2435/680Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/681Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2435/682Aarhus
Lise Blomberg Andersen: Uden titel, 2001. Sign. på blændrammen LBA med datering. Olie på lærred. 55 x 70.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2435/683Lyngby
Poul Ekelund: "Kvinde i grøn trøje set fra ryggen". Sign. Ekelund 54. Olie på lærred. 84 x 60.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/684Lyngby
Poul Ekelund: "Pouls Birthe". Rygvendt kvinde. Sign. Ekelund 55. Olie på lærred. 66 x 54.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/685Lyngby
Ole Wanscher: “Colonial”. Et par armstole af eg. Sæde med sjeneflet, løse hynder i sæde og ryg betrukket med sort skind. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2435/686Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/687Lyngby
Vurdering :
2435/688Lyngby
Kehnet Nielsen: Uden titel, 2018. Sign. med datering på bagsiden. Med dedikation. Olie på pap. 22 x 32.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/690Lyngby
Peter Christoffersen: Tre partier fra Færøerne. Sign. Olie på lærred. 25x25. (3)
Vurdering :
2435/691Lyngby
Paul Høm: Lille dreng med due. Sign. Høm. Olie på lærred. 84 x 40.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2435/692Lyngby
Vurdering :
2435/693Lyngby
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/695Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2435/696Lyngby
Kai Lindemann: Landskab. Sign. Lindemann samt sign. på bagsiden Lindemann 89. Olie på papir monteret på lærred. 68 x 81.
Vurdering :
2435/697Lyngby
Pierre Alechinsky: Motiv fra serien “Schismes". Sign. Alechinsky, 31/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 33 x 23.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/698Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/699Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2435/700Lyngby
John Christensen: "Værelset". Sign. John C. 28. Blyant på papir. Bladstørrelse 29 x 22.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/701Lyngby
Per Damm: Landskab, Tinganes, Thorshavn, Færøerne, 1967-68. Sign. P. Damm. Olie på lærred. 81 x 100.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2435/702Lyngby
Thorvald Hagedorn-Olsen: Skovsti, sollys mellem træer. Sign. Hagedorn-Olsen 37. Olie på lærred. 86 x 61.
Vurdering :
2435/703Lyngby
Mathias Malling Mortensen: Uden titel. Sign. MMM 14. Gouache på papir. Bladstørrelse 23 x 13.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/704Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/705Lyngby
Ole Kielberg: Landskab. Sign. Ole Kielberg 1936. Olie på lærred. 98 x 73.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/706Lyngby
Paul Høm: Ung pige med sort kat. Sign. Høm. Olie på lærred. 92 x 65.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/707Lyngby
Thorvald Hagedorn-Olsen: Figurer mellem træer, badende børn i baggrunden, Svanemøllen. Sign. Hagedorn-Olsen. Olie på lærred. 70 x 74.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/708Lyngby
Kaare Klint: "Den Røde Stol". Armstol af mahogni. Betrukket med patineret naturskind.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/709Lyngby
Piet Hein: Spisebord med udtræk og to tillægsplader. Klemben af stål, top af hvid laminat. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2435/710Lyngby
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/711Lyngby
Peter Løvig Nielsen: Reol af teak i tre dele, bestående af skab/kommode og to bogreoler. (3)
Vurdering :
2435/712Lyngby
Arne Jacobsen: ”Ægget”. Lænestol og skammel med stel af aluminium. Sæde, sider og ryg betrukket med sort skind. (2)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/713Lyngby
Dansk snedkermester: Vægspejl med ramme af bøg. H. 87. B. 69. D. 5,5.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2435/714Lyngby
Grete Jalk: Skammel med stel af stål. Cirkulært sæde betrukket med sort skind. H. 38. Diam. 60.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2435/715Lyngby
Dansk snedkermester: Tre skamler af mahogni og bejdset bøg. Sæde betrukket med brunt skind. Udført 1930–1940'erne. (3)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2435/716Lyngby
Arne Jacobsen: "Myren". Seks stole samt et bord med ben af stål. Sæde og ryg af sortlakeret træ, bordtop af palisander. (7)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2435/717Lyngby
Christina Strand, Niels Hvass: "Straight". Spisebord af massiv eg med to tillægsplader. H. 72. L. 240/350. B. 105. (3)
Vurdering :
2435/718Lyngby
Severin Hansen Jr.: Sybord og sofabord af palisander. H. 50/52. L. 58,5/59. B. 43,5/44. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2435/719Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/720Lyngby
Wiliam Skotte Olsen: Ansigt. Usign. Olie på lærred monteret på plade. 14 x 11.
Vurdering :
2435/721Lyngby
Preben Wölck: "Collage". Sign. på bagsiden Wölck 1961. Olie på plade. 55 x 46.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/723Lyngby
Andreas Hansen: Skrivebord af fyrretræ. H. 105. B. 146. D. 83.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2435/724Lyngby
Henry Moore: Komposition. Sign. Moore, 15/50. Radering. Lysmål 33 x 22.
Vurdering :
2435/725Lyngby
Vilhelm Bjerke-Petersen: Uden titel. Sign. Vilh. Bjerke Petersen. Pastel på papir. Lysmål 19 x 11.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2435/726Lyngby
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2435/727Lyngby
Egill Jacobsen: Tre kompositioner. Alle sign. EJ 86, E.A. Litografi i farver. Lysmål 48 x 34. (3)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2435/728Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/729Lyngby
Anne Vilsbøll: "Burma days", 1995. Sign. AV 95; sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på papir monteret på lærred. 72 x 54.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/730Lyngby
Max Sauze: "Cassiopeia". Geometrisk pendel af messing. Udført og mærket hos Eki Lux. H./L./B. 75.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2435/731Lyngby
Jack Kampmann: Gadeparti. Sign. Jack Kampmann. Olie på lærred. 54 x 65. Uindrammet.
Vurdering :
2435/732Lyngby
Poul Kjærholm: “PK 71”. Et sæt på tre indskudsborde med kubeformet stel af stål. Top af sort akryl. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/733Lyngby
Carl Falbe-Hansen: Figurer ved bænk. Sign. C. Falbe-Hansen 1965. Olie på lærred. 56 x 57.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/734Lyngby
Søren Hansen: "Hvad var det nu hun skrev?". Sign. Søren Hansen 06; sign. og dateret med titel hhv. 1/2 og 2/2 på bagsiden. Olie på lærred. 60 x 50. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2435/735Lyngby
Niels O. Møller: Sæt på seks armstole af eg. Sæde betrukket med bordeauxfarvet skind. (6)
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
2435/736Lyngby
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
2435/737Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/738Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/739Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/740Lyngby
Dansk snedkermester: Lille kommode af cubamahogni. Front med fire skuffer. H. 63. B. 60. D. 41.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2435/741Lyngby
Knud E. Skou: "Maria og blomsterne", 1970-71. Sign. Knud E. Skou. Olie på lærred. 91 x 60.
Vurdering :
2435/742Lyngby
Wiliam Skotte Olsen: Komposition med figurer, fugl og huse. Sign. VSO. Olie på lærred. 66 x 91.
Vurdering :
2435/743Lyngby
Poul Anker Bech: Komposition. Sign. Poul Anker Bech, 245/400. Offset i farver efter maleri. Trykt hos From & Co. Lysmål 69 x 48,5.
Vurdering :
2435/744Aarhus
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: