2435/501Lyngby
Harald Nielsen: "Dobbeltriflet". Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen 1945-1951 samt efter 1945. Vægt eksklusive dele med stål 2967 g. (88)
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/502Lyngby
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2435/504Lyngby
Kay Bojesen: "Ole". Tidlig legetøjsfigur af bemalet træ. Udført hos Kay Bojesen. Ej stemplet. H. 16,8.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/505Lyngby
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/507Lyngby
Hans J. Wegner: "GE 280". Sofa af bøg i to moduler. Hynder betrukket med blåstribet uld. L. 215. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/508Lyngby
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
2435/510Lyngby
Hans J. Wegner: "The Chair". Armstol af mahogni. Sæde betrukket med brunt, farvet skind.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/511Lyngby
Antonio Saura: "Superposition (Nu)", 1973. Sign. Saura. Mixed media på papir. Bladstørrelse 20,5 x 25,5.
Vurdering :
40.000 DKK Næste bud:
2435/513Lyngby
Fritz Hansen: Lænestol med ben af bejdset bøg. Betrukket med grøn plys. Model 1669.
Vurdering :
2435/514Lyngby
Albert Bertelsen: "Gårdbillede", 1978. Sign. monogram. Olie på lærred. 40 x 100.
Vurdering :
18.000–20.000 DKK Næste bud:
2435/516Lyngby
Fritz Hansen: Et par lænestole af eg. Betrukket med Sort/lilla nistret uld. Model 1605. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2435/517Lyngby
Jens Søndergaard: "Hav". Sign. Jens Søndergaard 45. Olie på lærred. 82 x 95.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2435/519Lyngby
Kaare Klint: "Faaborgstolen". Et par armstole af eg. Sæde betrukket med patineret naturskind. (2)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2435/520Lyngby
Mogens Balle: Uden titel, 1946/47. Sign. MB. Olie på lærred. 39 x 69.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2435/522Lyngby
Ib Kofod-Larsen: Sjælden, fritstående to-pers. sofa med armlæn samt runde, tilspidsende ben af massiv teak. L. 126.
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
2435/523Lyngby
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2435/525Lyngby
Harald Nielsen: "Pyramide". Salatsæt af sterlingsølv. Georg Jensen 1933-1944. Samlet vægt 288 g. L. 22,3 og 21,9.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/526Lyngby
"Support, Don't Punish". Sign. Hornsleth. Akryl på lærred. 100 x 70. Uindrammet.
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
2435/528Lyngby
Kay Bojesen: Rektangulær bakke af massiv teak. Udført og stemplet hos Kay Bojesen, Denmark, Copyright. H. 2. B. 26,3. L. 39.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/529Lyngby
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2435/531Lyngby
Harald Nielsen: Kaffeservice af sterlingsølv. Bestående af kaffekande, flødekande samt sukkerskål. (3)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/532Lyngby
Kehnet Nielsen: "Motives II. House". Sign. på bagsiden Kehnet N 2010. Olie på lærred. 85 x 85.
Vurdering :
2435/534Lyngby
Gundorph Albertus: Cirkulær skål af sterlingsølv. Gennembrudt stamme smedet med blomster og blade i relief. H. 10,8-11. Diam. 14,5.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/535Lyngby
Anna Klindt Sørensen: Interiør, udsigt mod huse. Sign. AKS. Olie på lærred. 45 x 50.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/537Lyngby
A. Michelsen, Piet Hein, Reed & Barton: Cocktail shaker samt centilitermål af sølv. Samt et "Ellipse" køleæg af sølvplet. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/538Lyngby
Erik Lagoni Jakobsen: Imaginært landskab. Sign.på bagsiden Lagoni Jakobsen 87. Olie på lærred. 50 x 80.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/540Lyngby
Georg Jensen: Saucekande af sterlingsølv med hamret overflade. Åben stamme smedet med bær og stiliserede blade. L. 20,5.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/541Lyngby
Vurdering :
30.000–35.000 DKK Næste bud:
2435/543Lyngby
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2435/544Lyngby
Vurdering :
2435/546Lyngby
Georg Jensen, Harald Nielsen: Lille bæger samt "Magnolia" serveringsske af sterlingsølv. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/547Lyngby
Albert Bertelsen: Uden titel. Sign. Albert 64. Olie på lærred. 46 x 69.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/549Lyngby
Dansk sølvsmed: Ovalt fad af sterlingsølv. Stemplet Sterling 925S Denmark. Vægt 1115 g. H. 2. B. 31,7. L. 40,3.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/550Lyngby
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/552Lyngby
Axel Salto: Lille skål af stentøj, udvendigt med riflet dekor. Dekoreret med blågrøn glasur med rødbrune elementer. Sign. Salto. Kgl. P. H. 6,3. Diam. 12,2.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/553Lyngby
Albert Bertelsen: "Paris", 1976. Sign. monogram; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 50 x 60.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2435/555Lyngby
Kgl. P., Gundorph Albertus: Lille sennepskrukke af porcelæn, forsynet med "Kaktus" låg af sterlingsølv. H. 7,4.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/556Lyngby
Robert Jacobsen: Maske, 1960'erne. Sign. RJ. Jern. Base af litografiske sten. H. 94.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/558Lyngby
Johan Rohde: Cirkulær opsats af sterlingsølv med hamret overflade. Åben stamme smedet med blade og kugler. H. 13,5.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/559Lyngby
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2435/561Lyngby
Bjørn Wiinblad: "De fire årstider". Fire kvindefigurer af lertøj. H. 32,5-34. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/562Lyngby
Mogens Andersen: Fem kompositioner. Alle sign. Akvarel på papir. Bladstørrelse 22 x 27 til 36 x 25. Uindrammet. (5)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/564Lyngby
Melike Abasiyanik: Lille rund vase af stentøj modelleret med reliefdekor. Dekoreret med celadonglasur. Sign. monogram, 22096. Kgl. P. H. 7,4. Diam. 11.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/565Lyngby
Anna Klindt Sørensen: Komposition. Sign. AKS. Akvarel på papir. Bladstørrelse 30 x 21,5. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/567Lyngby
Finn Lynggaard: Stentøjsskulpur i form af en moské. Sider delvis med åbninger samt præget reliefdekor. H. 20,5. Diam. 23.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/568Lyngby
Vilhelm Lundstrøm: Liggende model. Sign. monogram. Blyant på papir. Lysmål 17 x 25.
Vurdering :
2435/570Lyngby
Gertrud Vasegaard: Lille vase af hårdtbrændt lertøj med smal munding. Øverste del med indridsninger i relief. H. 9,8.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/571Lyngby
Esben Hanefelt Kristensen: "Katten i en vindueskarm". Sign. monogram 96. Olie på plade. 30 x 26.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/573Lyngby
Johan Rohde: "Kongmønster". Bestikdele af sterlingsølv. Georg Jensen 1933-1944, 1945-1951 og efter 1945. Vægt eksklusive dele med stål 1190 g. (42)
Vurdering :
2435/574Lyngby
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2435/576Lyngby
Eva Stæhr-Nielsen: Vase af stentøj modelleret i firsidet form med cirkulær munding. Dekoreret med mørkeblå glasur. H. 15,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/577Lyngby
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2435/579Lyngby
Bjørn Wiinblad: Firsidet bakke af lertøj dekoreret med polykromt glaseret figurmotiv på lysegrå base. H. maks. 3. B. maks. 29,5. L. 39,5.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2435/580Lyngby
Thorvald Hagedorn-Olsen: Skovsti. Sign. Hagedorn-Olsen 60. Olie på lærred. 65 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/582Lyngby
Johannes Hedegaard: Kvindehoved med tørklæde og figur i form af knælende kvinde med klæde. H. hhv. 34 og 34,5. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2435/583Lyngby
Walasse Ting: Erotisk komposition. Sign. Ting 79, 92/100. Litografi i farver. Lysmål 46 x 67.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/585Lyngby
Malene Müllertz: Skulpturel æske af stentøj dekoreret med grå glasur med stregdekor i rødt og sort. H. 6,2./15,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/586Lyngby
Corneille: To kompositioner. Sign. Corneille 85, 62/125. Litografi i farver. Bladstørrelse 38 x 50. (2)
Vurdering :
2435/588Lyngby
Jacob Bang: Maske af stentøj, delvis dekoreret med blåsort og rosa glasur. Sign. Jacob Bang, 1983. Unik. H. 16. B. 13. D. 13.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/589Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/591Lyngby
Grethe Meyer: "Ildpot". En større samling ildfaste fade og skåle. Udført og stemplet hos Royal Copenhagen. (28)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud: