2435/589Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/591Lyngby
Grethe Meyer: "Ildpot". En større samling ildfaste fade og skåle. Udført og stemplet hos Royal Copenhagen. (28)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/592Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/594Lyngby
René Lalique: "Perdrix Couchée". Figur af delvis matteret glas i form af agerhøne. H. 7,5. L. 16.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/595Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2435/597Lyngby
Vibeke Fischer: Cirkulær skål af stentøj dekoreret med lys grå og sort glasur. Unik. H. 13,7. Diam. 20-20,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2435/598Lyngby
Mogens Andersen: Otte kompositioner. Alle sign. Tusch på papir. Bladstørrelse 24 x 16 til 30 x 22. Uindrammet. (8)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/600Lyngby
Kähler: Stor rund krukke af lertøj, dekoreret med hvid glasur. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 37. Diam. 31.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2435/601Lyngby
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2435/603Lyngby
Severin Hansen Jr.: Fritstående skrivebord af riopalisander. Front med fire skuffer. H. 71. L. 144. B. 75.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2435/604Lyngby
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. Rob Jacobsen. Akvarel og gouache på papir. Bladstørrelse 42 x 56.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/606Lyngby
Kay Bojesen: Gravhund af teak med bevægeligt hoved og ben. Udført og stemplet hos Kay Bojesen, Copyright, Denmark. H. 15,3. L. 31,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2435/607Lyngby
Mogens Hertz: Motiv fra Svaneke, 1974. Sign. Mogens Hertz. Olie på lærred. 47 x 56.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2435/609Lyngby
Kristian S. Vedel: "Modus". Tre hvilestole, to skamler, "frugtfad" af metal, samt to sofaborde med hhv. glas- og ståltop. (5)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2435/610Lyngby
Evgenij Klenø: Komposition med huse. Sign. Klenø. Olie på lærred. 54 x 66
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/612Lyngby
Arne Vodder: Fritstående skrivebord af riopalisander. Top med kehlede ender, front med fem skuffer
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2435/613Lyngby
Esben Hanefelt Kristensen: "Et møde, der hvor bjergene begynder". Sign. monogram 94. Olie på plade. 30 x 25.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/615Lyngby
Kay Bojesen: En samling abefigurer og to postbud. Udført hos hhv. Kay Bojesen og Kay Bojesen Design. (9)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2435/616Lyngby
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. Rob Jacobsen. Akvarel og gouache på papir. Bladstørrelse 50 x 65.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/618Lyngby
Kay Bojesen: To skammelhunde af lakeret bøg. Udført og stemplet hhv. Kay Bojesen Mønsterbesk. og Kay Bojesen, Denmark, Copyright. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2435/619Lyngby
Vurdering :
2435/621Lyngby
Just Andersen: Vase af patineret diskometal støbt med cirkulær base og kannelleret korpus. H. 24,4.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2435/622Lyngby
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2435/624Lyngby
Mogens Koch: Tre skabe og tre bogreoler af massiv Oregon pine. inkl. tre sokler. (9)
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
2435/625Lyngby
Henrik Madsen: Kystparti. Sign. Henrik Madsen. Olie på lærred. 67 x 95.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/627Lyngby
Børge Mogensen: "Folkestolen". Sæt på syv spisebordsstole af eg. Sæde med flettet papirgarn. (7)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/628Lyngby
Helge Nielsen: "Kirsebærskoven", 1978. Sign. Helge Nielsen. Olie på lærred. 73 x 92.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/630Lyngby
Hans J. Wegner: “CH 22”. Et par lænestole med stel af eg. Sæde udspændt med papirgarnsflet. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2435/631Lyngby
Sven Dalsgaard: To skulpturer, 1961. Sign. med titel og datering. Messing og træ. 8 x 7 x 6 og 7 x 6 x 4. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/633Lyngby
Kaare Klint: Skænk af eg. Front med to skydelåger og to udtræksplader. H. 96. B. 196. D. 62.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2435/634Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/636Lyngby
Bode Willumsen, m.fl: Tre dele stentøj, dekoreret med hhv. okseblodsglasur, turkisblå glasur og Sung glasur. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/637Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/639Lyngby
Kaare Klint: "Den Røde Stol". Sæt på fire spisebordsstole med stel af eg. Betrukket med patineret brunt skind. (4)
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
2435/640Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/642Lyngby
Dansk snedkermester: Skrivebord af hvidlakeret træ. Top og skuffer af teak. H. 75. L. 150. B. 75.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2435/643Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/645Lyngby
Børge Mogensen: Øreklapstol med ben af røget eg. Betrukket med brunt, farvet skind.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/646Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2435/648Lyngby
Nils Thorsson: Fad og lysestage af hhv. stentøj og fajance, dekoreret med mønstre på hhv. lysebrun og hvid bund. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2435/649Lyngby
Richard Mortensen: "Svensk ko". Sign. Mortensen 34/80, EA 1/8. Serigrafi. Bladstørrelse 75 x 55. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/651Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/652Lyngby
Knud Nielsen: "Efterårsvariation", 2006. Sign. Knud N; med titel, sign og datering på bagsiden. Akryl på lærred. 66 x 50.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/653Lyngby
Christo: “Wall of Oil Barrels, The Iron Curtain, Rue Visconti, Paris”. Sign. Christo, 137/150. Bladstørrelse 89 x 61. U.r.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2435/657Lyngby
Corneille: To kompositionr. Begge sign. Corneille 82, 55/200. Litografi i farver. Bladstørrelse 33 x 23. Uindrammet. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/658Lyngby
Poul Isbak: Liggende figur. Sign. Poul Isbak, 18-7-98. Kul på papir. Bladstørrelse 42 x 59. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/675Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/676Lyngby
Vurdering :
2435/677Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/678Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2435/679Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/680Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/683Lyngby
Poul Ekelund: "Kvinde i grøn trøje set fra ryggen". Sign. Ekelund 54. Olie på lærred. 84 x 60.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/684Lyngby
Poul Ekelund: "Pouls Birthe". Rygvendt kvinde. Sign. Ekelund 55. Olie på lærred. 66 x 54.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/685Lyngby
Ole Wanscher: “Colonial”. Et par armstole af eg. Sæde med sjeneflet, løse hynder i sæde og ryg betrukket med sort skind. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2435/686Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2435/687Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2435/688Lyngby
Kehnet Nielsen: Uden titel, 2018. Sign. med datering på bagsiden. Med dedikation. Olie på pap. 22 x 32.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2435/690Lyngby
Peter Christoffersen: Tre partier fra Færøerne. Sign. Olie på lærred. 25x25. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2435/691Lyngby
Paul Høm: Lille dreng med due. Sign. Høm. Olie på lærred. 84 x 40.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2435/692Lyngby
Vurdering :
2435/693Lyngby
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: