2435/619Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/620Aarhus
HuskMitNavn: Uden titel, 2008. Sign. HuskMitNavn med datering. Mixed media på papir. Bladstørrelse 44 x 39.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2435/621Lyngby
Just Andersen: Vase af patineret diskometal støbt med cirkulær base og kannelleret korpus. H. 24,4.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2435/622Lyngby
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2435/623Aarhus
Poul Henningsen: "PH 3/2". Bordlampe med stel af sortforkromet stål. Udført hos Louis Poulsen. H. 46.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2435/624Lyngby
Mogens Koch: Tre skabe og tre bogreoler af massiv Oregon pine. inkl. tre sokler. (9)
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
2435/625Lyngby
Henrik Madsen: Kystparti. Sign. Henrik Madsen. Olie på lærred. 67 x 95.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/626Aarhus
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2435/627Lyngby
Børge Mogensen: "Folkestolen". Sæt på syv spisebordsstole af eg. Sæde med flettet papirgarn. (7)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/628Lyngby
Helge Nielsen: "Kirsebærskoven", 1978. Sign. Helge Nielsen. Olie på lærred. 73 x 92.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/629Aarhus
Finn Juhl: "Pelikanbordet". Rundt sofabord af massiv eg. Udført hos House of Finn Juhl. H. 45. Diam. 63.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2435/630Lyngby
Hans J. Wegner: “CH 22”. Et par lænestole med stel af eg. Sæde udspændt med papirgarnsflet. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2435/631Lyngby
Sven Dalsgaard: To skulpturer, 1961. Sign. med titel og datering. Messing og træ. 8 x 7 x 6 og 7 x 6 x 4. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/632Aarhus
Charles Eames, Ray Eames: "Segmented Table". Rundt bord med plade af mørkbejdset massiv eg. H. 73. Diam. 130.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2435/633Lyngby
Kaare Klint: Skænk af eg. Front med to skydelåger og to udtræksplader. H. 96. B. 196. D. 62.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2435/634Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/635Aarhus
Arne Jacobsen: "Oxford". Otte stole med drejsestel af aluminum og stål, betrukket med sort skind. Fritz Hansen. (8)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2435/636Lyngby
Bode Willumsen, m.fl: Tre dele stentøj, dekoreret med hhv. okseblodsglasur, turkisblå glasur og Sung glasur. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/637Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/638Aarhus
Morten Bo Jensen: "Paper Pendant". Et par pendler af papir med topring af røget eg, wireophæng. Model Vipp 586. H. 45. Diam. 30,5. (2)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2435/639Lyngby
Kaare Klint: "Den Røde Stol". Sæt på fire spisebordsstole med stel af eg. Betrukket med patineret brunt skind. (4)
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
2435/640Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/641Aarhus
Kurt Østervig: "Jagtstol". Lænestol med stel af massiv eg, udspændt med kernelæder. K.P. Jørgensens Møbler.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2435/642Lyngby
Dansk snedkermester: Skrivebord af hvidlakeret træ. Top og skuffer af teak. H. 75. L. 150. B. 75.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2435/643Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/644Aarhus
Arne Jacobsen, Flemming Lassen: “Mayor”. Tre personers sofa med stel af sortlakeret eg, brunt velour. L. 200.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2435/645Lyngby
Børge Mogensen: Øreklapstol med ben af røget eg. Betrukket med brunt, farvet skind.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/646Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2435/647Aarhus
Charles Eames, Ray Eames: "DAW". Skalstol med stel af ahorn, skal af grå glasfiber. Udført hos Vitra.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2435/648Lyngby
Nils Thorsson: Fad og lysestage af hhv. stentøj og fajance, dekoreret med mønstre på hhv. lysebrun og hvid bund. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2435/649Lyngby
Richard Mortensen: "Svensk ko". Sign. Mortensen 34/80, EA 1/8. Serigrafi. Bladstørrelse 75 x 55. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/651Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/652Lyngby
Knud Nielsen: "Efterårsvariation", 2006. Sign. Knud N; med titel, sign og datering på bagsiden. Akryl på lærred. 66 x 50.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/653Lyngby
Christo: “Wall of Oil Barrels, The Iron Curtain, Rue Visconti, Paris”. Sign. Christo, 137/150. Bladstørrelse 89 x 61. U.r.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2435/654Aarhus
Michael Kvium: "Sad Me". Sign. Kvium 94, 41/50. Liotografi i farver. Bladstørrelse 47,5 x 31,5.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2435/655Aarhus
Knud Kristensen: "Aften ved havet". Sign. på bagsiden Knud Kristensen, Sept. 1964. Olie på malepap. 19 x 24.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/656Aarhus
Knud Kristensen: "Eftermiddag ved havet - Blæst". Sign. Knud Kristensen 61. Olie på lærred. 68 x 82.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2435/657Lyngby
Corneille: To kompositionr. Begge sign. Corneille 82, 55/200. Litografi i farver. Bladstørrelse 33 x 23. Uindrammet. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/658Lyngby
Poul Isbak: Liggende figur. Sign. Poul Isbak, 18-7-98. Kul på papir. Bladstørrelse 42 x 59. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/659Aarhus
Henri Sørensen: Badende, nøgen kvinde. Sign. HS 04. Olie på lærred. 80 x 60.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2435/660Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/661Aarhus
Lauritz Hjorth, m.fl.: Fem dele stentøj, dekoreret med brune og rødlige glasurer. Delvist sign. H. 8-16,5. (5)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/662Aarhus
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2435/663Aarhus
Ubekendt kunstner, 20. årh.: "Der Künstler mit dem Hut". Utydelig signeret. Akryl på plade. 99 x 77.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2435/664Aarhus
Inge Hørup: "Liegender Akt", 1994. Sign. Inge Hørup 94. Olie på lærred. 38 x 52.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2435/665Aarhus
Per Lütken: "Dråben". Vase af blåt glas. Sign. monogram, Holmegaard, 15471. Udført hos Holmegaard. H. 25. B. 22.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2435/666Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/667Aarhus
Allan Scharff: Bonbonniere af klart glas med matteret inderside. Forsynet med stiliseret låg af sterlingsølv. L. 11,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/668Aarhus
Skål af lertøj, dekoreret med løbeglasur i lyse, mørke og grønlige nuancer. Usign. 20. årh. H. 17,5. Diam. 34,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2435/669Aarhus
Poul Anker Bech: Snedækket landskab. Sign. Poul Anker Bech 90, 4/120. Litografi i farver. Bladstørrelse 43 x 59.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2435/670Aarhus
Michael Kvium: "Pain Me". Sign. Kvium 94, 41/50. Litografi i farver. Bladstørrelse 47,5 x 31,5. Uindrammet.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2435/671Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/672Aarhus
Carl-Henning Pedersen: "Den grimme Ælling A". Sign. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 56.
Vurdering :
2435/673Aarhus
Carl-Henning Pedersen: "Tommelise B". Sign. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 56.
Vurdering :
2435/674Aarhus
Johan Rohde, Harald Nielsen: "Kongemønster". Forskæresæt samt "Pyramide" suppeske af sterlingsølv. Georg jensen efter 1945. Vægt uden dele af stål ca. 53 g. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2435/675Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/676Lyngby
Vurdering :
2435/677Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/678Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2435/679Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/680Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/681Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: