-
2435/903Aarhus
Wilhelm Wils: Portræt af en kvinde. Sign. Wils 19. Olie på lærred. 84 x 66.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/904Aarhus
Niels Hansen: Fjordparti. Sign. Niels Hansen 28. Olie på lærred. 65 x 73.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/907Aarhus
Just Andersen: Bordlampe af patineret bronze. Stemplet Just A. Denmark, dessin B 184. H. inkl. skærmholder 51.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/908Aarhus
Dansk design: To justérbare standerlamper af patineret messing og jern. 1940-50'erne. H. 132 og 150. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/909Aarhus
Hans J. Wegner: "AT 15". Rektangulært sofabord af massiv eg. Udført hos Andreas Tuck. H. 48. L. 150. B. 60.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/910Aarhus
Dansk design: Standerlampe af sortlakeret metal og messing med tre justérbare arme. 1950'erne. H. 170-187.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/911Aarhus
Niels Hansen: Marine med sejlskib. Sign. Niels Hansen 30. Olie på lærred. 66 x 80.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2435/912Aarhus
Dansk design: To standerlamper på baser af træ med svungen stamme beviklet med snor. 1950'erne. H. 153-166. (2)
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2435/913Aarhus
Arne Jacobsen: "AJ". Standerlampe af sortlakeret metal med justérbar skærm. Udført hos Louis Poulsen. H. 130.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/914Aarhus
Wilhelm Freddie: Otte kompositioner. Alle sign. Freddie 69, E.A. Litografier i farver. Bladstørrelse 35 × 25. (8)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/915Aarhus
Søren Behncke (Papfar): "The shooting gallery", 2018. Sign. monogram, 2/75. Litografi i farver. Bladstørrelse 35 x 40.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/918Aarhus
Renate Müller: Terapi gås af hessian og blåt og rødt skind. H. Josef Leven KG/Sonneberg. H. 59. L. 50. B. 35.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2435/919Aarhus
Kurt Østervig, tilskrevet: Skænk af eg, front med tre låger. Antageligvis udført hos K.P. Møbler. H. 134. B. 190. D. 45.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2435/920Aarhus
Peter Brandes: Uden titel. Sign. P Brandes 85, H/C. Litografi. Bladstørrelse 126 x 87.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/921Aarhus
Svend Engelund: “Udsigt fra kirketårnet i Vraa”. Sign. S. E. 36. Olie på plade. 60 x 66.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2435/922Aarhus
Frank Hammershøj: "Arktisk sang". 2002. Sign. FH; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 81 x 61.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2435/923Aarhus
Peter Brandes: Uden titel. Sign. P. Brandes, 15/50. Litografi i farver. Bladstørrelse 149 x 117.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2435/925Aarhus
Vilhelm Lauritzen: "Christiansborg". Ringkrone med stel af messing med syv blus, skærme af opalglas. Diam. 88.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/926Aarhus
Kaare Klint: "Ravenna". Seks stole med stel af mahogni, sæder med lyst brunt skind. Udført hos Rud. Rasmussen. (6)
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2435/927Aarhus
Fritz Hansen design: Kommode af mahogni. Front med tre skuffer. 1940'erne. H. 80. B. 90. D. 45.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2435/928Aarhus
Dansk møbeldesign: Skrivebord af palisander, front med tre skuffer. 1960-70'erne. H. 73,5. B. 140. D. 67.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/929Aarhus
Dansk møbeldesign: To-personers sofa med ben af bejdset bøg, betrukket med blå uld. 1930-40'erne. L. 150.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/930Aarhus
Hans J. Wegner: "CH 39". Armstol med stel af eg, betrukket i sæde med stribet uld. Udført hos Carl Hansen & Søn.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/931Aarhus
Børge Mogensen: Kvadratisk sofabord af massiv eg. Udført hos Fredericia Furniture. H. 54. L. 90. B. 90.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/932Aarhus
Pablo Picasso, efter: “Le Gout du Bonheur”. Fire kompositioner. Usign. Serigrafi efter tegning. Lysmål hver 28 x 22. (4)
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2435/933Aarhus
Wilhelm Wils: Maleri af Wilhelm Wils. Medsendt bagside af maleri (70x65)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/934Aarhus
Sam Larsson: "Sam". Fire armstole med stel af forkromet stål, betrukket i sæde med hvidt skind. Udført hos Dux. (4)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2435/935Aarhus
Alex Smadja: Uden titel. Sign. A. Smadja. Olie på lærred. 38 x 55.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2435/936Aarhus
Preben Wölck: "To figurer", 1962. Sign. Wölck; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 61 x 74.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2435/937Aarhus
Ib Eisner: Hubertusjagten ved Peter Lieps Hus. Sign. Ib Eisner. Olie på lærred. 61 x 71.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/938Aarhus
Lars Swane: Opstilling. Sign. Lars Swane 1989. Olie på lærred. 76 x 66.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2435/939Aarhus
Lars Swane: Opstilling. Sign. Lars Swane 1975. Olie på lærred. 52 x 61.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/940Aarhus
Wilhelm Wils: Opstilling. Sign. Wils. Olie på lærred. 58 x 46.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/942Aarhus
Jesper Rasmussen: "Fossil Sensation III". 2001. Sign. Jesper Rasmussen 2001. Fotografi. Bladstørrelse 60 x 90.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/943Aarhus
Espen Øvrebøe: Terrasse med udsigt. Olie på lærred. Sign. Øvrebøe. 61 x 100.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2435/944Aarhus
Robert Dueholm Jessen: Tre landskaber fra Færøerne. Sign. Akvarel og blyant på papir. Lysmål 11 x 15-12 x 19. (3)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/945Aarhus
Karen Kjær Laursen: "Romersk Kat", 1995. Usign. Olie på lærred. 34 x 42.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/946Aarhus
Norman Foster: "Foster 503". To-personers sofa med stel af stål, sort skind. Udført hos Walter Knoll. L. 175
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2435/947Aarhus
Sten Lykke Madsen: Fire figurer af stentøj. Sign. Sten, flere utydeligt. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl, hhv. 7052, 7045, 7053 og 7041. H. 11-19. (4)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/948Aarhus
Jens Sørensen: Portræt af en kvinde rygende en cigaret ved et bord. 1946. Sign. monogram. Olie på lærred. 33 x 27.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/949Aarhus
Hans J. Wegner: "GE 375". Tre-personers sofa af eg, løse hynder med stribet uld. Udført hos Getama. L. 214.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/950Aarhus
Birte Minor Vedel Howard: Fantasidyr af glaseret stentøj. Sign. Birte Howard. Unik. H. 20.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/951Aarhus
Komplet serie af "Danske Designere". Udgivet hos Aschehoug Dansk forlag A/S og Louisiana Museum. (15)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/952Aarhus
Le Corbusier: "LC 1". Armstol med stel af forkromet stål, armlæn af sort kernelæder. Betrukket med ponyskind.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2435/953Aarhus
Verner Panton: ”System 1-2-3”. Et par armstole på hjul med forkromet stel og armlæn, betrukket med brunt uld. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/954Aarhus
Frits Henningsen, tilskrevet: Sofabord af eg med udskæringer og svungen kehlet kant. 1940'erne. H. 59. L. 112. B. 57.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2435/955Aarhus
Jens Birkemose: Uden titel, 1985. Sign. J. Birkemose. Olie på lærred. 55 x 46. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/956Aarhus
Margarete Heymann: Dele af teservice af stentøj, dekoreret med turkis glasur. Haël-Werkstätten. Ca. 1930. (12+1)
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2435/957Aarhus
Dansk møbeldesign: Overpolstret sofa med medeben af bejdset bøg, betrukket med tofarvet uld. 1940'erne. L. 190.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2435/958Aarhus
Dansk møbeldesign: Et sæt på fire stole af teak med massive kopstykker. Sæder betrukket med skai. 1960'erne. (4)
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2435/959Aarhus
Dansk møbeldesign: Par skænke af eg, hver med to låger. 1970'erne. H. 71. B. 100. D. 45. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2435/960Aarhus
Kazimierz Czastka: Uden titel. Sign. Kazimierz 81. Olie på lærred. 136 x 136.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2435/961Aarhus
Frank Hammershøj: "Den hvide stol". 1982. Sign. FH; sign. med titel og datering på bagsiden. 75 x 61.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2435/962Aarhus
Walasse Ting: Uden titel. Usign. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 21 x 27.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/963Aarhus
Ludvig Pontoppidan: Serveringsbord af mahogni med to hylder, skuffe, plade med formica. H. 62. L. 42,5/113. B. 74.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2435/964Aarhus
Kaare Klint: "Safaristolen". Armstol med stel af ask og brunt skind. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/965Aarhus
Kaare Klint: "Safaristolen". Armstol med stel af ask og rødbrunt skind. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/966Aarhus
Dansk snedkermester: Skammel med ben af birk, betrukket med grå uld. 1930'erne.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/967Aarhus
Odd Moe: Uden titel. To kompositioner. Sign. Oliekridt og akvarel på papir. Bladstørrelse hver 58 x 45.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/968Aarhus
Poul S. Nielsen: Parti fra Paris med Pont Neuf. Sign. monogram. Olie på lærred. 37 x 46.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/969Aarhus
Hanne Torpe Alkærsig: Skovparti. Sign. HTA. Olie på lærred. 64 x 73.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/970Aarhus
Leif Rydeng: Byparti med udsigt til havet. Sign. Leif Rydeng. Olie på lærred. 51 x 62.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: