2435/500Aarhus
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Næste bud:
2435/501Lyngby
Harald Nielsen: "Dobbeltriflet". Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen 1945-1951 samt efter 1945. Vægt eksklusive dele med stål 2967 g. (88)
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
2435/502Lyngby
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2435/503Aarhus
Maja Lisa Engelhardt: "The Second Day". Sign. MLE, 2007. Olie på papir, monteret på lærred. 67 x 97.
Vurdering :
40.000 DKK Næste bud:
2435/504Lyngby
Kay Bojesen: "Ole". Tidlig legetøjsfigur af bemalet træ. Udført hos Kay Bojesen. Ej stemplet. H. 16,8.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/505Lyngby
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2435/506Aarhus
Verner Panton: "Peacock chair". Et par lænestole med wirestel af stål. Designet i 1959. Udført hos Plus Linje. (2)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2435/507Lyngby
Hans J. Wegner: "GE 280". Sofa af bøg i to moduler. Hynder betrukket med blåstribet uld. L. 215. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/508Lyngby
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
2435/509Aarhus
Jacob Rantzau: Studie til "Between Bridges". 2014. Sign. Olie på lærred. 50 x 60. Uindrammet.
Vurdering :
40.000 DKK Næste bud:
2435/510Lyngby
Hans J. Wegner: "The Chair". Armstol af mahogni. Sæde betrukket med brunt, farvet skind.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/511Lyngby
Antonio Saura: "Superposition (Nu)", 1973. Sign. Saura. Mixed media på papir. Bladstørrelse 20,5 x 25,5.
Vurdering :
40.000 DKK Næste bud:
2435/512Aarhus
Jesper Christiansen: "Held og lykke" vase, 1999. Sign. Jesper Christiansen med datering. Rødler. Udført hos Kähler. H. 50.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2435/513Lyngby
Fritz Hansen: Lænestol med ben af bejdset bøg. Betrukket med grøn plys. Model 1669.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2435/514Lyngby
Albert Bertelsen: "Gårdbillede", 1978. Sign. monogram. Olie på lærred. 40 x 100.
Vurdering :
18.000–20.000 DKK Næste bud:
2435/515Aarhus
Mogens Koch: Skab og bogkasse af massiv mahogni. Rud. Rasmussen Snedkerier. H./B. 76. D. 27,5/36. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2435/516Lyngby
Fritz Hansen: Et par lænestole af eg. Betrukket med Sort/lilla nistret uld. Model 1605. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2435/517Lyngby
Jens Søndergaard: "Hav". Sign. Jens Søndergaard 45. Olie på lærred. 82 x 95.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2435/518Aarhus
Kay Fisker: Cocktailshaker og sættebakke af sterlingsølv. Udført hos A. Michelsen, 1946-1947. H. 23,7. Diam. 22,4. (2)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2435/519Lyngby
Kaare Klint: "Faaborgstolen". Et par armstole af eg. Sæde betrukket med patineret naturskind. (2)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2435/520Lyngby
Mogens Balle: Uden titel, 1946/47. Sign. MB. Olie på lærred. 39 x 69.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2435/521Aarhus
Kaspar Bonnén: ”Hjem igen”, 2004. Sign. på blændrammen Kaspar Bonnén med datering. Olie på lærred. 115 x 115.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2435/522Lyngby
Ib Kofod-Larsen: Sjælden, fritstående to-pers. sofa med armlæn samt runde, tilspidsende ben af massiv teak. L. 126.
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
2435/523Lyngby
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2435/524Aarhus
Asger Jorn: Uden titel. Sign. Jorn 67, 54/75. Litografi i farver fra serien "Von Kopf bis Fuss". Lysmål 73 x 54.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2435/525Lyngby
Harald Nielsen: "Pyramide". Salatsæt af sterlingsølv. Georg Jensen 1933-1944. Samlet vægt 288 g. L. 22,3 og 21,9.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/526Lyngby
"Support, Don't Punish". Sign. Hornsleth. Akryl på lærred. 100 x 70. Uindrammet.
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
2435/527Aarhus
Lars Nørgård: ”En sild gir pote I” 1995. Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på lærred. 90 x 101.
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
2435/528Lyngby
Kay Bojesen: Rektangulær bakke af massiv teak. Udført og stemplet hos Kay Bojesen, Denmark, Copyright. H. 2. B. 26,3. L. 39.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/529Lyngby
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2435/530Aarhus
Kristian Devantier: ”Damer i krattet”, 2011. Sign. på bagsiden med titel og datering. Akryl på lærred. 80 x 80.
Vurdering :
15.000–18.000 DKK Næste bud:
2435/531Lyngby
Harald Nielsen: Kaffeservice af sterlingsølv. Bestående af kaffekande, flødekande samt sukkerskål. (3)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2435/532Lyngby
Kehnet Nielsen: "Motives II. House". Sign. på bagsiden Kehnet N 2010. Olie på lærred. 85 x 85.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2435/533Aarhus
Knud Friis, Elmar Moltke Nielsen, Rainer Daumiller: Spisebord, bænk og seks armstole af fyr. H. 71. L. 254. B. 100. (8)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2435/534Lyngby
Gundorph Albertus: Cirkulær skål af sterlingsølv. Gennembrudt stamme smedet med blomster og blade i relief. H. 10,8-11. Diam. 14,5.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2435/535Lyngby
Anna Klindt Sørensen: Interiør, udsigt mod huse. Sign. AKS. Olie på lærred. 45 x 50.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2435/536Aarhus
Jesper Christiansen: ”Fax Maleri”, 1993. Sign. på bagsiden med titel og datering. Akryl på lærred. 79 x 64.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2435/537Lyngby
A. Michelsen, Piet Hein, Reed & Barton: Cocktail shaker samt centilitermål af sølv. Samt et "Ellipse" køleæg af sølvplet. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2435/538Lyngby
Erik Lagoni Jakobsen: Imaginært landskab. Sign.på bagsiden Lagoni Jakobsen 87. Olie på lærred. 50 x 80.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/539Aarhus
Hans J. Wegner: "The Chair - 90 års fødselsdag". Armstol af kirsebær, sæde med naturskind. Udført hos PP Møbler.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2435/540Lyngby
Georg Jensen: Saucekande af sterlingsølv med hamret overflade. Åben stamme smedet med bær og stiliserede blade. L. 20,5.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2435/541Lyngby
Vurdering :
30.000–35.000 DKK Næste bud:
2435/542Aarhus
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2435/543Lyngby
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2435/544Lyngby
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2435/545Aarhus
Hans J. Wegner: "GE 375". Et par højryggede lænestole af eg, løse hynder med stribet uld. Udført hos Getama. (2)
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2435/546Lyngby
Georg Jensen, Harald Nielsen: Lille bæger samt "Magnolia" serveringsske af sterlingsølv. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2435/547Lyngby
Albert Bertelsen: Uden titel. Sign. Albert 64. Olie på lærred. 46 x 69.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2435/548Aarhus
Johannes Hansen: Stående kvinde med lændeklæde. Sign. monogram. Patineret bronze. H. 26.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2435/549Lyngby
Dansk sølvsmed: Ovalt fad af sterlingsølv. Stemplet Sterling 925S Denmark. Vægt 1115 g. H. 2. B. 31,7. L. 40,3.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/550Lyngby
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2435/551Aarhus
Dansk møbeldesign: Tre bogkasser af mahogni. Udført hos AT-BO. H./B. 71,5. D. 30,5. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/552Lyngby
Axel Salto: Lille skål af stentøj, udvendigt med riflet dekor. Dekoreret med blågrøn glasur med rødbrune elementer. Sign. Salto. Kgl. P. H. 6,3. Diam. 12,2.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/553Lyngby
Albert Bertelsen: "Paris", 1976. Sign. monogram; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 50 x 60.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2435/554Aarhus
Asger Jorn: ”Message essoristique”. Sign. Jorn 72, 4/75. Træsnit fra suiten "Etudes et surprises", 1972. Bladstørrelse 56 x 44.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/555Lyngby
Kgl. P., Gundorph Albertus: Lille sennepskrukke af porcelæn, forsynet med "Kaktus" låg af sterlingsølv. H. 7,4.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/556Lyngby
Robert Jacobsen: Maske, 1960'erne. Sign. RJ. Jern. Base af litografiske sten. H. 94.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2435/557Aarhus
Hans Scherfig: "Ensom Elefant". Sign. Hans Scherfig 1966, 145/200. Litografi i farver. Lysmål 47 x 63.
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2435/558Lyngby
Johan Rohde: Cirkulær opsats af sterlingsølv med hamret overflade. Åben stamme smedet med blade og kugler. H. 13,5.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2435/559Lyngby
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2435/560Aarhus
Christian Lemmerz: ”Ein Ich”, 03. Sign. Chr Lemmez med datering. Bly på papir. Bladstørrelse 41,5 x 29,5
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud: