjole. Usigneret. Olie på lærred monteret på pap. 40 x 31.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/285Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/286Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/287Aarhus
Dansk maler, 19. årh.: Studie af dreng. Usigneret. Olie på plade. 23 x 12,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: