2435/559Lyngby
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2435/560Aarhus
Christian Lemmerz: ”Ein Ich”, 03. Sign. Chr Lemmez med datering. Bly på papir. Bladstørrelse 41,5 x 29,5
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/561Lyngby
Bjørn Wiinblad: "De fire årstider". Fire kvindefigurer af lertøj. H. 32,5-34. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2435/562Lyngby
Mogens Andersen: Fem kompositioner. Alle sign. Akvarel på papir. Bladstørrelse 22 x 27 til 36 x 25. Uindrammet. (5)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/563Aarhus
Børge Mogensen: Otte stole af eg, med sjeneflet i sæder og ryg. Model BM 61. Udført hos P. Lauritsen & Sønner. (8)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2435/564Lyngby
Melike Abasiyanik: Lille rund vase af stentøj modelleret med reliefdekor. Dekoreret med celadonglasur. Sign. monogram, 22096. Kgl. P. H. 7,4. Diam. 11.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/565Lyngby
Anna Klint Sørensen: Komposition. Sign. AKS. Akvarel på papir. Bladstørrelse 30 x 21,5. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/566Aarhus
Ole Wanscher: “Colonial”. Et par armstole af eg. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med sort uld. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/567Lyngby
Finn Lynggaard: Stentøjsskulpur i form af en moské. Sider delvis med åbninger samt præget reliefdekor. H. 20,5. Diam. 23.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/568Lyngby
Vilhelm Lundstrøm: Liggende model. Sign. monogram. Blyant på papir. Lysmål 17 x 25.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/569Aarhus
Hans J. Wegner: Lænestol med stel af bøg. Sæde med flettet papirgarn. Udført 1947 hos Tarm Stole- og møbelfabrik.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2435/570Lyngby
Gertrud Vasegaard: Lille vase af hårdtbrændt lertøj med smal munding. Øverste del med indridsninger i relief. H. 9,8.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/571Lyngby
Esben Hanefelt Kristensen: "Katten i en vindueskarm". Sign. monogram 96. Olie på plade. 30 x 26.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/572Aarhus
David Hockney: "The blue guitar". Sign. David Hockney 155/200. Radering i farver. Bladstørrelse 53 x 46.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2435/573Lyngby
Johan Rohde: "Kongmønster". Bestikdele af sterlingsølv. Georg Jensen 1933-1944, 1945-1951 og efter 1945. Vægt eksklusive dele med stål 1190 g. (42)
Vurdering :
2435/574Lyngby
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2435/575Aarhus
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2435/576Lyngby
Eva Stæhr-Nielsen: Vase af stentøj modelleret i firsidet form med cirkulær munding. Dekoreret med mørkeblå glasur. H. 15,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/577Lyngby
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2435/578Aarhus
Peter Bonnén: Uden titel. Usign. Skulptur af jern i to dele. Monteret på plade af hvidbroget marmor. 17,5 x 6 x 7.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2435/579Lyngby
Bjørn Wiinblad: Firsidet bakke af lertøj dekoreret med polykromt glaseret figurmotiv på lysegrå base. H. maks. 3. B. maks. 29,5. L. 39,5.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2435/580Lyngby
Thorvald Hagedorn-Olsen: Skovsti. Sign. Hagedorn-Olsen 60. Olie på lærred. 65 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/581Aarhus
Poul Henningsen: “PH 3½/2”. Bordlampe med skærme af opalglas. Louis Poulsen. 1930'erne. H. 45. Diam. 33.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2435/582Lyngby
Johannes Hedegaard: Kvindehoved med tørklæde og figur i form af knælende kvinde med klæde. H. hhv. 34 og 34,5. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2435/583Lyngby
Walasse Ting: Erotisk komposition. Sign. Ting 79, 92/100. Litografi i farver. Lysmål 46 x 67.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/584Aarhus
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2435/585Lyngby
Malene Müllertz: Skulpturel æske af stentøj dekoreret med grå glasur med stregdekor i rødt og sort. H. 6,2./15,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/586Lyngby
Corneille: To kompositioner. Sign. Corneille 85, 62/125. Litografi i farver. Bladstørrelse 38 x 50. (2)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/587Aarhus
Ubekendt kunstner: Figur. Usign. Skulptur af patineret metal. H. 72.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2435/588Lyngby
Jacob Bang: Maske af stentøj, delvis dekoreret med blåsort og rosa glasur. Sign. Jacob Bang, 1983. Unik. H. 16. B. 13. D. 13.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/589Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/590Aarhus
Henry Kjærnulf: Et sæt på 14 stole af eg, betrukket med stribet uld. Model 58. Udført hos Nyrup Møbelfabrik. (14)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2435/591Lyngby
Grethe Meyer: "Ildpot". En større samling ildfaste fade og skåle. Udført og stemplet hos Royal Copenhagen. (28)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/592Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/593Aarhus
Hans J. Wegner: "CH 23". Fire stole med stel af eg, sæder af flettet papirgarn. Udført hos Carl Hansen & Søn. (4)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2435/594Lyngby
René Lalique: "Perdrix Couchée". Figur af delvis matteret glas i form af agerhøne. H. 7,5. L. 16.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/595Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2435/596Aarhus
Svend Wiig Hansen: Uden titel. Sign. Wiig Hansen, 87 med dedikation. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 56 x 76.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2435/597Lyngby
Vibeke Fischer: Cirkulær skål af stentøj dekoreret med lys grå og sort glasur. Unik. H. 13,7. Diam. 20-20,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2435/598Lyngby
Mogens Andersen: Otte kompositioner. Alle sign. Tusch på papir. Bladstørrelse 24 x 16 til 30 x 22. Uindrammet. (8)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/599Aarhus
Børge Mogensen: Rektangulært spisebord af massiv eg. H. 68. L. 180. B. 89.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2435/600Lyngby
Kähler: Stor rund krukke af lertøj, dekoreret med hvid glasur. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 37. Diam. 31.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2435/601Lyngby
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2435/602Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2435/603Lyngby
Severin Hansen Jr.: Fritstående skrivebord af riopalisander. Front med fire skuffer. H. 71. L. 144. B. 75.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2435/604Lyngby
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. Rob Jacobsen. Akvarel og gouache på papir. Bladstørrelse 42 x 56.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/605Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2435/606Lyngby
Kay Bojesen: Gravhund af teak med bevægeligt hoved og ben. Udført og stemplet hos Kay Bojesen, Copyright, Denmark. H. 15,3. L. 31,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2435/607Lyngby
Mogens Hertz: Motiv fra Svaneke, 1974. Sign. Mogens Hertz. Olie på lærred. 47 x 56.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2435/608Aarhus
Poul S. Nielsen: Opstilling. Sign. monogram. Olie på lærred. 81 x 71.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2435/609Lyngby
Kristian S. Vedel: "Modus". Tre hvilestole, to skamler, "frugtfad" af metal, samt to sofaborde med hhv. glas- og ståltop. (5)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2435/610Lyngby
Evgenij Klenø: Komposition med huse. Sign. Klenø. Olie på lærred. 54 x 66
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/611Aarhus
Lisbeth Sallingboe: Kvadratisk sofabord af palisander, top ilagt fliser af stentøj. Sign. Sallingboe. H. 51. L./B. 104,5.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2435/612Lyngby
Arne Vodder: Fritstående skrivebord af riopalisander. Top med kehlede ender, front med fem skuffer
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2435/613Lyngby
Esben Hanefelt Kristensen: "Et møde, der hvor bjergene begynder". Sign. monogram 94. Olie på plade. 30 x 25.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/614Aarhus
Ubekendt møbeldesign: Sammenklappelig dækstol med stel af bøg, sæde og ryg med fransk flet. L. 140.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2435/615Lyngby
Kay Bojesen: En samling abefigurer og to postbud. Udført hos hhv. Kay Bojesen og Kay Bojesen Design. (9)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2435/616Lyngby
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. Rob Jacobsen. Akvarel og gouache på papir. Bladstørrelse 50 x 65.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/617Aarhus
Kai Kristiansen: Entrékommode af palisander. Model 393. Udført hos Aksel Kjersgaard. H. 42,5. B. 117. D. 35.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2435/618Lyngby
Kay Bojesen: To skammelhunde af lakeret bøg. Udført og stemplet hhv. Kay Bojesen Mønsterbesk. og Kay Bojesen, Denmark, Copyright. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2435/619Lyngby
Vurdering :
2435/620Aarhus
HuskMitNavn: Uden titel, 2008. Sign. HuskMitNavn med datering. Mixed media på papir. Bladstørrelse 44 x 39.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: