-
2435/863Aarhus
Doris Bloom: "Bellining Elefant". Sign. Bloom 2000. Olie på lærred. 95 x 95. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2435/864Lyngby
Arne Jacobsen: "Syveren". Kontorstol med stel af stål. Betrukket med brunt farvet skind.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/865Lyngby
Alvar Aalto: "Håndgranat". Et par pendler af sortlakeret metal med messingafslutninger. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2435/866Lyngby
Dansk snedkermester: Fritstående anretterbord af nøddetræ, "sko" af messing. Top med kehlede kanter.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2435/867Aarhus
Kai Lyngfeldt Larsen: Et par stole af oregon pine, ryg med fransk rørflet. Søborg møbler. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/868Aarhus
Bertjan Pot: "Random Light". Pendel af sort glasfiber gennemvædet i epoxyharpiks, ophæng af forkromet stål. Udført hos Mooi. Diam. 80.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/869Aarhus
Hans J. Wegner: "GE 375". Højrygget lænestol af eg, løse hynder med stribet uld. Udført hos Getama.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/870Aarhus
Jan Christensen: Uden titel, 2024. Sign. monogram; Sign. på bagsiden med datering. Olie på lærred. 100 x 100.
Sælges
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
-
2435/871Aarhus
Franz Sedivy II: Forlæg til spillekort. Sign. F. S. Blyant, tusch og akvarel på papir. Lysmål 10/14 x 16. (4)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2435/872Aarhus
Hjalmar Matthiessen: Landskab med træer. Sign. Hjm. Olie på lærred. 26 x 33.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/873Aarhus
Bang & Olufsen: Et par cylindriske højttalere af sortmalet messing. Mærket B&O. Udført 1950-1960'erne. H. 12. Diam. 7,5. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2435/874Aarhus
Wilhelm Wils: Bybillede. Sign. Wills, 15. Olie på lærred. 44 x 63.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2435/875Aarhus
Pierre Alechinsky: Uden titel. Sign. Alechinsky, 19/100. Litografi i farver. Lysmål 74 x 54.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/876Aarhus
Pierre Alechinsky: "En avant, y a pas d'avance!" Sign. Alechinsky 1975, VII/XV, e.a. Litografi i farver. Lysmål 74 x 54.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/877Aarhus
Frithioff Johansen: "Landscape etc.". Sign. Frithioff Johansen 70. Olie og plexiglas på plade. 95 x 70. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2435/878Aarhus
Henri Matisse, efter: Tre kompositioner. Delvist tryksign. Matisse 49. Litografier. Bladmål 39 x 29. (3)
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/879Lyngby
Børge Mogensen: “Medestolen”. Lænestol og skammel med stel af eg. Sæde, ryg og nakkepude betrukket med lyserødt uld.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/880Lyngby
Børge Mogensen: “Tremmesofa”. To-pers. sofa med stel af bøg med justérbar side. Betrukket med lyst stof.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/881Lyngby
Børge Mogensen: Et sæt på seks armstole af grønlakeret træ. Sæde og ryg udspændt med sjeneflet. Model BM 73. (6)
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2435/882Aarhus
Ib Eisner: "Hubertus før starten ved Peter Lieps hus". Sign. Ib Eisner. Olie på lærred. 41 x 51.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/883Lyngby
Dansk design: Fire hynder betrukket med sort skind passende til Y-stolen af Hans J. Wegner. (4)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2435/884Lyngby
Mogens Koch: Fire bogreoler af massiv Oregon pine, inkl. to sokler. (6)
Sælges
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
-
2435/885Lyngby
Arne Jacobsen: “Ægget”. Hvilestol med helstøbt stamme af aluminium, drejefunktion. Sæde, sider og ryg betrukket med sort skind.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/886Lyngby
Dansk møbeldesign: Fem hylder, heraf fire af bøg og en af mahogni. Vægbeslag af bøg. (5)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2435/887Aarhus
Poul Henningsen: "Charlottenborg". PH 6½-6 pendel af hvidlakeret metal. Louis Poulsen. H. 50. Diam. 65.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/888Aarhus
Mogens Gissel: Uden titel, 1996. Sign. M.G. med datering. Olie på krydsfinér. 28 x 48. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/889Aarhus
Hans J. Wegner: Salesco box 1967. Carl Hansen & Søn, Andr. Tuck, Ry Møbler, AP-Stolen, Getama. Rud. Rasmussen skrift. (6)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/890Aarhus
Pierre Alechinsky: Uden titel. Sign. Alechinsky, 19/100. Litografi i farver. Lysmål 74 x 54.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/891Lyngby
Dansk snedkermester: Barskab af teak og eg. Front med låge, invendigt med hylder. H. 72. B. 85. D. 45.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/892Lyngby
Howard & Sons, stil: Lænestol med ben af bejdset bøg. Sæde, sider og ryg betrukket med sømbeslået, brunt skind.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2435/893Lyngby
Kähler: Lille vase af lertøj dekoreret med hornglaserede mørkebrun dekor på transparent glaseret base. H. 13,5. Diam. maks. 10.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/894Lyngby
Børge Mogensen: "Shaker". Spisebord af massiv eg. H. 72. L. 140. B. 90.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/895Aarhus
Vibeke Fischer: Skål af stentøj, dekoreret med gråblå og blå glasur med geometrisk dekor. H. 15,5. Diam. 29,5.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/896Lyngby
Henry Kjærnulf: Cirkulært spisebord af eg, udtræk og fire tillægsplader, heraf en med sarg. H. 73. Diam./L. 125/325. (5)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/897Lyngby
Nils Thorsson: To vaser og tre skåle af stentøj. Dekoreret med brune og grønlige glasurer. H. 4,5-10,7. (5)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2435/898Lyngby
Nils Thorsson: Tre tallerkner, en vase og tre skåle af stentøj. Dekoreret med brunglaserede motiver på grønbrun base. (7)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/899Lyngby
Nils Thorsson: Tresidet kande og rund vase af stentøj. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2435/900Lyngby
Halldor Gunnløgsson: Et par væglampetter af stål forsynet med cylindrisk, justérbar skærm. D. 24. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2435/901Lyngby
Brdr. Nørgaard: Skænk af palisander med stålben med “sko” af palisander. Front med fire skydelåger med cirkulære greb.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2435/902Aarhus
Poul Henningsen: "Charlottenborg". PH 6½-6 pendel af hvidlakeret metal. Louis Poulsen. H. 50. Diam. 65.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/903Aarhus
Wilhelm Wils: Portræt af en kvinde. Sign. Wils 19. Olie på lærred. 84 x 66.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/904Aarhus
Niels Hansen: Fjordparti. Sign. Niels Hansen 28. Olie på lærred. 65 x 73.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/905Lyngby
Erik Reiff: To vaser og en skål af stentøj med indridsede mønstre i relief. Dekoreret med hhv. celadonglasur og olivinglasur. (3)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2435/906Lyngby
Kgl. P.: To vaser og en skål af stentøj. Skålens og ene vases yderside med indridset reliefdekor. (3)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/907Aarhus
Just Andersen: Bordlampe af patineret bronze. Stemplet Just A. Denmark, dessin B 184. H. inkl. skærmholder 51.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/908Aarhus
Dansk design: To justérbare standerlamper af patineret messing og jern. 1940-50'erne. H. 132 og 150. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/909Aarhus
Hans J. Wegner: "AT 15". Rektangulært sofabord af massiv eg. Udført hos Andreas Tuck. H. 48. L. 150. B. 60.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/910Aarhus
Dansk design: Standerlampe af sortlakeret metal og messing med tre justérbare arme. 1950'erne. H. 170-187.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/911Aarhus
Niels Hansen: Marine med sejlskib. Sign. Niels Hansen 30. Olie på lærred. 66 x 80.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2435/912Aarhus
Dansk design: To standerlamper på baser af træ med svungen stamme beviklet med snor. 1950'erne. H. 153-166. (2)
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2435/913Aarhus
Arne Jacobsen: "AJ". Standerlampe af sortlakeret metal med justérbar skærm. Udført hos Louis Poulsen. H. 130.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/914Aarhus
Wilhelm Freddie: Otte kompositioner. Alle sign. Freddie 69, E.A. Litografier i farver. Bladstørrelse 35 × 25. (8)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/915Aarhus
Søren Behncke (Papfar): "The shooting gallery", 2018. Sign. monogram, 2/75. Litografi i farver. Bladstørrelse 35 x 40.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/916Lyngby
Hans J. Wegner: "Butterfly". Et par armstole af eg. Sæde og ryg betrukket med brunt, farvet skind. Getama. (2)
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2435/917Lyngby
Peter Hvidt: Sjælden armstol af mahogni. Sæde og ryg betrukket med brunt skind.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2435/918Aarhus
Renate Müller: Terapi gås af hessian og blåt og rødt skind. H. Josef Leven KG/Sonneberg. H. 59. L. 50. B. 35.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2435/919Aarhus
Kurt Østervig, tilskrevet: Skænk af eg, front med tre låger. Antageligvis udført hos K.P. Møbler. H. 134. B. 190. D. 45.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2435/920Aarhus
Peter Brandes: Uden titel. Sign. P Brandes 85, H/C. Litografi. Bladstørrelse 126 x 87.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/921Aarhus
Svend Engelund: “Udsigt fra kirketårnet i Vraa”. Sign. S. E. 36. Olie på plade. 60 x 66.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2435/922Aarhus
Frank Hammershøj: "Arktisk sang". 2002. Sign. FH; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 81 x 61.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2435/923Aarhus
Peter Brandes: Uden titel. Sign. P. Brandes, 15/50. Litografi i farver. Bladstørrelse 149 x 117.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2435/925Aarhus
Vilhelm Lauritzen: "Christiansborg". Ringkrone med stel af messing med syv blus, skærme af opalglas. Diam. 88.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud: