-
2435/987
Birte Minor Vedel Howard: Fugl af glaseret stentøj. Sign. Birte Vedel Howard 1998. Unik. H. 46.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2435/989
Bjørn Wiinblad: "Weihnachtsteller". 12 juleplatter af porcelæn 1971-1982. Sign. Udført hos Rosenthal. Diam. 28,5. (12)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2435/980
Holger Jacobsen: Opstilling. Sign. Holger Jacobsen-53. Olie på lærred. 73 x 54.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
700 DKK -
2435/986
Ubekendt design: Art Decó skrivebordsgarniture af bakelit og forniklet metal. Udført 1930-1940'erne. H. 7 - 13. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2435/985
Tonny Hørning: "Intermedium nr. 77", 1974. Sign. med titel og datering på bagsiden. Lak på plade. 80 x 80.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2435/984
Tonny Hørning: "Konstellation nr. 121", 1975. Sign. med titel og datering på bagsiden. Lak på plade. 60 x 90.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
500 DKK -
2435/983
Dansk møbeldesign: Magasinholder af teak, udspændt med patineret cognacfarvet skind. H. 40. B. 40. D. 46.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2435/982
Karin Lanng: Opstilling. Sign. Karin Lanng 81. Olie på lærred. 80 x 65.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
-
2435/981
Verner Panton: Magasinholder med stel af stål udspændt med ruskind. H. 38. L. 48. B. 22.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2435/950
Birte Minor Vedel Howard: Fantasidyr af glaseret stentøj. Sign. Birte Howard. Unik. H. 20.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2435/979
Børge Ibsen: Byparti. Sign. Børge Ibsen. Olie på lærred. 65 x 75.
Vurdering :
2.500 DKK Ikke solgt
-
2435/969
Hanne Torpe Alkærsig: Skovparti. Sign. HTA. Olie på lærred. 64 x 73.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2435/978
Lasse Winsløw: Vintermotiv med en gående kvinde på en vej. Sign. Lasse Winsløw, 1953. Olie på lærred. 45 x 65.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2435/977
Fog & Mørup: Loftlampe med stel af patineret messing. 1940-50'erne. H. 55. Diam. 48.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
2435/976
Karin Lanng: Landskab med bevoksning. Sign. Karin Lanng. Olie på lærred. 50 x 60.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
-
2435/965
Kaare Klint: "Safaristolen". Armstol med stel af ask og rødbrunt skind. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2435/975
Ubekendt design: Standerlampe med stel af messing og brunlakeret metal, skærm af plast. 1970'erne. H. 88.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2435/974
Ubekendt kunstner, 20.-21. årh.: Uden titel. Usigneret. Skulptur af udskoret Masurbirk. H. 27. B. 41.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2435/973
Karin Lanng: Interiør med en kvinde og dreng. Sign. K. Lanng, 1954. Olie på lærred. 77 x 68.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
-
2435/972
Dansk møbeldesign: Sofabord af mahogni med let svungen sarg. 1940-50'erne. H. 55. L. 85. B. 45.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2435/971
Aage Gitz-Johansen: To kompositioner. Ene sign. Blæk på papir. Bladstørrelse 31 x 42 og 31 x 44. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2435/970
Leif Rydeng: Byparti med udsigt til havet. Sign. Leif Rydeng. Olie på lærred. 51 x 62.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2435/968
Poul S. Nielsen: Parti fra Paris med Pont Neuf. Sign. monogram. Olie på lærred. 37 x 46.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2435/962
Walasse Ting: Uden titel. Usign. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 21 x 27.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2435/967
Odd Moe: Uden titel. To kompositioner. Sign. Oliekridt og akvarel på papir. Bladstørrelse hver 58 x 45.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2435/966
Dansk snedkermester: Skammel med ben af birk, betrukket med grå uld. 1930'erne.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2435/964
Kaare Klint: "Safaristolen". Armstol med stel af ask og brunt skind. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2435/963
Ludvig Pontoppidan: Serveringsbord af mahogni med to hylder, skuffe, plade med formica. H. 62. L. 42,5/113. B. 74.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2435/961
Frank Hammershøj: "Den hvide stol". 1982. Sign. FH; sign. med titel og datering på bagsiden. 75 x 61.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2435/960
Kazimierz Czastka: Uden titel. Sign. Kazimierz 81. Olie på lærred. 136 x 136.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2435/959
Dansk møbeldesign: Par skænke af eg, hver med to låger. 1970'erne. H. 71. B. 100. D. 45. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2435/940
Wilhelm Wils: Opstilling. Sign. Wils. Olie på lærred. 58 x 46.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2435/958
Dansk møbeldesign: Et sæt på fire stole af teak med massive kopstykker. Sæder betrukket med skai. 1960'erne. (4)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
-
2435/957
Dansk møbeldesign: Overpolstret sofa med medeben af bejdset bøg, betrukket med tofarvet uld. 1940'erne. L. 190.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
-
2435/956
Margarete Heymann: Dele af teservice af stentøj, dekoreret med turkis glasur. Haël-Werkstätten. Ca. 1930. (12+1)
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
-
2435/955
Jens Birkemose: Uden titel, 1985. Sign. J. Birkemose. Olie på lærred. 55 x 46. Uindrammet.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2435/954
Frits Henningsen, tilskrevet: Sofabord af eg med udskæringer og svungen kehlet kant. 1940'erne. H. 59. L. 112. B. 57.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2435/953
Verner Panton: ”System 1-2-3”. Et par armstole på hjul med forkromet stel og armlæn, betrukket med brunt uld. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2435/952
Le Corbusier: "LC 1". Armstol med stel af forkromet stål, armlæn af sort kernelæder. Betrukket med ponyskind.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
-
2435/951
Komplet serie af "Danske Designere". Udgivet hos Aschehoug Dansk forlag A/S og Louisiana Museum. (15)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2435/949
Hans J. Wegner: "GE 375". Tre-personers sofa af eg, løse hynder med stribet uld. Udført hos Getama. L. 214.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2435/948
Jens Sørensen: Portræt af en kvinde rygende en cigaret ved et bord. 1946. Sign. monogram. Olie på lærred. 33 x 27.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2435/947
Sten Lykke Madsen: Fire figurer af stentøj. Sign. Sten, flere utydeligt. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl, hhv. 7052, 7045, 7053 og 7041. H. 11-19. (4)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2435/946
Norman Foster: "Foster 503". To-personers sofa med stel af stål, sort skind. Udført hos Walter Knoll. L. 175
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2435/945
Karen Kjær Laursen: "Romersk Kat", 1995. Usign. Olie på lærred. 34 x 42.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.900 DKK -
2435/944
Robert Dueholm Jessen: Tre landskaber fra Færøerne. Sign. Akvarel og blyant på papir. Lysmål 11 x 15-12 x 19. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2435/933
Wilhelm Wils: Maleri af Wilhelm Wils. Medsendt bagside af maleri (70x65)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2435/943
Espen Øvrebøe: Terrasse med udsigt. Olie på lærred. Sign. Øvrebøe. 61 x 100.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2435/942
Jesper Rasmussen: "Fossil Sensation III". 2001. Sign. Jesper Rasmussen 2001. Fotografi. Bladstørrelse 60 x 90.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2435/939
Lars Swane: Opstilling. Sign. Lars Swane 1975. Olie på lærred. 52 x 61.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2435/938
Lars Swane: Opstilling. Sign. Lars Swane 1989. Olie på lærred. 76 x 66.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2435/937
Ib Eisner: Hubertusjagten ved Peter Lieps Hus. Sign. Ib Eisner. Olie på lærred. 61 x 71.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2435/936
Preben Wölck: "To figurer", 1962. Sign. Wölck; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 61 x 74.
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
-
2435/935
Alex Smadja: Uden titel. Sign. A. Smadja. Olie på lærred. 38 x 55.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2435/934
Sam Larsson: "Sam". Fire armstole med stel af forkromet stål, betrukket i sæde med hvidt skind. Udført hos Dux. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2435/932
Pablo Picasso, efter: “Le Gout du Bonheur”. Fire kompositioner. Usign. Serigrafi efter tegning. Lysmål hver 28 x 22. (4)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2435/931
Børge Mogensen: Kvadratisk sofabord af massiv eg. Udført hos Fredericia Furniture. H. 54. L. 90. B. 90.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2435/868
Bertjan Pot: "Random Light". Pendel af sort glasfiber gennemvædet i epoxyharpiks, ophæng af forkromet stål. Udført hos Mooi. Diam. 80.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2435/867
Kai Lyngfeldt Larsen: Et par stole af oregon pine, ryg med fransk rørflet. Søborg møbler. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2435/863
Doris Bloom: "Bellining Elefant". Sign. Bloom 2000. Olie på lærred. 95 x 95. Uindrammet.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2435/862
J.V. Martin: "Araberen". Sign. J. V. Martin, 91. Lakfarve på papir. Lysmål 49 x 39.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt